5 põhjust, miks peaksid oma toataime ümber istutama
Kevadine päike on toataimedele nagu kütus. Nad on välja puhanud ning püüavad nüüd valgust ja mõnulevad soojas, et end välja sirutada ja kasvama hakata.
Ühtlasi on käes ka parim aeg oma toataimede ümberistutamiseks. Kas paned taime suuremasse potti või värskendad lihtsalt mulda olemasolevas, mõlemal juhul tänab ta Sind uute ilusate kasvude näol.
Anname Sulle mõned nõuanded, kuidas oma toataimi ümber istutada, et nad oleksid võimalikult õnnelikud ja terved.
Kas istutada ümber või vahetada mulda?
Ümberistutamine ei ole vajalik igal kevadel, küll aga on oluline selle vajadust igal kevadel kontrollida. Kõik toataimed ei talu sagedast ümberistutamist ja mõned tahavadki just väiksemas potis kasvada. Seega ära kiirusta taime suuremasse potti ümberistutamisega.
Noored taimed vajavad ümberistutamist sagedamini kui vanad taimed. Kui suur taim on juba mahukas potis, siis on targem talle kasvujõudu anda kas sama suurde potti ümber istutades, potis pealmist mulda vahetades või rohkem väetist andes.
Ümberistutamise vajadust saad kontrollida kui tõmbad taime ettevaatlikult potist välja (kuiva mulla puhul on see lihtsam). On normaalne, kui mõni juur tiirleb ümber poti siseseina, aga kui juuri on tihe mass, eriti poti alumises kolmandikus, on aeg taim ümber istutada.
Seega, ümberistutamine tähendab, et juurepall istutatakse suuremasse potti.
NB! Tavaliselt läheb ümberistutamisel vaja vaid ühe numbri võrra suuremat potti! Ehk siis potti, mis on 2–3 cm laiem kui vana. Liiga palju ruumi hoopiski aeglustab taime kasvu!
Mullavahetus aga tähendab ümberistutamist sama suurde potti, kuid enamus mullast vahetatakse välja. See on vajalik siis, kui taime ei saa suuremasse potti istutada.
Mullavahetuseks kobesta näiteks väikese pulga või lusikaga mulla pealmine kiht ja eemalda see 2–3 cm paksuselt. Asenda see uue samat tüüpi mullaseguga, mis on niisutatud ja kuhu oled lisanud ka väetist.
Kui lisaks mullavahetusele edaspidi korrapäraselt väetada, pole enamikku taimi vaja mitu aastat ümber istutada.
Kuidas toataimi ümber istutada?
Kasta taim päev või kaks enne plaanitud ümberistutamist korralikult läbi. See muudab lihtsamaks tema potist eemaldamise ning kindlustab, et taim on piisavalt niisutatud, mis vähendab šokiriski.
Eemalda taim õrnalt potist. Olenevalt suurusest ja juurte poti külge kinnitumise määrast, võib pott vajada külili keeramist või isegi sõbra abi potist kinni hoidmisel, samal ajal ise taimest haarates. Kui juured on väga kõvasti poti küljes kinni, võta appi nüri nuga ja libista see poti ja mullakihi vahele ümber kogu poti, et juuri vabastada.
Vabasta õrnalt juurepall. Raputa üleliigne muld ettevaatlikult maha, et juuri mitte vigastada.
Lõika teravate kääride või noaga ära kõik mustad, mitteterved või nähtavalt vigastatud juured. Poti külge kasvanud juurtega taimede puhul, kui plaanid nad samasse potti tagasi istutada, kärbi juuremassist ära kuni 2/3, alustades altpoolt ja külgedelt.
Kui istutad taime ümber samasse potti, eemalda potist kogu vana muld ja pese poti sisekülgedelt kuuma veega maha sete.
Aseta poti põhja 2–3 cm kiht kergkruusa. Selle asemel võid kasutada ka savipoti kilde vms. Selle eesmärk on vältida vettimist ning pakkuda vajalikku ruumi kastmisvee nõrgumiseks.
Aseta kergkruusa peale u 2–3 cm uut mulda, see on taimele piisav. Aseta taim sinna peale ning täida ettevaatlikult kogu pott mullaga. Vajuta mulda kergelt, et õhuaugud saaksid täidetud, kuid väldi igati, et juured viga saaksid.
