Kuidas leida oma koju õiged toataimed?

Kuidas leida oma koju õiged toataimed?

Igas kodus võiks leiduda mõned silmailu pakkuvad ning kodutunnet suurendavad toataimed. Lisaks rikastavad toalilled kodu ka puhtama õhuga.

Taime osta on lihtne, tema ilu võimalikult pikalt nautida on juba veidi suurem väljakutse. Aga igati lahendatav väljakutse! Oluline on toalille valides arvestada oma koduse kliima ning valgustingimustega ning leida taimed, mis neisse oludesse kõige paremini sobituvad.

Järgnevalt annamegi nõu, kuidas leida oma koju just need õiged taimed.

Siit leiad Hortese aianduspoe valiku: õitsvad ja rohelised toataimed.

I Kas Sinu kodu on päikeseline või pigem hämar?

Valgusolud on esimene asi, millele toataime valides mõelda.

Väldi päikest armastava taime panemist pimedasse esikusse, kus ta ära hääbub… Taimekasvuks on parimate valgustingimustega ida- või läänepoolsed toad. Seal tunnevad end hästi varju- kui ka päikeselembesed toalilled.

Valgustaset saab ise tõsta hoides aknad puhtana, võttes kardinad eest või eelistades kodukujunduses pigem heledaid toone.

Päikeselisse koju ehk kui kodu aknad vaatavad lõunakaarde, siis tuleks teha valik nende taimede seast, mille lehed on kas lihakad, nahkjad või kaetud vahakorraga.

Samuti edenevad päikese käes kirjude lehtedega, karvade või asteldega kaetud toataimed. Nende lehestik on kohandunud kuumuse ning kuivusega.

Samas tuleks kevadel ja suvistel keskpäevadel, kui päike on kõige intensiivsem, neid pisut varjutada, et taimed liigkuumusega n-ö põletada ei saaks. Selleks kasuta ribikardinaid või leia toalilledele hoopis koht vähemalt meetri kaugusel aknalauast.

Otsese päikese käes kasvatamiseks sobivad näiteks sukulendid ja kaktuselised, paradiisilinnulill (strelitsia), tsitruselised, kirinõges, kalanhoe ja vahalill.

Vähema valgusega tuppa sobivad õrna tekstuuri ning suurte tumeroheliste ja pehmete lehtedega taimed. Näiteks begooniad, tõlvlehik, nõelköis, tiigerlehik, aloakaasia, begoonia, piilea.

Varju vajavad aga rohelised toataimed nagu sõnajalad, sulgvõhk, havisaba.

Rohelised toataimed sinu koju

II Kui palju on sul aega pühenduda toataimede kastmisele?

Taimede niiskusvajadus on väga erinev. On toataimi, kes ei pahanda sugugi, kui nad kasvõi paariks nädalaks kastmata jätta. See-eest mõni teine toalill hakkab kohe närbuma, kui on pidanud kõigest päeva-paar kastmisveeta läbi ajama.

Pühenduva ning toataimede suhtes tähelepaneliku taimearmastaja valik on loomulikult laiem ning mitmekülgsem. Käed-jalad toimetusi täis või kasta unustava inimeste toalilled aga peaksid võimalikult iseseisvad olema.

Siinkohal oleksid kiiduväärt toalilledeks kaktuselised, ääris-draakonipuu, kummipuu ja sulgvõhk. Need tänuväärsed toakaunistajad on mugavalt vähenõudlikud, püsides väga pikalt ning truult elujõulised isegi juhul kui vahel ununeb kasta.

Üldiselt kehtib siiski reegel, et potililled pigem tolereerivad kastmata jätmist kui ülekastmist, mis on peamine põhjus miks toataimed välja lähevad.

Kõige tähtsam on kasta siis, kui see tõepoolest vajalik on. Kindlasti mitte sagedamini. Seejuures olgu kastmisvesi alati toasoe ja värske, mitte nädalaid seisnud.

III Ka õhuniiskus on taime vajadus

Õhuniiskuse suhtes nõudlikumate taimedega on küll kaval vannituba dekoreerida (akna olemasolul), kuid elu-, magamistoa ja koridori taimed vajavad samuti piisaval hulgal õhuniiskust. Eriti just keskküttega interjööris tuleb liigselt kuiva õhku niisutades palju enam vaeva näha kui ahiküttega kodudes.

