Skulptuurid ja skulptuursed vormid aias

Skulptuurid ja skulptuursed vormid aias

Skulptuurid ja skulptuursed väikevormid on tõusev trend Eestimaa aedades. Skulptuuriks võime nimetada nii pronksist või kivist kunstiteost, värvilisi looma- ja päkapikukujukesi kui ka betoonist valatud taskukohast masstoodangut.

Skulptuuri aset võib täita aga ka mõni arhitektuurne soolotaim – kõrge kõrrepuhmas, bonsaiks kujundatud okaspuu või põneva võrakujuga põõsas. Heaks pilgupüüdjaks ning ühtlasi ka praktiliseks elemendiks on aiapingid, aiatiigi pinnalt tõusvad erineva kujuga veekaskaadid või müürid, millelt voolab alla veekardin.

 

Hoone arhitektuurist lähtuvalt valitud suured lillepotid mõjuvad õigesti valituna samuti skulptuurina, on efektsed ja pakuvad aiaomanikule vaheldust – igal hooajal võib sinna sobitada erinevaid taimekooslusi õiterikastest suvelilledest, lehtdekoratiivsetest taimedest või lopsakatest üheaastastest kõrrelistest.

Skulptuuri jaoks leitakse või tekitatakse aias koht, mis koondab aiasolija pilgu kindlasse punkti. Paremaks mõjulepääsemiseks vajab skulptuur enda ümber tausta – muruplatsi keskel või sillutatud platsil paikneva kuju või purskkaevu taustaks on muru või sillutis ise, aiaservas paikneva skulptuuri taha ja/või ka külgedele võiks istutada põõsagrupi või heki. Meie kliimas saab parima ja aastaringselt toimiva tausta igihaljastest põõsastest.

Video: Miks istutada elupuuhekk sügisel?

Praegu on kõige parem aeg istutamiseks! Maapind on soe ja niiske, taimed on elujõulised ja praegu i Loe edasi

Elupuuheki hooldamine

Kastmine Peale heki istutamist tuleb jälgida, et muld oleks püsivalt niiske. Hekialune muld kast Loe edasi

Elupuuheki rajamise esimesed sammud

Meie aedade üheks kõige populaarsemaks hekitaimeks on harilik elupuu. Tema laia kasutamise põhjusek Loe edasi

Jõulutrend 2023 "Karge talvehommik"

Sinakas-valgetes toonides jõulukollektsioon toob esile karge talvehommiku ilu. Kujutle end jalutama Loe edasi