Juuli toimetused aias

Juuli toimetused aias

Juuli ja südasuvi on aedniku jaoks tõeline puhkusekuu – lõpuks ometi on aega aias istuda ning sõna otseses mõttes oma töö vilju nautida.

Kasta aeda!

Tänavusel vihmasel suvel tundub see nõuanne küll mõttetuna, kuid piisab paarist kuumast päevast, et kastmine jälle vajalikuks osutuks. Kastmise esimene reegel on: kasta iga kord põhjalikult ja sügavalt ning võimaldada kastmiskordade vahel mullal taheneda.  Sügavalt kastmine võimaldab taimel ajada oma juured sügavamale - paremini juurdunud taim on tervem ja elujõulisem.  Muld peab olema peale kastmist niiske ka 10cm sügavusel – siis on kastmisvesi jõudnud taime juurteni. Kasta aeda hommikuti või õhtuti ja nii, et taimede lehed jõuaksid kuivada enne kui temperatuur kiirelt tõuseb või siis ööseks langeb. Konteinertaimed võivad vajada palaval ja päikeselisel suvel kastmist lausa iga päev. Väeta regulaarselt konteineraeda, aga ka roose.

Kärbi ja väeta suvelilli, et nende õitsemisaega pikendada.

Asenda üheaastased suvikud – nüüd võid otse peenrale külvata teise õitsemise saamiseks saialilli, jt Kui lillherned kipuvad kuuma ilmaga välja venima, lisa nende juurtele multši, et hoida juured jahedas ja niiskes – nii  saab pikendada nende õitsemist hooajal veel paar nädalat. Daaliate suurte õite saladus on lihtne – hoia peamine vars vaba võrsetest, et areneks välja vaid üks oluline õienupp. Vajadusel toesta daaliaid ja kaitse neid tuule eest. Puhasta peenrad umbrohust ning taimede äraõitsenud või kuivanud osadest ning vii jäätmed kompostikasti. Õitsvaid põõsaid tuleks kärpida kohe, kui nad on lõpetanud õitsemise. Eemalda kõik surnud või haiged oksad ning väeta neid. Spetsiaalset väetist ootavad ka rodod.

Algab omakasvatatud aiasaaduste nautimise aeg!

Pane valmis linnutõrjevahendid marjaaia jaoks. Pärast puuviljade valmimist ja pudenemist kuu lõpus harvenda viljapuid. Õunad, pirnid, virsikud  ja aprikoosipuud vajavad suuremate ja kvaliteetsemate viljade tootmiseks vähem lehti. Näiteks virsikupuu vajab 50-75 lehte ühe puuvilja tootmiseks ja puu arengu tagamiseks, õunapuud aga vaid 30-40.

Muruhooldus

Vastupidiselt levinud arvamusele ei pruugi pruun muru olla surnud muru. Selliseks võib muru muutuda põuaperioodil, kuid sadudega muutuda kiiresti endiseks. Kui sulle on oluline lopsakas roheline muru ja sulle meeldib muruniitmine, siis kasta muru regulaarselt ja sügavalt. Kui aga mitte, siis lihtsalt lase murul kasvada ja kasta harva ehk umbes kord kuus. Muruniiduki lõikekõrgus tasub põuasel ajal samuti üle vaadata – pikemaks jäetud rohi jahutab juuri ja aitab hoida niiskust mullas kauem. Väldi väetamist väga sooja ja kuiva ilmaga. Vii toalilled rõdule või aeda kaitstud ja poolvarjulisse kohta suvitama ning naudi ka ise südasuve lopsakat ilu!

Mai tööd aias ja kodus

Kevade lõhnad, värvid ja hääled on vallutanud aia. Ning aedniku meele. Käes on aasta üks kiiremaid Loe edasi

Juuni toimetused aias ja kodus

Millised on juuni toimetused aias? Ajal, mil aed hakkab pakkuma juba esimesi vilju ja meel on lõhna Loe edasi

Augusti toimetused aias ja kodus

Kuigi peenrad on endiselt täis värvilisi õitsejaid, hakkab üha enam värvi võtma ka kõik muu. Naudi Loe edasi

Septembri toimetused aias ja kodus

Kui suvest hakkab tasapisi sügis saama, on aeg aeda koristada ja kindlasti ka istutada. Kõik see ha Loe edasi