Oktoobri toimetused aias ja kodus

Oktoobri toimetused aias ja kodus

Oktoober värvib kogu aia erksatesse toonidesse, aga ilm hakkab näitama ka oma kurjemat palet. Nagu eesti vanasõna ütleb, siis sügisel on suve silmad, aga talve hambad. Annamegi nõu, kuidas oma aeda külmemaks ajaks ette valmistama hakata!

Aias

Veel saad maha panna lillesibulaid. Praegu on õige aeg tulbi- ja hüatsindisibulate istutamiseks. Samuti kestab ka püsikute ning puude-põõsaste istutamine või ümberistutamine aeg.

Nüüd on taas ka hea aeg paljasjuursete hekitaimede istutamiseks.

Kui sügis on vihmavaene, siis kasta oma taimi. Kuiva kätte jäänud taimed on talvel külmaõrnad. Eriti oluline on see okaspuudele ning hiljuti istutatud taimedele.

Pärast esimest öökülma võta peenrast üles daaliad ja gladioolid. Puhasta ja kuivata nende mugulad ja mugulsibulad ning pane jahedasse ja kuiva ruumi ületalve hoiule.

Terrassil olevad külmaõrnad taimed, nagu fuksia, viirpelargoon, inglitrompet või suurelehine hortensia lõika tagasi ning vii jahedasse kohta talvituma.

Püsikute ja köögiviljade koledaks läinud pealsed lõika maha ja kogu kokku. Haigustunnustega pealseid ära komposteeri, need kas põleta või vii jäätmejaama. Dekoratiivsemad pealsed jäta talveks aeda kaunistama.

Kuu lõpus jõuab kätte aeg rooside kinnikatmiseks. Lõika peenraroosid u 30 cm kõrguselt maha, eemalda lehed ja kuhja vartele mõned labidatäied mulda ning kuhja peale kas oksi või lehti. Jälgi siiski, et sa ei tee seda liiga vara, muidu satuvad taimed ummuksisse ning see ei ole neile hea.

Lehtpuude ja -põõsaste mahalangenud lehti kasuta peenral multšiks või valmista neist komposti. Samuti sobivad need hästi talvekatteks.

Niida muru viimast korda. Puhasta muruniiduk, vaheta õlid ja pane see talvekorterisse.

oktoobri toimetused aias

Pane köögiviljapeenardele komposti ning kaeva peenramaa läbi. Sellega vähendad mulla pealmises kihis talvituvate kahjurite arvu, samuti parandad mulla struktuuri ja veerežiimi.

Kogu saaki. Vii talveõunad keldrisse või mõnda jahedasse ruumi hoiule.

Puhasta kõigi viljapuude alused, samuti köögiviljapeenrad mädanenud viljadest, pealsetest ja lehtedest - see on kahjurite ja haigustekitajate vältimiseks äärmiselt oluline!

Vii terrassimööbel, grill, suvelillekonteinerid ja muu suvine aiasisustus katuse alla varju. Enne hoiulepanekut puhasta need kindlasti ka ära.

Puhasta kasvuhoone. Vii välja kõik taimejäänused, kasutatud nöörid ja toed ning desinfitseeri ja pese kõik pinnad.

Varu taimede talvitamiseks vajalikku: talveloori, pakasekangast, varjutuskangast, kuiva turvast ja kuuseoksi.

oktoobri toimetused aias

Toas

Aiahooaja lõpetamine väljas tähendab, et saad rohelist aega alustada toas! Osta aianduskeskusest juurde uusi toataimi ning neid kaunistavaid ümbrispotte või aluseid.

Samas ole nüüd ettevaatlik, et sa toataimi üle ei kastaks ega liigselt väetaks. Samas too need taimed, kelle sa ereda päikese eest suveks aknast eemale viisid, nüüd taas valgusele lähemale.

Mine ja vaata, mis hooajataimi aianduskeskused pakuvad ning too need oma kodu kaunistama ning ennast rõõmustama!

Seotud teemad

oktoobri toimetused aias

Mai tööd aias ja kodus

Kevade lõhnad, värvid ja hääled on vallutanud aia. Ning aedniku meele. Käes on aasta üks kiiremaid Loe edasi

Juuni toimetused aias ja kodus

Millised on juuni toimetused aias? Ajal, mil aed hakkab pakkuma juba esimesi vilju ja meel on lõhna Loe edasi

Juuli toimetused aias

Juulikuu on lõbusalt marjamaitseline ning kirevate püsilillede aeg Loe edasi

Augusti toimetused aias ja kodus

Kuigi peenrad on endiselt täis värvilisi õitsejaid, hakkab üha enam värvi võtma ka kõik muu. Naudi Loe edasi