Aprilli tööd aias ja kodus

Aprilli tööd aias ja kodus

Aprillis on aias tohutult palju teha. Alusta sellest, et lihtsalt seisad ja naudid kogu seda ilu kevadise linnulaulu saatel. Ja siis, kindad kätte ja oma elamuste aeda looma!

Aias

Värskenda aeda riisumisega, vabasta aiapind lumevajutisest ja must talvisest prahist.

Vabasta varjutatud taimed kangaste alt. Tee seda pilvise ilmaga, et taimed saaks veidi kohaneda.

Eemalda roosidelt ja elulõngadelt neile talveks kuhjatud turvas ja muld ning lõika kahjustatud oksad terve kohani tagasi. Peenraroosidel jäta alles 3–5 punga. Roniroosid toesta kohe pärast lõikamist.

Aiakäärid on sel kuul tööriist number üks! Viimane aeg on vaadata üle nii ilu- kui viljapuude ja põõsaste talvekahjud ning lõigata tagasi need taimed, kes seda vajavad, või need taimed, kelle kuju vajab parandamist.

Tugevat tagasilõikust ootavad jaapani enelad ja puishortensiad, jõulist kärpimist põõsasmaranad, põisenelad, kontpuud ja aedhortensiad.

Ideaalne aeg on igihaljaste puittaimede pügamiseks: tee värsked kevadised soengud kadakatele, küpressidele ja teistele okaspuudele. Eemalda kõik surnud või räsitud ning inetud oksad.

Noorenda tagasilõikusega lehtpuuhekke.

aprill aias

Aprill on juba ka suurepärane aeg istutamisteks. Istuta kõigepealt hekitaimed – alusta paljasjuursetest ja mullapalliga istikutest. Istuta ka uusi viljapuid ja marjakultuure.

Aprillis jaga püsikuid, mis õitsevad sügisel või suve teises pooles.

Kui muld on juba soojenenud 9–10 kraadini, võib maha istutada gladioolimugulad ja liiliasibulad. Daaliate, kannade ja begooniate jaoks on praegu veel vara.

Puu- ja köögiviljaaias on praegu tegemist küllaga: puhasta peenraid umbrohtudest ning kobesta pinnas.

Väeta sibullilli enne kui neil lehed suureks lähevad.

Kui kevadised sibulllilled on oma õitsemise lõpetanud, siis ära nende lehti ja varsi kohe eemalda (küll aga nopi või lõika ära närbunud õied!) – need aitavad koguda sibulasse jõudu järgmise kevade õitsemiseks.

Lõika välja kuivanud vaarikavarred ning harvenda, et tagada hea õhuvahetus ja rikkalikum saak. Tee korda maasikapeenar!

Kevadel on hea rajada uut muru ja parandada olemasolevat. Kui muru on hästi riisutud, tee muruseemnega ülekülv – see aitab täita tekkinud tühimikud, samuti tõrjub välja sambla ja umbrohu. Raputa muruseemnele kergelt komposti, mis hoiab pinnase niiske.

Hea töövahend on ka aeraator – muru õhutamine võimaldab vihma- ja kastmisveel tungida sügavamale pinnasesse, vähendades nii kastmisvajadust kuivadel ​​kuudel. Aeratoorit asendab edukalt ka aiahark – toksi sellega murusse õhuauke.

Külva kasvuhoonesse redist, salatit ja spinatit. Kata rabarber ja murulauk kattelooriga, nii saad saaki kiiremini.

aprill aias

Toas

Jätka toataimede kevadist ümberistutamist, tagasi- või kujundlõikamist ning väetamist.Mitmetest toataimedest võib nüüd uute taimede saamiseks teha pistikuid.

Puhasta toataimed pehme lapiga tolmust – puhtad lehed lasevad taimel paremini hingata! Näpistades tagasi võrseid, soodustab see uute kasvu ning muudab taime kenaks ja kaharaks.

Jälgi, et üha intensiivsem päike ei kõrveta ära aknalaual olevaid taimi. Säti klaasi ja taime vahele ajaleht või tõsta taim(ed) mujale.

Istuta ettekasvatamiseks pottidesse daalia- ja kannamugulaid.

Külva ja pikeeri ettekasvatamist vajavaid suvelilli ja köögiviljataimi.

Elusta talvel toas talvitanud pelargoone – kärbi neid kolmanda-neljanda lehe peale.

Too tuppa värve hooajalilledega ja ajatamiseks puuoks. Kaunista rõdu- ja terrassipotid võõrasemade või sarvkannikestega, mida võid kombineerida näiteks erinevate ajatatud sibullilledega (nartsissid, kobarhüatsindid jt).

Mai tööd aias ja kodus

Kevade lõhnad, värvid ja hääled on vallutanud aia. Ning aedniku meele. Käes on aasta üks kiiremaid Loe edasi

Juuni toimetused aias ja kodus

Millised on juuni toimetused aias? Ajal, mil aed hakkab pakkuma juba esimesi vilju ja meel on lõhna Loe edasi

Juuli toimetused aias

Juulikuu on lõbusalt marjamaitseline ning kirevate püsilillede aeg Loe edasi

Augusti toimetused aias ja kodus

Kuigi peenrad on endiselt täis värvilisi õitsejaid, hakkab üha enam värvi võtma ka kõik muu. Naudi Loe edasi