Septembri toimetused aias ja kodus

Septembri toimetused aias ja kodus

Kui suvest hakkab tasapisi sügis saama, on aeg aeda koristada ja kindlasti ka istutada. Kõik see hakkab sind juba kevadel rõõmustama ja oma ilu näitama. Praegu aga püüavad pilku üha enam kirkamaks muutuvad värvid ning rõõmu toovad endakasvatatud viljad.

Aias

Viimane aeg on anda taimedele sügisväetist, et nad saaksid end talve tulekuks valmis seada.

Lõika üheaastaste taimede kuivanud ja äraõitsenud õied, lehed ja varred ning vii need komposti. Haigustunnustega taimepealsed on parem põletada. Äraõitsenud ja koledaks muutunud taimepealsete eemaldamine on oluline, kuna õhuniiskus ja jahedus soodustavad seenhaiguste levikut.

Puhasta ja desinfitseeri aiakääre, enne kui uue põõsa või puhma kallale asud. Nii väldid taimehaiguste edasikandumist!

Kobesta istutusalade muld ning eemalda umbrohud. Soojal sügisel on rohimine oluline ning annab aiale korrektse välimuse. Hoia silm peal nälkjatel, kes niiske ilmaga on varmad sinu aeda ründama!

Niida muru korrapäraselt, sest varasügisesel niiskel ajal kasvab muru veel hoogsalt.

Kevad pannakse aeda kasvama just nüüd! Kogu septembri võid maha panna kevadiste sibullillede mugulad ja sibulad. Alusta nartsissidest, veidi hiljem tulbid, hüatsindid, võrkiirised, krookused ja teised. Istuta ainult kvaliteetseid sibulaid ning lisa istutamisel istutusauku sibullillede väetist.

Horteses on just nüüd parim valik lillesibulaid! Ehk tasub soetada mõni erilisem või uudsem sort kevadel silma rõõmustama.

Algab sügisene istutushooaeg! Istuta uusi puid-põõsaid ja püsililli või jaga olemasolevaid. Nüüd on hea aeg laiutama hakanud või teist kasvukohta vajavaid püsililli ümber istutada või neid jagamisega paljundada.

Paljasjuurseid puid-põõsaid asu istutama siis, kui lehed tulevad põõsaste küljest kergelt lahti. Praegu istutatud hekid vajavad kevadel vähem kastmist, sest nad on selleks ajaks piisavalt juurdunud.

Kui sademeid on vähe, siis kindlasti kasta suvel istutatud taimi.

Pärast tugevamaid öökülmasid võta üles gladioolisibulad, daaliate ja kannade risoomid. Kuivata neid paar nädalat toatemperatuuril ja vii siis jahedasse, kuiva ja külmavabasse hoiuruumi talvituma.

september aias

Jaga saaki ja pista suvi purki! Saagikoristus on parim osa puu- ja köögiviljakasvatusest! Kontrolli valmivat saaki regulaarselt, et mitte maha magada õiget aega viljade korjamiseks või ülesvõtmiseks.

Hallaöödel kaitse kurke ja suvikõrvitsaid kattelooriga, et pikendada saagi valmimist.

Kui kasvuhoones on viimased viljad valminud, on aeg see puhastada ja koristada. Pärast saagi korjamist vii välja taimejäänused ja pealmine mullakiht. Ära pane taimejäänuseid komposti, vaid hävita need. Samuti viska minema taimede tuginöörid jms, mis võivad olla taimehaigustega saastunud.

Anna aiale ja rõdukastidele värvi krüsanteemide, kanarbike, eerikate või dekoratiivkapsaste ning teiste sügiskülmadeni õitsevate taimedega.

Toas

Viimane aeg on tuppa tuua kõik õues suvitanud toalilled. Kontrolli ega pottidesse ei ole kolinud kahjureid või nälkjaid. Pese või pühi nende lehed puhtaks tolmust, et lehtedeni jõuaks toas olles võimalikult palju valgust.

Hakka vähendama kaktuste kastmist – peagi jäävad nad puhkama.

Kuu lõpus vähenda ka teiste toataimede kastmist ja väetamist, mis võimaldab taimedel minna sügis-talvisele režiimile.

daalia

Mai tööd aias ja kodus

Kevade lõhnad, värvid ja hääled on vallutanud aia. Ning aedniku meele. Käes on aasta üks kiiremaid Loe edasi

Juuni toimetused aias ja kodus

Millised on juuni toimetused aias? Ajal, mil aed hakkab pakkuma juba esimesi vilju ja meel on lõhna Loe edasi

Juuli toimetused aias

Juulikuu on lõbusalt marjamaitseline ning kirevate püsilillede aeg Loe edasi

Augusti toimetused aias ja kodus

Kuigi peenrad on endiselt täis värvilisi õitsejaid, hakkab üha enam värvi võtma ka kõik muu. Naudi Loe edasi