Ümbrispoti ja taime kooskõla loob mulje

Poti ja taime hoolikas sobitamine võib märkimisväärselt taimest saadavat muljet parandada.

Taimepott võib anda nii taimele juurde, kui muljet hoopis vähemaks võtta. Seetõttu annamegi sulle mõned soovitused, kuidas ümbrispotti valida.

Meie hinnangut taimele mõjutavad eelkõige poti suurus ja proportsioon, aga ka selle kuju ja värv. Klassikaline savipott mõjub hoopis teisiti kui läikiv metallanum.

Seda taimega sobitades, arvesta ka taime enda suuruse, kuju ja üldise väljanägemisega, sh värvitoonidega.

Taim ja pott peavad olema tasakaalus. Liiga lai ja sügav pott ”neelab” taime alla, taime varred vajuvad külgedele ja see muudab üldmulje halvemaks.

Reeglina sobivad õitsevatele lilledele värvilised ja keerukamad tekstuuriga potid, samas kui tugeva arhitektuurse vormiga taimed jätavad parima mulje lihtsates selge joonega pottides.

Mõtle, kas soovid, et ümbrispott sulanduks taustaga kokku ja taim saaks üksi uhkeldada või tahad, et silmapaistev pott aitab esile tõsta taime värvi ja kuju?

Mõned soovitused

  • Valida võib ümbrispoti, mis kordab taime kuju ja värvi. Näiteks valgete õitega alpikann valges selge vormiga ümbrispotis.
  • Sama kehtib ka lehestiku puhul - taime lehestik võib korrata poti värve. Kena on valgest potist välja voogav valgekirju luuderohi või lilla lehestikuga tiigerlehik lillas ümbrispotis.
  • Madalad, padjanditaolised ja pinnakattetaimed, nagu helksiine, vajavad väikest potti, mis on taime kujuga proportsioonis.
  • Metallkonteiner, näiteks metallist ämbrike, täiendab hästi puhta ja värske ilmega taimi. Näiteks sobib siia pesa-raunjalg.
  • Kui õmbrispott on väga eriline, valige taim, mis seda väärib. Üheks selliseks taimeks on näiteks sulgaspar, mille õrnus täiendab potti, mitte ei varja seda.
  • Ümbrispoti hele värv ja kandilised nurgad toovad hästi esile tumeda lehestiku.

Taimegrupi puhul tuleb otsustada, kas potid peaksid olema ühesugused. Või samast materjalist, aga erineva suurusega. Või igaüks erinevas stiilis, kuid sarnase viimistlusega? Selle üle otsustades lähtu eelkõige oma kodust.

Kui taimi on palju, siis nende paigutamisel töötavad hästi kas sümmeetria või kordus. Või mõlemad korraga. Sümmeetria loob mulje korrast ja on silmale hea vaadata. Ühe taime korduv kasutamine püüab aga pilku. Kui üks väike taim võib muidu ruumi ära kaduda, siis näiteks neli taime koos äratab kindlasti tähelepanu.

Erinevate ümbrispottide võlu on selles, et proovides erineva kuju, materjali või värviga potte, saad muuta kiiresti oma taimekujundust. Tee seda aeg-ajalt ja su sisehaljastus muutub koos maitse ja üldiste trendidega.

Ümbrispotti kasutades pane selle põhja kindlasti ka kergkruusa või kivikesi, et sisemise poti põhi ei jääks seisvasse vette. Seisvas vees olevad juured hakkavad hapnikupuudusel kiiresti surema.

Kuidas leida oma koju õiged toataimed?

Igas kodus võiks leiduda mõned silmailu pakkuvad ning kodutunnet suurendavad toataimed. Lisaks rika Loe edasi

Video: Hortese roheline taimemaailm

Tükike rohelist oaasi Sinu kodus või kontoris! Horteses on kõike, et tuua loodus koduakn Loe edasi

Vähema valgusega leppivad toataimed

Kodu varjulised nurgad on toataimedele kasvamiseks keerulised kohad. Taimemaailmast leiab siiski ka Loe edasi

Jaanuari tööd aias ja kodus

Kuigi aed on talvepuhkusel, siis ära teda unusta – jälgi ilma ning vajadusel kas kata või varjuta. Loe edasi