Juuni toimetused aias ja kodus
Millised on juuni toimetused aias? Ajal, mil aed hakkab pakkuma juba esimesi vilju ja meel on lõhnadest-värvidest rõõmus. Kuigi meie mõtted võivad olla juba puhkuse juures, siis loodus kiirustab kasvades.
Too värvid aeda!
Kiireim ja lihtsaim viis unistuste aiani on luua õitsvatest suvelilledest suured värvilaigud. Aianduskeskuses pakutavad üheaastased lilled on hästi väetatud ning tulemuseks on kenasti hargnenud õitsvad taimed, kes on kohe valmis aeda istutamiseks.
Sul jääb vaid ette valmistada pinnas, kasta taime enne potist eemaldamist, istutades jälgida taimede vahekaugusi ning veekord kasta.
Suvelilled vajavad rikkalikuks õitsemiseks lisaväetamist ja hoolsalt kastmist.
Erguta suvikud õitsema!
Nopi välja äraõitsenud õied, et taime energia saaks minna lehestiku kasvule ja õitsemisele, mitte seemnete valmistamisele.
Näpista tagasi neid suvikuid, kes kipuvad välja venima, et neist saaksid kohevamad ja oleks rohkem õisi.
Kõrgekasvulised suve- ja püsililled kinnita tugedele, et tuul neid pikali ei puhuks ega taimed lamanduks.
Hoolda, jaga ja istuta!
Veel jõuad otse peenrasse külvata kiirekasvulisi üheaastaseid suvelilli.
Istuta peenramaale spargel- , roos- , lill- ja peakapsast ning teised soojanõudlikud köögiviljad nagu kurgid, suvikõrvits, kõrvits ja oad – juba on viimane aeg, kui tahad ka saaki saada!
Rohi ja kobesta peenraid! Parim aeg selleks on pärast vihma või kastmist.
Istuta aeda uusi taimi, puid ja põõsaid.
Hoia silm peal lehetäidel, kohe kui neid märkad, asu tõrjele. Eriti jälgi roose ning seda ka teiste kahjurite osas. Pritsi taimi ka leherooste vastu.
Nälkjad ja teod on väga näljased! Kindlasti võta tarvitusele meetmed enne, kui nad asuvad Sinu aeda laastama!
Harvenda vajadusel köögiviljataimi, et anda toekamatele taimedele rohkem kasvuruumi.
Raputa õrnalt tomatitaimi tolmlemise soodustamiseks, anna neile kord nädalas ka väetist.
Väeta muru lämmastikurikka väetisega.
Mulda kartulitaimi. Ka taime vars võib vabalt mulla sisse jääda. Kui mugulad on liialt maapinna lähedal, muutuvad nad päikesekiirguse toimel roheliseks ja mürgiseks.
Lõika, kärbi ja kujunda
Näpista ära tulpide, nartsisside ja teiste kevadiste sibullillede kuivanud õied, aga õievars ja lehed jäta kasvama. Nende kaudu kogub taim nüüd jõudu tuleva kevade õitsemiseks. Närbunud lehed ja kuivanud varred eemalda alles siis kui need on loomulikul teel kolletunud ja kuivanud.
Püga lehtpõõsahekke.
Murra mägimändidel uute kasvude tipud poole või kolmandiku võrra ära ning seda enne kui nad jõuavad puituda – nii muutuvad männid tihedamaks.
Murra ära viljapuude pehmed vesivõsud.
Nopi rododendronitelt ära õitsenud seemnekaunad, et soodustada järgmise aasta õitsemist. Ole ettevaatlik, et mitte kahjustada järgmise aasta pungi.
Toas
Tõsta mõned toalilled õue, esialgu varjulisemasse kohta. Õue ära vii vaid õrnemaid troopilisi taimi, nagu säntpoolia, sõnajalad, viigipuud jt. Kindlasti vii õue näiteks kaktused.
Jälgi, et keskpäevane kuum päike ei teeks liiga tuppa jäänud taimedele.
Seega, vii toalilled rõdule või aeda suvitama ning naudi ka ise aasta kõige pikemaid päevi ja valgemaid öid!