Video: Kuidas vabaneda marjapõõsaid ohustavatest kahjuritest?

Aiandusekspert Eneli Käger räägib kuidas vabaneda kahjuritest, mis ohustavad meie marjapõõsaid ja kuidas tagada saagirohkus lihtsate nippide ja vahenditega.

Tihtipeale võib kollane lehevaablane üpriski kiiresti marjapõõsal kõik lehed ära süüa. Ta kahjustab lisaks kasusmarjale ka punast ja valget sõstart. Lähemalt vaadates on näha, et olemasolevate lehtede peal on kollakas-rohelised ussikesed.

Looduslikud vahendid

Kollast lehevaablast on väga kerge tõrjuda looduslike vahenditega:

Neid taimi, mille marju ja vilju me sööme, ei ole soovitatav pritsida keemiliste vahenditega.

Väga tihti näeme marjapuude lehtedel ka ülespundunud kuplaid. Tavaliselt on kuplad punased, aga vahepeal võivad need olla ka rohelised. Nende kuplate järgi on aru saada, et lehtede all tegutseb pisike lehetäi. Tihtipeale soovitatakse kupladega lehed ära võtta, aga kui vaadata lehe alla ja lehetäi on juba lahkunud, siis pritsimisvajadus puudub. Kui lehetäisid on palju, võta ca 750ml purk, tee sinna sisse rohelise seebi lahus ning painuta ettevaatlikult lehetipud vee sisse ja loputa läbi.

Marjapõõsaste kastmine suvel

Mustsõstar vajab õitsemise ajal korralikku kastmist, et põõsale marjad külge tuleksid. Suve teisel poolel, kui marjad hakkavad valmima, võtab taim mõndade väiksemate lehtede seest kõik toitainevarud välja ning lehed tõmbuvad kollaseks. Need lehed varisevad ise põõsalt maha, et marjadel oleks rohkem jõudu valmida.

Marjapõõsaste väetamine

Pärast kollaste lehtede maha langemist oleks hea mustsõstra põõsale lisada 30-40 liitrit kastmisvett. Kastmisvee sisse võib lisada näiteks:

Marjapõõsaste jaoks võib suvisel ajal kasutada lahustuvaid väetisi, mille pakenditel on enamjaolt küll maasikad, kuid need sobivad hästi ka punasele ja mustale sõstrale.

Söödavate taimede puhul soovitame kasutada näiteks järgmisi hooldus- ja kaitsevahendeid:

  • Substral Multi- Insekti leiad meie Tähesaju ja Laagri esindusest.

Kuna suve keskel on väga kriitiline aeg marjapõõsaste kastmiseks ja väetamiseks, siis hea saagirohkuse tagamiseks soovitame kasutada näiteks vihmaussi sõnnikuleotist ja erinevaid maasikaväetiseid, millega võiks praegu väetada marjapõõsaid:

Meie aianduskeskustest leiad suure valiku erinevaid taimehoolduse ja taimekaitse vahendeid. Küsi julgelt meie klienditeenindajatelt nõu erinevate taimede ja vahendite kohta.

LEMMIKÕUN 2022 on suviõun 'Martsipan'

Hortese klientide lemmikõun 2022 on magus, mahlane suviõun 'Martsipan'. 17. ja 18. septembril t Loe edasi

SUUR SÜGISPÄEV TÄHESAJU HORTESES

Laupäeval, 24. septembril, jagavad tuntud ja tunnustatud aiaeksperdid aiatark® Väino Eskla ja aiand Loe edasi

Videoblogi: kuidas istutada viljapuid?

Vaata videost, mida räägib meie aednik- konsultant Priit Hummel: 1) mida õunapuu istutamisel silmas Loe edasi

Videoblogi: lillesibulate istutamine!

Hortese aednik-konsultant Priit Hummel jagab videos praktilisi soovitusi, kuidas ja milliseid lille Loe edasi