Üks viis õhuniiskuse suurendamiseks on soetada õhuniisutaja, kuid saab ka teisiti. Tubastes tingimustes on enamus taimi tänulikud, kui lisaks tavalisele kastmisele neid vahel hommikuti toasooja veega piserdada.

Potililled, mis tahavad altkastmist (alpikann, asalea) lehtede piserdamist ei talu. Neile tuleks alla asetada kruusa ja kividega nõu ning kindlasti jälgi, et kivid oleksid kogu aeg niisked.

Teise võimalusena võib taimede ümber asetada veega täidetud anumaid, ka need aitavad õhku niisutada.

toataimed vajavad niisket õhku

IV Toataimed on erinevate hooldusvajadustega  

Kui oled alles oma aiandusteekonna alguses, siis vali omale vähest hoolt nõudvate taimede seast. Nii ei pea sa ka pettuma, et taim ei taha sinu juures edeneda.

Toataimed, mis näevad välja õrnad, millel on õhukesed lehed ja peenikeste rootsud, on üldjuhul tundlikumad kui tugevate lehtede ja tugeva tüvega toataimed. Alustades lihtsamate taimedega saad kiirelt juba edasi liikuda enam hoolt nõudvate juurde.

Mõned toataimed algajale aednikule: nõelköis, kuld-nõelköis, meeldiv monstera, kilp-piilea, kummipuu, tääkliilia, tradeskantsia, tõlvlehik, sulgvõhk, kaktused ja teised sukulendid.

Pigem ära veel vali: tiigerlehik, alokaasia, begoonia või helmes-ristirohi.

V Potilillega teel koju

Toalilli poes valides vaatle seda igalt poolt hoolega, sealhulgas lehtede alt ja lehekaenlast. Kuidas tundub tema üldine tervis? Ega ta muld ei ole liiga märg või läbi kuivanud?

Kindlasti kirjuta omale kohe üles ka toalille nimi, ka ladinakeelne nimi. Sageli kipub see muidu ununema või kulub potil olev taimesilt ära. Nii saad alati taime kohta internetist või raamatutest lisainfot otsida.

Ostetud taime koju tuues on oluline jälgida ilma. Soojalembesed toataimed võivad külma saades või temperatuuri liigsel kõikumisel oma kaunid lehed ja õied šokist maha heita või koguni hukkuda. See ei juhtu kohe, küll aga juba mõne päeva pärast.

Seepärast on oluline külma või tuulise ilmaga taim väga hoolikalt paberisse ja/või kilesse pakkida.

Kuumal suvepäeval aga ära jäta oma potilille pikalt autosse päikese kätte ega aseta teda otsekohe lõõmavalt päikesepaistelisele aknalauale.

Koju jõudes lae taimel kohaneda oma uue keskkonnaga. Jäta ta mõneks tunniks veel pakkepaberisse või -kilesse, et temperatuurid ühtlustuksid.

Pärast kohanemist ära paiguta oma taime liiga palju ringi. Osa taimi on selles suhtes tundlikud ning kipuvad asukoha vahetudes lehti langetama.

Küll aga võid oma taime aeg-ajalt veidikese haaval oma kasvukohal keerata, et ta saaks valgust igast küljest.

vastupidavad toataimed - havisaba

Naudi!

Kindel on see, et toataimed on sobivad aksessuaarid absoluutselt igasse kodusse. Õnneks on toalillede imeline maailm suur ja mitmekülgne, et igaüks leiab oma kodu kaunistama just talle täiuslikult sobiva taime.

Õigesti valitud toataimede eest hoolitsemine on jõukohane igaühele. Naudi taimede kasvamist ja rõõmu, mida nad silmale pakuvad!

...

Fotod: Pexels/Cottonbro

Video: Nurgakivi aianurk - toataimede ümberistutamine

Aiandusekspert Kersti Rannamäe õpetab kuidas toataimi ümber istutada. Vaata videost millal peaks to Loe edasi

Toataimede unikaalsed lood koos Jaan Mettikuga.

Roheliste saladuste avastamine 17.02 kell 13 Laagri Horteses Registreeri enda osalemine siin nin Loe edasi

Priimula hooldamine

Värviküllane priimula tuletab meile meelde, et kevad on lähenemas. Priimulate õierohkus, nende Loe edasi

Vähema valgusega leppivad toataimed

Kodu varjulised nurgad on toataimedele kasvamiseks keerulised kohad. Taimemaailmast leiab siiski ka Loe edasi