Video: Kuidas viljapuude kahjustajad ära tunda ja neist vabaneda?

Video: Kuidas viljapuude kahjustajad ära tunda ja neist vabaneda?

Aiandusekspert Eneli Käger räägib allolevas videos viljapuude kaitsmisest, kahjurite ennetusest ning kuidas saavutada viljapuude saagirohkus.

Pärast kirsside õitsemist tekivad puule tihtipeale nö tulekahju tunnustega kuivanud oksad, mis on luuviljaliste mädaniku tunnus. Selleks, et haigus edasi ei liiguks, peaks kahjustunud oksad kohe ära lõikama koos 10-15 cm terve osaga. Juba ainult kahjustunud osa ära lõikamisest on palju kasu. Luuviljaliste mädanik levib tolmendajatega, moodustades vaigupiisad, mis liiguvad taimemahlaga mööda taime edasi. Just sellepärast on oluline esimeste tunnuste ilmnemisel lõigata nakatunud oksad ära. Kõige parem oleks kohe pärast saagi ära korjamist pritsida viljapuu Scorega

Sügisel tuleks viljapuudele kindlasti teha taimekaitse kuur, puualus ja taimevõra tuleks korralikult pritsida viljapuude pritsimislahusega, mis sisaldab kabamiidi ja vaske, mis on looduslik biotsiid.

Tihipeale on ümber kirsside ja murelite lendlemas kirsikärbes, kellel on kirjud tiivad. Õitsemise ajal peaks kärbeste olemasolul riputama okstele feromoonpüünised

Kuiva kevadega hakkavad õunapuudel pesitsema õunapuu-võrgendkoid ja õunamähkurid, mille tunneb ära okstel olevate võrgusarnaste pesade järgi. Üldine vanarahva tarkus ütleb, et need oksad tuleks ära lõigata ja hävitada, aga kuna ükski oks ega leht ei ole puul üle, siis oleks kõige suurem viga need ära lõigata. Selleks, et koid ja mähkurid ei teeks õunapuu okstele pesa, peaks kevadel riputama okstele feromoonpüünised. Ka suve keskel ei ole veel hilja püünist riputada, sest mähkuril algab just siis teine lendlus. Mähkuri olemasolu tunneb ära ka õuntes pesitsevate suurte ja rasvaste usside järgi, koi tunneb ära viljas olevate väikeste usside järgi.

Feromoonpüünised viljapuudele

Feromoonpüünis meelitab kõik isased liblikad püünisemajakesse, emased liblikad jäävad viljastamata ja tänu sellele jäävad ära ka viljade ussitamised.

Ploomipuu:

Õunapuu:

Juunikuus likvideerib õunapuu ära need viljad, mida ta ei suuda suureks kasvatada. Seda kutsutakse juunikuiseks õunte varisemiseks. Kui õunapuu seda ise ei tee, siis peaks liigse viljarohkuse puhul ise väikesed viljad ära noppima.

Kuiva kevade ja suve puhul peaks võra piiri peale tegema 1 m vahega ca 20 cm sügavused augud, kuhu lisada vähemalt 10 l vett. See tagab sügisese saagi rohkuse.

Vali enda aeda viljapuud siit.

Video: Kuidas rooside kahjurid ära tunda ja neist vabaneda?

Aiandusekspert Eneli Käger räägib, kuidas saad oma roosid hoida kahjuritest vabad ning eluterved. Loe edasi

Video: ”Hortese aiakool” - Kuidas lõigata viljapuid?

Õunapuu enne lõikust Õunapuu pärast lõikust Õunapuu vale okste Loe edasi

Video: Kuidas istutada viljapuid?

Vaata videost, mida räägib meie aednik- konsultant Priit Hummel: mida õunapuu istutamisel silm Loe edasi

Video: Teod. Meie aedade vaenlased. Kuidas neist vabaneda?

Aiandusekspert Eneli Käger selgitab miks just teod on meie aedades niivõrd kahjulikud ja milliseid Loe edasi