Video: Kuidas rooside kahjurid ära tunda ja neist vabaneda?
Aiandusekspert Eneli Käger räägib, kuidas saad oma roosid hoida kahjuritest vabad ning eluterved.
Oma aeda roosipõõsast istutades peame kahjuks leppima sellega, et ka kahjurid soovivad aiakuningannadest oma osa võtta. Kahjuritest kiusavad roose tavaliselt lehetäid, roosivaablane, nälkvaablane ja haigused. Lihtsad vahendid kaitsmaks Sinu roose on looduslikud lahused.
Kahjurid
Lehetäid on rohekad või pruunikad, tihedates kolooniates elavad, läikivad pikkade tundlatega putukad. Nende olemasolu tunneb ära selle järgi, et võrsete kasv pidurdub, õienupud avanevad halvasti ja lehed kipruvad.
Roosivaablase olemasolu tunneb ära tumenenud ja kuivanud latvade järgi. Kahjustatud võrsed peaks tagasi lõikama.
Nälkvaablase kahjustust näeme siis, kui lehed hakkavad pruuniks minema.
Haigused
Rooside puhul on tihtipeale tegu lehevarisemise tõvega, mille tunneb ära kollaste lehtede järgi, millel on pruunikad otsad. Esimeste tunnuste ilmnedes on soovitatav haiged lehed kokku korjata ja ära hävitada. Kindlasti ei tohiks lehti jätta maha kõdunema, sest see sama haigusseen talvitub taime peal. Kui roosipõõsas jääb lehtedest hõredaks, siis on soovitatav kasutada fungitsiidi Score 250 EC
Teiseks haiguseks on rooside puhul tihtipeale tahmlaiksus, mille tunneb ära tumedate tindiplekki meenutavate laikude ilmnemisel lehtedele. Kuna kõiki kahjustunud lehti ei jõua ära korjata, siis peaks jälgima, et lehed ei jääks maapinnale pikaks ajaks. Seenhaiguste tõrjet tuleks alustada juba vara-kevadel, õitsemise ajal tuleks haiged lehed kokku korjata ja hävitada ning teha uuesti tõrjet sügisel kas eelpool mainitud fungitsiidiga Score 250 EC või loodusliku taimehoolitsejaga
Roosil tuleb koguaeg silma peal hoida, et tabada võimalikud kahjurid ja haigused varakult.
Tasub meeles pidada
Kui roos on ära õitsenud, siis peaks vanad õied võimalikult varakult ära võtma, sest seda paremini tunneb end roos ja seda kauem ta õitseb.
Hortes soovitab! Taimekaitsevahendid
Kvaliteetsed taimekaitsevahendid tagavad taime pika eluea, tervise ning saagi rohkuse. Vali oma taimedele sobivad tooted allpool olevatest, sest just neid me soovitame Sinu aiataimedele!
Kahjuks ei saa roosid ilma nende eest hoolitsemiseta hakkama, vaata videost lähemalt kuidas saad oma roosid tervena hoida.
Täpsemalt loe rooside levinumatest haigustest ja kahjuritest siit: