Detsembri tööd aias ja kodus

Aasta lõpus aita aed puhkerežiimile ja pühendu tubastele toimetustele, et luua enda ümber jõulumeeleolu.

Aasta pimedaimal ajal sea nii tuppa kui õue üles leedtuled, et need paneks särama su aiapuud, värava, terrassi, rõdupiirde või sissepääsu. Soovitusi jõulutulede valimiseks õue ja tuppa leiad SIIT.

Rõdu- või terrassikasti saad teha talviseid kompositsioone metsast toodud samblast ning kuuse-, männi– või kadakaokstest. Kaunistuseks saad lisada aias leiduvat kuivanud materjali: efektseid hortensiaõisikuid, kõrrelisi või marjadega kukerpuu- või kibuvitsaoksi.

Osta elus jõulupuu

Elus potijõulupuu ei ole kuigivõrd kallim kui lõikekuusk või –nulg, mainimata võimalusest täiendada oma aeda. Ehete ja valgustusega puu aias akende all on sama kaunis, vaata et kaunimgi, kui puu toanurgas! Loe SIIT kuidas hoolitseda oma potipuu eest nii, et saaksid ta pärast pühi aeda istutada.

Veel enne kui tood omale jõulupuu, loovad jõuluootust erinevad jõulutaimed. Ratsuritäht, jõulukaktus, lumeroos, jõulutäht – kõik nad lisavad elamisse värvi. Jõulutaimede hooldusest saad lugeda SIIN.  

Tee inventuur

Vaata üle sügisel üles kaevatud ja hoiustatud juuremugulad ja taimesibulad, et neil ei oleks haigustunnuseid ning nad ikka kenasti kevadeni säiliksid.

Pikkadel pimedatel õhtutel tee üks korralik inventuur ka oma seemnevarudes – nii on aasta alguseks hea ülevaade, mida tuleks juurde hankida.

detsember aias

Kaitse taimi külma eest

Kui välistemperatuur alaneb järsult, paku täiendavat külmakaitset oma õrnematele aiataimedele, aga ka alles lõppenud hooajal istutatud noortele puudele-põõsastele.

Võid taimi kaitsta spetsiaalse pakasekaitsekangaga, aga sobivad ka kotiriie, kuivad lehed või isegi vana tekk. Eemalda katted kohe, kui õhutemperatuur on jälle mõõdukas.

Kui lund on vähevõitu, kasuta kindlasti ka juurekaitsekangast või kookosmatte.

Pea meeles, et külmaõrnu taimi kata alles siis maapind on mõne senitimeetri sügavuselt külmunud ning püsivad külmad saabunud! Liiga vara ja veel külmumata mullale pandud kate soodustab haiguste levikut ning hoopis nõrgestab taime.

Erinevate katete ning nende omadustega saad tutvuda SIIN.

Kui aga tänu soojale talvele on lillesibulad peenral hoopiski pähe võtnud, et kevad pole enam kaugel, siis lisa nende ninakestele komposti- või multšikiht, kaitsmaks neid külmumise eest. Samuti võid katmiseks kasutada kuuseoksi.

Terrassil potis talvituvatele taimedele pane poti alla tükk penoplasti või laud, et see ei puutuks otseselt vastu põrandat ning mässi poti ümber pakasekaitsekangast või muud materjali (nt mullikilet), mis ei lase juurepallil läbi külmuda. Mida suurema potiga on tegu, seda kergemini see talve ka üle elab.

detsember aias

Lumi – sõber ja vaenlane

Veel enne lumesadusid seo pehme nööriga kokku sambana, koonusena või pallina kasvavate okaspuude võra, et lumi neid laiali ei painutaks. Paljud neist kevadel sellest enam ei taastu ning minetavad oma välimuse.  

Kui maa ei ole veel külmunud, saad pinnasesse lüüa valmis ka bambuskepid või muud vaiad, kuhu saad hiljem asetada varjukanga või hoopiski talvekatte käreda pakase ajaks.

Raputa okaspuudelt, põõsastelt ja hekkidelt paks lumi, mis kipub nende oksi painutama. Kerge ja kohev lumi endast ohtu ei kujuta, küll aga märg ja raske lumi, mis võib ka jäätuda. Oksad on hapramad, kui taimed on puhkeseisundis, ning lume raskuse all võivad need kergesti murduda.

Sama kehtib ka kasvuhoone puhul – eemalda katusele kogunenud lumi, et selle raskus su kasvumajale liiga ei teeks.

Kohevat lund võid aga kuhjata külmaõrnade taimede ümber, see aitab neid pakase korral veidi kaitsta.

Ära käi külmunud murul!

Toida aialinde

Eriti vajalik on lindude järjekindel toitmine lumerohkel ja pakaselisel talvel, aga ka sula järel, mil puud kattuvad jääga. Pane linnutoit välja kindlatel kellaaegadel – nii harjuvad linnud sellega.

Naudi aega, mil loodus puhkab ja on rohkem aega iseendale.

Video: Teod. Meie aedade vaenlased. Kuidas neist vabaneda?

Aiandusekspert Eneli Käger selgitab miks just teod on meie aedades niivõrd kahjulikud ja milliseid Loe edasi

Video: Liimivööd ja püünised. Puude kaitse kahjurite eest.

Aiandusekspert Eneli Käger selgitab kuidas erinevad liimivööd ja püünised aitavad puid kaitsta kahj Loe edasi

Video: Kuidas vabaneda marjapõõsaid ohustavatest kahjuritest?

Aiandusekspert Eneli Käger räägib kuidas vabaneda kahjuritest, mis ohustavad meie marjapõõsaid ja k Loe edasi

Video: Mille järgi valida väetist? Looduslik või keemiline?

Aiandusekspert Eneli Käger annab nõu mille järgi valida oma taimedele sobiv väetis. Loe edasi