Mai tööd aias ja kodus

Mai tööd aias ja kodus

Kevade lõhnad, värvid ja hääled on vallutanud aia. Ning aedniku meele. Käes on aasta üks kiiremaid ja töömahukamaid kuid! Vaata, millised on maikuu aiatööd, et need teha ei ununeks.

Aias

Kuu esimeses pooles on veel aeg istutada paljasjuurseid hekitaimi. Ära unusta neid pärast istutamist 2/3 ulatuses tagasi lõikamast, nii saad maapinnast alates tiheda ja ilusa heki.

Vajadusel võid aias kasvavaid põõsaid koos mullapalliga ümber istutada enne lehtede täielikku puhkemist.  

Praegu on parim aeg muru külvata või remontida. Täida tühjad laigud kobestatud mullaga ning külva muruseemet. Trambi või vajuta seeme õrnalt kinni ja kasta. Niiskust aitab hoida kerge multš või muruniide. Niites veendu, et niiduki tera on piisavalt terav ja ei rebi muruliblesid. Sea muruniiduki tera alguses kõrgemale, kuni muru kasv hoogustub.

Kõik vara- ja kesksuvel õitsevad püsikud peaksid maikuus mulda saama, siis jõuavad nad enne õiepungade moodustumist juurduda ning saavad kogu oma jõu õitsemisele kulutada. Praegu on ka hea aeg kiviktaimla rajamiseks.

Nüüd on paras aeg anda kevadväetist kõigile aiataimedele ja murule, kuna ööpäeva keskmine temperatuur on tõusnud piisavalt kõrgele, et taimed saaksid asuda väetist tarbima. Võid kasutada aia üldväetist kui ka spetsiaalväetisi (rododendronitele rodoväetis, okaspuudele okapuuväetis jne). Väetamise ajal peaks muld olema niiske, väldi seda tööd põua ajal! Vajadusel kasta taimi pärast väetamist. Väldi üleväetamist – jälgi pakendil olevaid norme!

mai aiatoimetused

Suvelilled, nagu petuuniad, lobeeliad, kivikilbikud, salveid, peiulilled ja teised, istuta peenrasse või õuepotti kuu teisel poolel. Suvelillede väetamist alusta kaks nädalat pärast istutamist. Kui eemaldad koheselt lilledelt närbunud õied, aitab see suunata taimede energia õitsemisse ning soodustab seda. Hoia käepärast katteloor ja veepihusti - ootamatu öökülma puhul võivad neist saada lillede elupäästjad.

Katteloori võib kaitseks öökülmade eest vaja minna ka teistel taimedel, eriti neil kellel on pungad juba puhkenud. Katteloori on soovitav kasutada mitmekordselt.

Veel jõuab maha panna daaliate, gladioolide, liiliate jt taimede mugulaid ja sibulaid. Nende istutamiseks peaks muld olema 10 cm sügavusel soojenenud 10 kraadi. Kuivpakendis ostetud püsilillejuurikaid hoia enne istutamist ööpäev vees.

Külva suvelilli otse peenrasse. Sellisteks taimedeks on näiteks saialilled, päevalilled, kosmosed, rukkililled, mungalilled jt.

Vii toas ettekasvatatud taimed kasvuhoonesse või õue. Enne lõplikku õuejätmist karasta taimi välisõhuga järk-järgult. Tomati, kurgi, kõrvitsa, suvikõrvitsa, paprika ja tšillidega oota kuu teise poole või isegi lõpuni, kuna liiga madala temperatuuri korral välja või kasvuhoonesse istutades jäävad taimehakatised põdema.

Porgand, salat, kartul, herned, oad, peet, redis, pastinaak, rukola, lehtpeet, koriander ja sibulad külvatakse või istutatakse köögiviljapeenardele. Kattelooriga katmine hoiab seemned soojas ja hoiab eemal juba ka esimesed pahalased. Võrsete ilmudes eemalda katteloor.

Kui äsjaistutatud maasikatel on küljes juba esimesed õied, siis nopi need julgesti ära. Nii jaksab taim kasvatada endale tugevama juurestiku ja anda suuremat saaki.

mai aiatoimetused

Alusta umbrohutõrjega kohe varakult, hiljem on see juba palju keerulisem. Alusta umbrohu rohimist nii peenardelt kui ka murust enne, kui neil on võimalus paljuneda. Niida umbrohtu ka aiaga piirnevatelt aladelt, nii satub sinu aeda vähem umbrohuseemneid.

Kui maikuu ilm on kuiv ja päikesepaisteline, kasta taimi – külvatud seemed ja äsjaistutatud seemikud vajavad palju juua.

Ärata kompost. Talvel seiskunud komposteerumisprotsess saab temperatuuri tõustes kiiremini uue hoo, kui kastad kompostihunniku või –kasti korralikult läbi ja segad selle sisu aeg-ajalt läbi. Nii saad aiajäätmetest väärtusliku toitesegu oma taimedele.

Alusta terrassi kujundamist hubaseks õuetoaks, valis obivad potid ja taimekastid ning istuta neisse taimed.

Toas

Too või kingi emadepäevaks õitsev potilill, millest on rõõmu pikemaks ajaks!

Ära unusta õuetoimetuste kõrval ka toalillede eest hoolitsemist. Kasta ja väeta neid regulaarselt ning kontrolli kahjurite olemasolu. Toataimede kasvutempo muutub kevadel ning nad vajavad täiendavat väetamist. Alusta väetamist poolega ettekirjutatud normist ning tõsta kuni tootja soovitatud osakaaluni.

mai aiatoimetused

Novembri tööd aias ja kodus

Novembri aiatööde planeerimisel pead arvestama ilma muutliku palega. Mõnel aastal on praeguseks jub Loe edasi

Detsembri tööd aias ja kodus

Aasta lõpus aita aed puhkerežiimile ja pühendu tubastele toimetustele, et luua enda ümber jõulumeel Loe edasi

Jaanuari tööd aias ja kodus

Kuigi aed on talvepuhkusel, siis ära teda unusta – jälgi ilma ning vajadusel kas kata või varjuta. Loe edasi

Veebruari tööd aias ja kodus

Valgust on üha enam ning saame juba nautida ka päikeselisi päevi. Nii on kevadetunne kerge tekkima. Loe edasi

Premium istutuskühvel Fiskars

Premium istutuskühvel Fiskars

13.90 €

Hinnavõit: 20%

Kliendihind: 11.12 €