Selleks, et muld pääseks igale poole juurte vahele, võid potti aeg-ajalt ka vastu töölauda koputada. Väldi vajutamisega mulla liiga tihkeks muutmist, sest see takistab drenaaži ja viib kogu õhu mullast välja.
Poti ülemisest äärest peaks 1–2 cm kastmsie jaoks vabaks jääma.
Kasta kergelt, nii et muld on niiske, aga mitte läbimärg.
Mullapinna võid katta ka multšiga. See viimistleb pinda ja lisab dekoratiivsust, ühtlasi vähendab aurustumist, kuid samas teeb mulla niiskuse kontrollimise raskemaks.
Mida teha pärast ümberistutamist?
Pärast ümberistutamist võib taimel esineda lühiajaline šokiperiood. Ära muretse – see on normaalne! Taimed võivad välja näha närtsinud ja janused, kuid hoidu kastmisest vähemalt nädal pärast ümberistutamist, et vigastatud juurtel oleks aega terveneda.
Taastumisperioodil on hea asetada taimed jahedamasse, varjulisemasse kohta.
Enamik istutamiseks mõeldud mullasegusid sisaldavad väetist. Üleväetamise ja taime kahjustamise ennetamiseks ära väeta taime umbes kuus nädalat pärast ümberistutamist.
5 põhjust toataimede ümberistutamiseks
Värske muld – toitainesüst
Sinu toataimed saavad suurema osa oma toidust mullas leiduvatest toitainetest. Ajapikku need toitained vähenevad. Oled ehk märganud, kuidas pärast mitut hooaega kestnud lopsakat kasvu muutuvad taime uued kasvud äkitselt väiksemaks, lehed on vale värvusega või näeb taim üldiselt õnnetu välja. Isegi kui väetad regulaarselt, annab ümber istutamine koos uue mullaga taimele turgutava annuse toitaineid, mida ta kasvamiseks hädasti vajab.
Parem kastmine
Kas oled märganud, et taime kastes valgub vesi koheselt poti põhja? Taime juured on tõenäoliselt poti külge kasvanud – olukord, mis viitab taime meeleheitlikule vajadusele rohkema ruumi järele, mistõttu ta on oma juured mässinud ümber poti nii seest- kui ka väljastpoolt. See loob kanaleid, mille kaudu vesi mullast lihtsalt läbi voolab. Sellises seisus juurte vabastamine läbi ümberistutamise aitab Su taimel saada vett, mida ta vajab oma janu kustutamiseks ja lehtede lopsakuse säilitamiseks.
Ruumi hingata = uued kasvud
Kõigile meeldib saada pisut hingamisruumi, kaasa arvatud toataimed. Veel üks põhjus, miks juuri poti küljest vabastada on uue kasvu soodustamine. Tugevam, kasvav juuresüsteem aitab muuta Su taime õnnelikumaks ja kiiremini kasvavaks.
Haiguste ennetamine
Oled kunagi oma taimi üle kastnud? Ära muretse, seda juhtub kõigil. Probleemiks on juuremädanik – kui juured saavad ülekastmise tõttu kahjustatud, muutuvad nad tumepruuniks või mustaks. Sellises staadiumis on nad haigustele vastuvõtlikud ning on tegelikult ka võimetud vett imama (mis on ka põhjuseks, miks ülekastetud taimed näevad mõnikord janused välja). Selliste juurde äralõikamine ümberistutamise käigus aitab taimel ülekastmisest taastuda ning on parim kaitse seente ja haiguste vastu.
Jaga ja paljunda
Kui taimedel kitsaks läheb, saab paljusid neist eraldada, et tekiks rohkem ruumi ja samas saab nii ka uusi taimi! Ümberistutamine on parim aeg, mil "poegi" emataimest eraldada või pistikutest uusi iseseisvaid taimi kasvatada.
Kui taim on stressis, siis oota ümberistutamisega! Näiteks, kui ta on janust närtsinud, on parem teda leotada, kuniks ta uuesti virgub. Samamoodi on targem vältida ümberistutamist äärmuslike ilmaolude korral, nt kuumalaine ajal, mis võivad taime stressi suurendada.
Kui tekkis küsimusi, siis Hortese aednikud ootavad Sind nõu küsima! Lisaks leiad Hortesest kõik vajaliku toataimede ümberistutamiseks: potid, mullad, väetised, kergkruusa, aiakindad, istutuskühvlid.
Fotod: Pexels/KoolShooters