Kontoritaimed
Toataimed ja kontor lihtsalt kuuluvad kokku! Uuringud näitavad, et toataimed:
- puhastavad ruumis õhku,
- vähendavad stressi ja parandavad tuju,
- toodavad õnnehormoone,
- ergutavad loovust ja produktiivsust.
Taimed tööruumis aitavad ka keskenduda – öeldakse, et üks taim inimese kohta on juba piisav, et töötulemused paraneksid.
Selleks, et muuta oma (kodu)kontori või tööpaiga keskkond tervislikumaks, tutvustame Sulle toataimi, mis saavad kontoritingimustes hakkama ning on samas ka head õhupuhastajad.
Taimed toovad kontorisse elu ja lisavad värvi, kuid eelkõige pakuvad nad tervislikku, stressivaba keskkonda, kus on meeldiv olla.
See tekitab ka kontori külalistes sooja tunde, et nad on teretulnud ning annab märku meeldivast töökeskkonnast.
Arvesta valgustingimustega
Kontorisse taimestust planeerides tuleks enne taimede soetamist määratleda täpselt ära kohad, kus taimi näha soovitakse. Maksimaalne kaugus aknast, kuhu toataimi paigutada, on neli meetrit!
Kui taimi ei õnnestu aknale lähemale paigutada, tuleks nende jaoks kinnitada lakke või seinale taimelamp. Hästi kasvavad varjutaluvad taimed ka otse kontorit valgustava valgusallika (nt ripplagedesse integreeritud päevavalguslampide) all.
Kui kontoris valgusepuudust ei ole ja suured aknad avanevad hommiku- või lõunapäikese poole, siis tuleks vältida otsest päikesevalgust pelgavaid taimi. Kui kodus võime oma taimi vastavalt aastaaja vaheldumisele ümber paigutada, siis kontoritaim kasvab reeglina aastaringselt ühe koha peal.
Kontoriruumides on arvutite ja muude energiat tarbivate seadmete tõttu sageli väga kuiv õhk, seetõttu tuleks seal vältida eriti niiskuslembeseid taimi (nt sõnajalad või maranta). Kui aga nendeta ei saa või nad juba olemas on, siis piserda taimi aeg-ajalt toasooja veega.
Näpunäiteid kontori kujundamiseks toataimedega
- Parema kujundusliku efekti saavutamiseks (ja koristaja töö lihtsustamiseks) vali paljude väikeste taimede asemel pigem üks või kaks suurt toataime.
- Grupeeri taimi. Elegantselt mõjuvad näiteks piklikusse istutuskasti kõrvuti istutatud taimeread või vaid ühest liigist koosnevate taimede suuremad istutuskastid.
- Suurte, põrandal olevate taimede puhul eelista altkastmissüsteemiga varustatud potte.
- Plastik- ja metallpotid on koos taimega oluliselt kergemad kui keraamilised potid. Ümbrispoti valikul pea silmas taimede hilisema ümerpaigutamise vajadust, aga ka sisekujunduse üldist joont ja stiili.
- Põrandakütte korral aseta taimepott spetsiaalsele ratastega alusele, et õhk saaks poti all liikuda ja taim üle ei kuumeneks. Alus on praktiline ka raskete pottide puhul.
Valik (kodu)kontorisse sobivaid taimi
Harilik kuldimar
Phlebodium aureum
See sinaka kumaga sõnajalg armastab valget või poolvarjulist kasvukohta, kuid ta ei talu otsest päikesevalgust. Kasta teda poti äärest või alustaldriku kaudu, vett ei tohiks kunagi valada taime südamikule. Talle meeldib niiske muld, ära lase tal läbi kuivada. Samuti piserda teda regulaarselt, samas on ta kõige enam kuiva õhku taluv sõnajalg.
Harilik luuderohi
Hedera helix
Väidetavalt on tegu kõige parema õhupuhastajaga! Samuti eemaldab ta õhust edukalt allergeene.
Luuderohi ei nõua erilist hoolt. Saab hakkama ka varjulises kasvukohas. Talle meeldib ronida ja pikki vääte kasvatada, mida võid ka kärpida, et anda taimele soovitud kuju või suund. Kahe kastmise vahel lase mullal veidi taheneda. Aeg-ajalt piserda ta lehti. Talub hästi ka jahedamat temperatuuri. Talvel ta end liiga soojas ruumis hästi ei tunne.
Wallise tõlvlehik
Spathiphyllum wallisii
Saab hakkama ka vähema valgusega ning otsest päikesevalgust ei talu. Kasta teda regulaarselt, tema muld peab olema pidevalt niiske. Samuti väeta korrapäraselt.
Temperatuur tema kasvukohas ei tohiks langeda alla 18 kraadi. Piserda tema lehti regulaarselt toasooja veega, sest talle meeldib kõrge õhuniiskus.
Kollakas kuldviljakpalm
Dypsis lutenscens
Selle nimekirja toataimedest on tema kõige suurem. Samas see ei tähenda, et teda on keeruline kasvatada. Tema kasvukoht peaks olema valge või poolvarjuline, kasta teda piisavalt ning anna märtsist augustini ka väetist. Aeg-ajalt tuleks tema lehti tolmust puhastada.
Ta on üks parimaid õhupuhastajaid - ta vabastab õhku niiskust ja eemaldab sealt toksilisi ühendeid.
Tups-rohtliilia
Chlorophytum comosum
Tema valgete äärtega lehed ja lopsakas kasv püüavad pilke. Saab hakkama ka siis kui unustad teda vahel kasta, seda eelkõige talveperioodil. Kõige paremini edeneb valges kohas, kuhu ei paista otsene päike.
Lüüra viigipuu
Ficus lyrata
Tänu oma suurtele põneva kujuga lehtedele on ta tõeline kontoriehe ning praegu ka väga trendikas toataim! Teda on lihtne kasvatada ning ta on üsna kiire kasvuga. On samuti üks parimaid õhupuhastajaid.
Havisaba
Sansevieria
Tugev ja vastupidav taim. Talub kuiva õhku ning ka veidi jahedamat temparatuuri. Ideaalne on tugev, kuid mitte otsene päikesevalgus, aga talub ka varjulisemat kasvukohta. Kevadest sügiseni kasta mõõdukalt, talvel tagasihoidlikult.
Veel kontorisse sobivaid toataimi
- Forsteri kentiapalm
- Vääris-mägipalm
- Kummi-viigipuu
- Ahtalehine viigipuu
- Erinevad draakonipuud
- Diifenbahhia
- Roniv filodendron
- Täpiline hõbeköis
- Tarasarik
- Sulgvõhk
- Sulgjas nõelköis
- Hiigel-tääkliilia
Loe lisaks
- Vähese valgusega ruumi või aknast kaugemale sobivad toataimed
- 10 parimat suurt toataime
- Ümbrispoti ja taime kooskõla loob mulje
...
Pildid: Pixabay/Maitematas; Pexels/Marc Mueller