Jaanuari tööd aias ja kodus

Jaanuari tööd aias ja kodus

Kuigi aed on talvepuhkusel, siis ära teda unusta – jälgi ilma ning vajadusel kas kata või varjuta. Kodu on aga vallutamas kevadeootus. Too aianduskeskusest õitsvaid hooajataimi ning tee plaane kevadeks. On aeg uuteks algusteks!

Aias

 • Toida linde, et nad ikka leiaksid tee sinu aeda! Eriti vajalik on lindude järjekindel toitmine lumerohketel ja pakaselistel päevadel, aga ka sula järel, mil puud kattuvad jääga. Pane linnutoit välja kindlal kellaajal – nii harjuvad linnud sellega.
  • Horteses on müügil rasvapallid ja seemnesegud lindudele, samuti suur valik erinevaid söötmismajakesi. Vaata valikut SIIT.
 • Hoolitse noorte puude ning põõsaste eest ning raputa nende okstelt sinna sadanud lumi. Kerge kohev lumi ei kujuta endast ohtu, küll aga märg ja raske lumi, mis võib ka jäätuda. Puhkeseisundis taimede oksad on hapramad ning võivad lume raskuse all harali vajutada või hoopiski murduda.
 • Jaanuari lõpus käib päike juba kõrgemalt – pane valmis spetsiaalne varjutuskangas! Seda vajavad päikesepõletuse kaitseks - kui maapind on külmunud, eelkõige noored, hiljuti istutatud noored okaspuud ja teised igihaljad taimed. Näiteks kanada kuused, ebaküpressid ja jugapuud, hariliku elupuu sordid, kadakate liigid ja sordid, rododendronid, iileksid, pukspuud, mahooniad ja teised.
 • Varjutuskangas hoia puudel senikaua kuni maapind on täielikult sulanud ning taime juured saavad taas vett. Vanemaks saades ulatuvad puude-põõsaste juured juba sügavamale, hangivad paremini niiskust ja põletusoht pole enam nii suur. Siis väheneb ka vajadus katmise järele.
 • Varjutuskangas aseta ümber puude või põõsaste pandud tugikeppidele (nt bambuskeppidele). Kui sul on sügisest see töö veel tegemata jäänud, kuid maa on veel pehme, siis tee seda nüüd.
 • Noori viljapuid kaitse päikesepõletuse eest tüvede ja jämedamate tüveharude valgendamise ehk lupjamisega. See aitab ära hoida suuri temperatuurikõikumisi, kuna hele koor ei soojene päikese käes nii tugevasti.
 • Kui ilmaprognoos lubab krõbedat külma, kaitse külmaõrnu taimi ja varaseid õitsejaid spetsiaalse pakasekaitsekangaga. Eemalda katted kohe, kui õhutemperatuur on jälle mõõdukas. Kui lund on vähevõitu, kasuta kindlasti ka juurekaitsekangast. Kui lund on, siis kuhja seda õrnade püsikute või rooside ümber.
  • Kattekangastest saad pikemalt lugeda SIIN.
 • Näriliste tõrjeks kasuta peletusvärvi, mürksöötasid või seo tihedalt ümber tüvede kuuseoksi okaste teravikud suunatuna allapoole. Lume all tegutsevate hiirte vastu aitab ka lume kinni trampimine ümber viljapuude tüve.
 • Põtrade, kitsede ja jäneste rüüste vastu aitab viljapuid ja marjapõõsaid kaitsta verejahust valmistatud preparaat Plantskydd. Suuremate metsloomade eest kaitstakse noori viljapuid plastmassist tüvekaitsete või kõrgemate taradega.
 • Kui tänu soojale talvele on lillesibulad peenral pähe võtnud, et kevad pole enam kaugel, siis lisa nende ninadele komposti-, turba- või multšikiht kaitsmaks neid külmumise eest. Samuti võid katmiseks (taas)kasutada jõulupuu oksi.

Toas

 • Kontrolli olukorda keldris. Kõik riknema hakkavad köögi- ja puuviljad tuleb aegsasti välja noppida.
 • Jõuluks ostetud potijõulupuu, mille plaanisid aeda istutada, tahab nüüd valget ja võimalikult jahedat (kuid mitte külma!) ruumi, kus õue saamist oodata. Ideaalne on näiteks jahe ja valgusküllane veranda. Ära unusta puukest kasta - hoia muld potis niiskena.  
 • Veendu, et toataimedel on piisavalt valgust ja vähem niiskust, ülekastmise oht on praegu suur. Lase mullal enne järgmist kastmist kindlasti korralikult taheneda. Anna toataimedele lisavalgust spetsiaalsete taimelampidega.
 • Too kevad lähemale ja osta koju ajatatud krookusi, hüatsinte ja nartsisse. Aianduskeskustes suureneb õitsvate hooajataimede valik iga nädalaga. Peagi on saabumas ka värviküllased priimulad!
 • Unista, otsi inspiratsiooni ja tee aiaplaane – mõtle, kuhu ja keda istutada, milline mõnus istumispaik või lehtla aeda rajada, kes imelistest õitsejatest ja lõhnajatest veel sinu peenralt puuduvad, mida mõnusat kasvatada tarbeaias… Uued seemned ja ettekasvatustarbed on kohe müüki tulemas ja siis on hea, kui on plaanid paigas.

Vaata lisaks:

Juuni toimetused aias ja kodus

Millised on juuni toimetused aias? Ajal, mil aed hakkab pakkuma juba esimesi vilju ja meel on lõhna Loe edasi

Juuli toimetused aias

Juulikuu on lõbusalt marjamaitseline ning kirevate püsilillede aeg Loe edasi

Augusti toimetused aias ja kodus

Kuigi peenrad on endiselt täis värvilisi õitsejaid, hakkab üha enam värvi võtma ka kõik muu. Naudi Loe edasi

Septembri toimetused aias ja kodus

Kui suvest hakkab tasapisi sügis saama, on aeg aeda koristada ja kindlasti ka istutada. Kõik see ha Loe edasi

Jute külmakate 1x1,1m, 300g Baltic Agro

Jute külmakate 1x1,1m, 300g Baltic Agro

7.30 €

Lisa soovikorvi
Kaitsevõrk jäneste eest 1,5 x 2,5m, traadipaksus 0,9mm, plastikkattega

Kaitsevõrk jäneste eest 1,5 x 2,5m, traadipaksus 0,9mm, plastikkattega

15.90 €

Lisa soovikorvi
Näriliste kaitseks metallvõrk 1,2 x 2,5m, silm 12,7mm, traadipaksus 0,9mm, plastikkattega roheline

Näriliste kaitseks metallvõrk 1,2 x 2,5m, silm 12,7mm, traadipaksus 0,9mm, plastikkattega roheline

19.50 €

Lisa soovikorvi
Talvekasukas okaspuudele ja püsikutele 1x1,6m Baltic Agro

Talvekasukas okaspuudele ja püsikutele 1x1,6m Baltic Agro

5.90 €

Lisa soovikorvi