Novembri tööd aias ja kodus

Meie talved on muutunud nii ettearvamatuks, et üheste soovituste andmine on üha keerulisem. Seega jälgi novembri aiatööde puhul eelkõige väljas valitsevaid temperatuure.

Kui on sooja sügisega aasta, jagub aias nokitsemist veel küllaga, vastupidisel juhul aga on aeg hakata välja otsima talvekatteid.

Veel saad istutada

Kuniks ilm on pehme ja muld pole külmunud saad veel istutada kevadel õitsevate lillede sibulaid, nt tulpe, krookuseid, hüatsinti ja laukusid. Samuti saad veel istutada külmakindlate lehtpuude ja -põõsaste istikuid.

Iluaed puhtaks

Lõika kõik haigustunnustega rohtsed taimepealsed maha ning kogu kokku kõik varisenud taimejäänused. Sama tee ka puittaimedel – lõika välja kõik haiguskolded ning töötle tekkivad lõikepinnad haavapeitsiga. Korrasta ka mullapind – kogu kokku lehed, kobesta või kaeva mullapind. Need tööd aitavad ennetada taimehaigusi ja vähendada kahjurite arvu.

Haigustunnustega taimeosad mata kas sügavale maha (u 35 cm sügavusele) või põleta ära.

Okaspuude sammas- ja püramiidvormid seo enne külmade saabumist, mil oksad on veel pehmed, kokku. Nii ei painuta või murra neid raske või märg lumi. Okaspude võra seest puhasta välja pruunistunud okkad – need tulevad käega tõmmates kergesti lahti ning riisu kokku kõik varisenud okkad, millest muidu saab hea ”pesa” kahjuritele ja haigustele.

Juba hilissügisel mõtle ka varakevadele, mil taimi võib kahjustada ere päike. Enne kui maa külmub, löö pinnasesse valmis vaiad, kuhu saad õigel ajal asetada varjukanga või hoopiski talvekatte käreda pakase ajaks. Liiga vara pandud katted teevad taimedele kahju – seega, tark ei torma.

Taimede katmisega tuleb aga oodata kuni saabunud on püsivad külmad ja maapind on mõne sentimeetri sügavuselt külmunud.

Roosidest vajavad talveks katmist näiteks suureõielised väänroosid, Kordese roosid, teehübriid- ja floribundroosid. Neile mõeldud tumeda kattevaiba all on talvitumistemperatuur stabiilsem.

Roosipõõsaste alla võid aga panna niiskustõkketurvast. Liigniiskuse tõrjumiseks võid kasutada ka liiva või kruusa. Pane seda ka padjandtaimede või maadligi hoidvate okaspuude okste alla. Selleks, et õhk pääseks liikuma võid okste alla panna ka kive.

Käärid kätte

Kui viinapuu on kõik oma lehed langetanud, on õige aeg tema tagasilõikamiseks ja kujundamiseks.

Pärast esimesi külmasid on aeg tagasi lõigata ka suve teisel poolel õitsevad elulõngad. Kõik elulõngad siiski lõikust ei vaja, näiteks alpi ja siberi elulõng.

Kui kääritööd on tehtud, siis puhasta, kuivata, terita ja õlita roostetamise vältimiseks kõik oma aiatööriistad.

Kel on kasvuhoone ja see on korda tegemata, siis tee ka see töö ära. Puhasta ja desinfitseeri kõik pinnad. Katteloorid ja kiled pese samuti puhtaks. Sidumisnöörid aga viska ära.

Viljapuud korda

Nüüd on hea aeg puhastada viljapuude tüvesid korbast ja samblast, et vabaneda sinna pugenud kahjuritest. Tee seda oma töökinnastes käega või puupulgaga hõõrudes, ilma teravaid riistu kasutamata – puu ei tohi selle juures kahjustada saada.

Kindlasti riisu puhtaks kõik viljapuudealused, samuti korja ära nii maas kui puul olevad viljad. Nii piirad oluliselt haigustekitajate ja kahjurite levikut, kes muidu jääksid talvituma puude alla või taimedele.

Kuiva ilmaga saad lubjata viljapuude tüvesid. See kaitseb kevadise päikesepõletuse eest ning samas ka seenhaiguste vastu.

Kui elad kohas, kus aeda võivad külastada kitsed või jänesed, siis kaitse noorte viljapuude tüvesid nende eest. Aianduskeskusest leiad selleks spetsiaalsed tüvekaitsed.

Murule viimane lihv

Hilissügisel saad lubjata oma muru. See muudab mulla vähem happeliseks ning teeb säru sambale ning ühtlasi loob murutaimede kasvuks paremad tingimused.

Muru kasvab kuni maapinna temperatuur on üle kuue kraadi. Kui pead veel muru niitma, tee nii, et see jääb umbes nelja sentimeetri kõrguseks.

Muruniidukit võib kasutada ka murul olevate lehtede tükeldamiseks.

Kui aga muruniitmise hooaeg läbi saab, siis puhasta niiduk rohujäätmetest ning pese või harja ja lase seejärel kuivada, et ta saaks kuuri või garaaži uut hooaega ootama minna. Masina terad ja liikuvad osad võid määrida eelnevalt ka õliga.

Aialindude lisatoitmine

Aia- ja metsalindude talvist lisasöötmist võiks alustada siis, kui päevane külm on kestnud juba mitu nädalat või maapind kaetud püsiva lumega.

Lumerohkel ja külmal ajal võiks lisatoitu anda iga päev natuke, soojal lumeta ajal võib toitmise ka katkestada. Lisatoit on lindudele abiks suurele sulale või soojale järgneval äkilisel külmal või lumerohkel ajal.

Süüa pane lindudele kord päevas hommikuti, kui nende energiavajadus on kõige suurem. Üks pihutäis on piisav, sest toitmisega ei maksa ka liiale minna, see on lindudele lisa-, mitte põhitoiduks.

Igal linnuliigil on oma lemmiktoidud, kuid kõige kindlamaks valikuks on pekk ja päevalilleseemned, mis meeldivad paljudele liikidele. Ja pea meeles – kui lindude toitmist juba alustada, siis tuleb seda jätkata kevadeni, mil nende loomulik toit jälle kättesaadavaks muutub.

Valgust juurde

Algab aasta pimedaim aeg, mis tähendab, et võimalusel tõsta oma toataimed aknale lähemale või tõmba päevasel ajal ka õhuke kardin eest, et tuppa tuleks maksimaalselt valgust.

Lisavalgust saab neile anda ka taimelampidega.

Nüüd on ka aeg oma toad ja õu särama panna ning pühi ootama jääda. Jõulutulede soojus ja valgus ei kaunista vaid su tuba või õue, vaid toob rõõmu ka su hinge. Ole mänguline ning lähene kaunistamisele loovalt!