Video: Liimivööd ja püünised. Puude kaitse kahjurite eest.
Aiandusekspert Eneli Käger selgitab kuidas erinevad liimivööd ja püünised aitavad puid kaitsta kahjurite eest ja milliseid vahendeid valida.
Erinevad vahendid
Taimede kaitseks on olemas ka peale vedelike erinevad liimid. Üks võimalikest valikutest on pihustatav vaha, mida võib puu peale pihustada. Vaha takistab nendel putukatel mööda puutüve liikuda, kes on harjunud kasutama puutüve nö kiirteeks mullast puuladvani. Vaha toimib näiteks sipelgate takistamiseks, et nad ei kasvataks puul lehetäisid. Vaha takistab ka igasuguseid öölasi ja vapsikuid.
Liimivöö on kahjurite tõrjeks viljapuudel. Liimivöö ei sisalda keemilisi putukatõrjevahendeid ja on kasulikele putukatele ohutu. Liimivöö on ilmastikukindel ja komposteeritav.
Kasutamine: Liimivöö rohelisele liimile kleepuvad vaid sellest üle roomavad kahjurputukad. Liimivöö tõrjub kõiki mööda tüve roomavaid putukaid, näiteks:
- harilik külmavaksik (Operophtera brumata) – üks peamisi viljapuukahjureid;
- sipelgad (Lasius sp. jt) – kaitsevad lehetäide kolooniaid;
- villtäi ja veritäi (Eriosoma lanigerum) – täikolooniad pärsivad puude külmakindlust;
- pähklikärsakas (Curculio nucum) – võib tugevasti saagikust vähendada;
- puiduüraja (Xyloborus dispar jt) – elutseb eri puuliikidel;
- lumevaksik (Apocheima pilosaria) – kahjustab erinevaid heitlehelisi taimi, nende hulgas ka viljapuid;
- kirsipuu-lehetäi (Myzus cerasi, M. prunavium) – liimiriba tõrjub selle kahjuri esimest rünnakut.
Liimiriba tuleks puu tüvele kinnitada pärast puu õitsemist umbes 80 - 100 cm kõrgusele tüve siledale osale. Oluline on liimivöösid hiljemalt iga 30 päeva tagant vahetada. Kindlasti ei tohiks uut liimivööd asetada samasse kohta, kus oli eelmine. Sellega väldime puu tüve kahjustamist.
Samuti on olemas vahad, mida soovitatakse küll kanda pintsliga otse puu tüvele, kuid noorte puude tüve kahjustuste vältimiseks soovitame meie enne vaha puule kandmist panna tüve ümber kas jõupaber või säilituskile. Lõika 10-15 cm ribad, pane üks kiht ümber puu, lisa selle peale jäätisepulk ning lisa ka teine kiht jõupaberit või säilituskile sinna peale ning alles siis määri sinna peale vaha. Jäätisepulga olemasolu aitab Sul kuu aja pärast kergemini paber või kile eemaldada.
Liimivahad on head ka sellepärast, et noorte viljapuude tugikepid peaks samamoodi ära töötlema, nagu puutüved, et putukad ei saaks mööda tugikeppe puulatva liikuda.
Kuigi looduses märkavad putukad eelkõike kollast värvi, on mitmevärvilised liimiribad head erinevate putukate püüdmiseks. Näiteks ripslane armastab valget või sinist värvi. Need sobivad hästi kasvuhoonesse tomatitaimede kaitseks, vaarikate juurde jne.