Septembri toimetused aias ja kodus

Septembri toimetused aias ja kodus

Kui suvest hakkab tasapisi sügis saama, on aeg aeda koristada ja kindlasti ka istutada. Kõik see hakkab sind juba kevadel rõõmustama ja oma ilu näitama. Praegu aga püüavad pilku üha enam kirkamaks muutuvad värvid ning rõõmu toovad endakasvatatud viljad.

Aias

Viimane aeg on anda taimedele sügisväetist, et nad saaksid end talve tulekuks valmis seada.

Lõika üheaastaste taimede kuivanud ja äraõitsenud õied, lehed ja varred ning vii need komposti. Haigustunnustega taimepealsed on parem põletada. Äraõitsenud ja koledaks muutunud taimepealsete eemaldamine on oluline, kuna õhuniiskus ja jahedus soodustavad seenhaiguste levikut.

Puhasta ja desinfitseeri aiakääre, enne kui uue põõsa või puhma kallale asud. Nii väldid taimehaiguste edasikandumist!

Kobesta istutusalade muld ning eemalda umbrohud. Soojal sügisel on rohimine oluline ning annab aiale korrektse välimuse. Hoia silm peal nälkjatel, kes niiske ilmaga on varmad sinu aeda ründama!

Niida muru korrapäraselt, sest varasügisesel niiskel ajal kasvab muru veel hoogsalt.

Kevad pannakse aeda kasvama just nüüd! Kogu septembri võid maha panna kevadiste sibullillede mugulad ja sibulad. Alusta nartsissidest, veidi hiljem tulbid, hüatsindid, võrkiirised, krookused ja teised. Istuta ainult kvaliteetseid sibulaid ning lisa istutamisel istutusauku sibullillede väetist.

Horteses on just nüüd parim valik lillesibulaid! Ehk tasub soetada mõni erilisem või uudsem sort kevadel silma rõõmustama.

Algab sügisene istutushooaeg! Istuta uusi puid-põõsaid ja püsililli või jaga olemasolevaid. Nüüd on hea aeg laiutama hakanud või teist kasvukohta vajavaid püsililli ümber istutada või neid jagamisega paljundada.

Paljasjuurseid puid-põõsaid asu istutama siis, kui lehed tulevad põõsaste küljest kergelt lahti. Praegu istutatud hekid vajavad kevadel vähem kastmist, sest nad on selleks ajaks piisavalt juurdunud.

Kui sademeid on vähe, siis kindlasti kasta suvel istutatud taimi.

Pärast tugevamaid öökülmasid võta üles gladioolisibulad, daaliate ja kannade risoomid. Kuivata neid paar nädalat toatemperatuuril ja vii siis jahedasse, kuiva ja külmavabasse hoiuruumi talvituma.

september aias

Jaga saaki ja pista suvi purki! Saagikoristus on parim osa puu- ja köögiviljakasvatusest! Kontrolli valmivat saaki regulaarselt, et mitte maha magada õiget aega viljade korjamiseks või ülesvõtmiseks.

Hallaöödel kaitse kurke ja suvikõrvitsaid kattelooriga, et pikendada saagi valmimist.

Kui kasvuhoones on viimased viljad valminud, on aeg see puhastada ja koristada. Pärast saagi korjamist vii välja taimejäänused ja pealmine mullakiht. Ära pane taimejäänuseid komposti, vaid hävita need. Samuti viska minema taimede tuginöörid jms, mis võivad olla taimehaigustega saastunud.

Anna aiale ja rõdukastidele värvi krüsanteemide, kanarbike, eerikate või dekoratiivkapsaste ning teiste sügiskülmadeni õitsevate taimedega.

Toas

Viimane aeg on tuppa tuua kõik õues suvitanud toalilled. Kontrolli ega pottidesse ei ole kolinud kahjureid või nälkjaid. Pese või pühi nende lehed puhtaks tolmust, et lehtedeni jõuaks toas olles võimalikult palju valgust.

Hakka vähendama kaktuste kastmist – peagi jäävad nad puhkama.

Kuu lõpus vähenda ka teiste toataimede kastmist ja väetamist, mis võimaldab taimedel minna sügis-talvisele režiimile.

daalia

Jaanuari tööd aias ja kodus

Kuigi aed on talvepuhkusel, siis ära teda unusta – jälgi ilma ning vajadusel kas kata või varjuta. Loe edasi

Veebruari tööd aias ja kodus

Valgust on üha enam ning saame juba nautida ka päikeselisi päevi. Nii on kevadetunne kerge tekkima. Loe edasi

Märtsikuu toimetused - ettekülv, sisehaljastus ja ümberistutamine

Aiatööde pikenev nimekiri Aed hakkab ärkama ning selle soojemates soppides piiluvad lume alt jub Loe edasi

Aprilli tööd aias ja kodus

Aprillis on aias tohutult palju teha. Alusta sellest, et lihtsalt seisad ja naudid kogu seda ilu ke Loe edasi