Veebruari tööd aias ja kodus

Veebruari tööd aias ja kodus

Valgust on üha enam ning saame juba nautida ka päikeselisi päevi. Nii on kevadetunne kerge tekkima.

Loo tuppa kevadist atmosfääri toataimede ja värskete lõikelilledega. Või tee esimene külv või ajatamine ning naudi värsket mulda näppude all.

Jätka aiatööde ja peenarde planeerimist ning unistamist - ettevalmistused kevadeks on nüüd täies hoos!

Aias

Jätka aias või akna taga käivate suleliste toitmist – vastutasuks on nad on Sulle peagi aiakahjurite ja putukate tõrjel abiks.

  • Horteses on müügil rasvapallid ja seemnesegud lindudele, samuti suur valik erinevaid söötmismajakesi. Vaata valikut SIIT.

On viimane aeg otsida välja spetsiaalsed varjutuskangad ning varjutada ereda ja madala päikese eest eelkõige eelmisel hooajal istutatud, kuid ka teised noored okaspuud ja igihaljad taimed.

Üksikule taimele mähi varjutuskangas lihtsalt ümber, taimegrupile ehitada ette varisein või aseta tugivajad, millele varjutuskangas laotada. Eemalda kate alles kevadel, kui maapind on sulanud ja väljas pilves ilm.

Kaitse viljapuid päikesepõletuse eest tüvede ja jämedamate tüveharude valgendamise ehk lupjamisega. See aitab ära hoida suuri temperatuurikõikumisi, kuna hele koor ei soojene päikese käes nii tugevasti. Temperatuurikõikumine öö ja päeva vahel soodustab tüvel külmalõhede tekkimist.

Kui ilmaprognoos peaks lubama krõbedat külma, kaitse külmaõrnu taimi spetsiaalse pakasekaitsekangaga. Kui lund on vähevõitu, kasuta kindlasti ka juurekaitsekangast. Eemalda katted kohe, kui õhutemperatuur on jälle nullilähedane.

Raputa noorte puude ja põõsaste okstelt maha sinna sadanud lumi. Kerge kohev lumi ei kujuta endast ohtu, küll aga märg ja raske lumi, mis võib ka jäätuda. Puhkeseisundis taimede oksad on hapramad ning võivad lume raskuse all harali vajutada või hoopiski murduda.

Kas aiatööriistad on kevadeks valmis? Sel kuul võiks aega võtta ka aiatööriistade hoolduseks, et kevade saabudes oleks kõik valmis – terita ja õlita käärid, oksa- ja murulõikurid, vaata üle rehad-labidad jne. Elektriliste tööriistadega on veel aega.

Kui kuu lõpus on väljas juba nullilähedane temperatuur, võid alustada viljapuude lõikamist ja korrastamist. Vaata üle puude ja põõsaste talvekahjud.

Kas oled juba valmis mõelnud, mida kasvatad köögiviljapeenradel sel aastal (jälgi ka viljavahelduse põhimõtet)? Plaani katsetada uusi ja põnevaid liike või sorte. Või milliseid suvelilli tahad terrassi ja peenraid kaunistama? Kas iluaias on veel tühimikke, mida täita põõsaste või püsikutega? Pane soovid kirja, planeeri aeda ja unista suurelt!

Hari end – uuri raamatutest ja internetist taimede kasvutingimuste ja hoolduse kohta.

Kuigi õues on (tõenäoliselt) aasta kõige külmem kuu, paneb iga päikesekiir idanema soovi näpud mulda torgata. Varu ettekasvatuseks vajalikku – külvimulda, külvikaste või turbatablette, toakasvuhoone või taimekast, taimesilte ja muidugi seemneid! Vaata üle oma varud ning osta seemned aegsasti – kuu algul on aianduskeskuste seemneriiulid veel eriti rikkalikud!

Esimesed külvid saadki juba veebruaris ära teha. Külvamisaeg on käes harilikul ja vürtspaprikal (tšillipaprika), baklažaanil, aedselleril ja porrulaugul.

Suvelilledest võib mulda juba panna begooniate, sinilobeelia ja hariliku heliotroobi seemned.

veebruari aiatööd
Veebruar aias

Toas

Ajata sibulat. Ajatamiseks võid kasutada veeklassi või väikest purki, kuid suurema koguse saamiseks kasuta lillepotti või muud laiemat madalt anumat ning täida see mullaga.

Lao sibulad mullale tihedalt üksteise kõrvale, vajuta kergelt mulda ning kasta. Kui lõikad sibulatel enne muldapanekut kaela maha, saad saaki kiiremini. Sibulapealseid kasuta salatite valmistamiseks või erinevate toitude maitsestamiseks.

Idanda. Erinevad idandid on varakevadisel ajal ideaalsed vitamiiniallikad ja tervise turgutajad.

Idandada saab küll ka koduste koduste käepäraste vahendidega, kasutades klaaspurki, kummirõngast ja marlit, kuid lihtsam ja puhtam on seda teha spetsiaalses idandamispurgis või -tornis.

Hakka rohkem tähelepanu pöörama toataimedele – nad on peagi taas kasvu alustamas. Et tolm ei tungiks lehepooridesse, puhasta lehestik tolmust niiske lapiga või vii nad duši alla. Kasta ja piserda toataimi alati ainult toatemperatuuril veega!

Too tuppa forsüütia, kirsipuu või ebaküdoonia oksi ning meelita nad toas õitsema!

Osta aianduskeskusest ajatatud sibullilli või lõikelilli ning naudi nende värve ja õisi!

sibul
Ajata sibulaid!

Augusti toimetused aias ja kodus

Kuigi peenrad on endiselt täis värvilisi õitsejaid, hakkab üha enam värvi võtma ka kõik muu. Naudi Loe edasi

Septembri toimetused aias ja kodus

Kui suvest hakkab tasapisi sügis saama, on aeg aeda koristada ja kindlasti ka istutada. Kõik see ha Loe edasi

Oktoobri toimetused aias ja kodus

Oktoober värvib kogu aia erksatesse toonidesse, aga ilm hakkab näitama ka oma kurjemat palet. Nagu Loe edasi

Mai tööd aias ja kodus

Kevade lõhnad, värvid ja hääled on vallutanud aia. Ning aedniku meele. Käes on aasta üks kiiremaid Loe edasi