Taimede talvine katmine: materjalid ja paigaldamine
Taimede talvine katmine on vajalik, et külmakartlikke põõsaid-puid, roose, rododendroneid, püsililli ja ronitaimi kaitsta pakase kahjustava või hukutava mõju eest. Kangaid-katteid, millega seda teha, on mitmeid.
Nende valikus paremaks orienteerumiseks anname Sulle mõned nõuanded.
Pakase kõrval on talvel eraldi teemaks ka taimede katmine päikesepõletuse eest ehk varjutamine, aga sellest kirjutame eraldi postituses.
Millega katta?
Talveloor
Talveloor meenutab katteloori, kuid on paksem ja soojem. Talveloor on kerge, hästi hingav ja kiiresti kuivav. Tänu omadusele vett läbi lasta ei külmu see kangas puudel kõvaks „koorikuks” ning ei ole seega lisaraskuseks. Samuti ei jää selle all taimed õhupuudusesse.
Talveloor kaitseb külmakartlikke taimi väiksemate miinuskraadide ning tuule eest. Käreda pakase korral soovitame talveloori laotada mitu kihti või panna lisasoojuseks peale külmakate.
Talveloor sobib ka maasikate katmiseks, kui lund ei ole ja temperatuur langeb alla –10 °C.
Talvemüts või talvekasukas
Need on juba n-ö kasutusvalmis külmakatted, mis on vaja taimele vaid ”pähe” tõmmata. Eriti head on nad terrassitaimede katmiseks.
Talvekasukad sobivad kuni 1,6-meetriste taimede/puude katmiseks. Nende paigaldamine on mugav, kuna allääres on kumm, mis tõmbab katte kompaktselt taimele ümber.
Külmakate/pakasekaitsekangas/pakasekangas
Külmakate on paksem viltjas kangas, mis sobib taimede katmiseks kui väljas on käre pakane ja lund ei ole. See võib olla ka lisakaitseks talveloorile peale pannes.
Külmakate võib olla ka džuutriidest - looduslikust džuudikiust valmistatud materjalist, mis kaitseb taimi külma, UV-kiirguse ja tuule eest. Tegemist on keskonnasõbraliku kattematerjaliga.
Külmakate keeratakse nagu kasukas ümber puu või paigaldatakse karkassile. Kindlasti tuleb taime jaoks jätta tuulutusavad, seda nii üles- kui allapoole – taim ei tohi mingil juhul jääda õhupuudusesse!
See ei sobi tekina peenrale laotamiseks, kuna võib läbi vettida, tekitada niiske keskkonna või jäätudes tekitada külmasilla.
Talvekatteturvas
Talvekatteturvas on spetsiaalselt taimede talviseks katmiseks mõeldud vetthülgav turvas, mis koosneb heledast vähelagunenud turbasamblast. See on asendamatu abimees taimede kaitsmisel pakase eest lumeta talvedel.
Ümber roosi, rododendroni või elulõnga kuhja kuni 20 cm kõrgune kuhi, püsikute katmisel piisab 5–10 cm paksusest kihist.
Talvekatete paigaldamine ja eemaldamine
Katted tuleks taimedele peale panna alles pärast püsikülmade saabumist, kui maa on külmunud.
Need liiga vara peale pannes võib katete alla koguneda liigne niiskus, mis soodustab seenhaiguste teket.
Kui lund ei ole või katab maapinda vaid õhuke kirme, tuleb kindlasti kaitsta ka taimede juuri, sest muidu pole võra katmisest kasu. Kasuta selleks vetthülgavat turvast, ümarat kookosmatti, koorepuru, kui on, siis ka kuivi lehti või saepuru.
NB! Kui temperatuur kõigub ja läheb pikalt sulale, tuleks külmakate ehk paksem viltjas materjal kindlasti eemaldada.
Vastasel korral võib kergesti tekkida olukord kus taimed jäävad ummuksisse, mis omakorda on soodne olukord taimehaiguste levikuks. Samuti ei hoia kangas enam sooja, kui ta on läbi vettinud.
Õrnade taimede puhul on kindlasti vajalik toestus, et kangas ei vajuks taimedele lume ja vihmamärja kanga raskusega liigselt peale.
Pärast taimedelt eemaldamist kuivata ja puhasta kangad ning pane kuni järgmise talveni hoiule. Kangaid võib pesta õrnal režiimil ka pesumasinas - see hävitab võimalikud haigustekitajad.