Märtsikuu toimetused - ettekülv, sisehaljastus ja ümberistutamine

Märtsikuu toimetused - ettekülv, sisehaljastus ja ümberistutamine

Aiatööde pikenev nimekiri

Aed hakkab ärkama ning selle soojemates soppides piiluvad lume alt juba ka esimesed õied. Kuigi tulla võib veel nii lund kui külma, on aiatööde nimekiri – nagu päevadki, pikenemas!

  • Vaata üle talvekahjud: kontrolli taimede ning viljapuude talvitumist.
  • Kui sügisel jäid puutüved valgendamata, siis tee seda kindlasti nüüd.
    Tüvede valgendamine tüvevalgendiga kuni 1,5m kõrguseni kaitseb noorte puude koort varakevadel lume taustal päikesega tekkivate koorelõhede eest. Kui sügisel pole jõutud puid valgendada, peab seda kindlasti tegema enne, kui päike hakkab eredamalt paistma. Kui lörts ja vihm on valgendi maha pesnud, tuleb protseduuri korrata, kuni maapind on kevadel täiesti sulanud.

    Tüvevalgendi kaitseb puid ka talvituvate kahjurputukate eest, kes ei saa valgendatud koorepragudes enam talvituda. Seetõttu valgendatakse ka vanemate viljapuude tüvesid.
  • Käes on puude-põõsaste lõikamise ja kujundamise tippaeg. Eriti oluline on viljapuude ja marjapõõsaste lõikus, et nad annaksid korraliku saagi. Ilupõõsaste lõikamise aeg sõltub nende õitsemise ajast.

Ettekasvatus ja taimede ümberistutamine toas

Alusta ettekasvatusega. Pane mulda nende köögiviljade ja suvelillede seemned, kellel on pikem kasvuperiood.
Loe lähemalt millised taimed vajavad ettekasvatamist siit. Õigel ajal ettekasvatades saad vilju nautida juba samal aastal.

Toataimed lõpetavad oma puhkeperioodi. Puhasta lehed tolmust, vajadusel istuta ümber või kärbi oksi. Ümber istutades vali alati järgmise suurusega pott, ehk ümbertringi umbes 0.5 cm laiem, kui eelmine. Alusta taas taimede väetamisega.

Jätka taimelampide kasutamist. Eriti vajavad lisavalgust kiiresti kasvavad toalilled, vahemerelt pärit maitsetaimed rosmariin ja tüümian ning kasvuhoos sibullilled. Kui taimed ei ole saanud kasvuperioodil piisavalt valgust, siis venivad nad välja, taimelampide kasutamisega lisavalguse andmine tagab taime ilusa kompaktsuse.

Kombineeri aknalauale maitsetaimepotikestega ilusaid õitsvaid toataimi ja vähest hoolt vajavaid kaktusi. Sedasi tekitad erinevatest taimedest vahva koosluse.

Aprilli tööd aias ja kodus

Aprillis on aias tohutult palju teha. Alusta sellest, et lihtsalt seisad ja naudid kogu seda ilu ke Loe edasi

Mai tööd aias ja kodus

Kevade lõhnad, värvid ja hääled on vallutanud aia. Ning aedniku meele. Käes on aasta üks kiiremaid Loe edasi

Juuni toimetused aias ja kodus

Millised on juuni toimetused aias? Ajal, mil aed hakkab pakkuma juba esimesi vilju ja meel on lõhna Loe edasi

Juuli toimetused aias

Juulikuu on lõbusalt marjamaitseline ning kirevate püsilillede aeg Loe edasi