Istuta kooli lõpu puhul puu ehk taimede olulisus meie elukvaliteedile

Puud on pakkunud inimkonnale meie arengu algusest varjualust, ravivaid omadusi ja võimalusi arendada nii oma käelisi kui ka muusikalisi oskusi erinevate instrumentide ja mööbli valmistamise näol. Peale selle, et puud toodavad puhast õhku ja kasvatavad nii inimestele kui loomadele söögiks vajalikke vilju, on puudel ka teisi oluliselt kasulikke omadusi. Kõige olulisemalt aitavad puud kaasa oma keskkonnale, puhastades õhku, soodustades bioloogilist mitmekesisust, parandades õhukvaliteeti ja tasakaalustades kliimat. Linnas mõjutab parkide ja puude olemasolu elanike elukvaliteeti iga päev, sest roheluse olemasolu aitab leevendada päikesesoojuse peegeldumist asfaldilt ja hoonetelt ning tuule ja vihma mõju keskkonnale. 

Eriliste sündmuste puhul on taimede istutamine erinevates maailmaosades olnud osa inimeste traditsioonidest juba enne meie ajaarvamist. Näiteks juba ennemuistses Israelis istutati lapse sünni puhul puu ning lapsed hoolitsesid enda puu eluvaimu ja kasvu eest ise. Abielupaarile põimuti nende enda puude okstest pulmatseremoonia jaoks pergola, luues seose sünni ja abielu vahel. Eestis on traditsiooniks saanud taimede istutamine samuti lapse sünni ja abielu tähistamise puhul, kuid populaarseks on saanud ka puude kinkimine ning istutamine kooli ja lasteaia lõpetamisel. Koolile või lasteaiale taime kinkimisel tasub mõelda sellele, millal see õitseb, et lapsed, kasvatajad ja õpetajad saaksid taimest võimalikult kaua rõõmu tunda. 

Näited puudest, mis on kinkimiseks kõige sobilikumad

Nõuanded istutamiseks

Selleks, et Sul oleks kergem enda jaoks oluliste sündmuste tähistamiseks sobilik taim istutada, oleme kirja pannud 6 olulist nõuannet:

 • Mõtle rahulikult läbi kuhu soovid taime istutada.

Kas soovid istutada näiteks puu köögi aknast hästi nähtavasse kohta, et saaksid hommikukohvi juues häid sündmusi meenutada või soovid taime sümboolselt kinkida. Võta kindlasti arvesse kui suureks Sinu valitud taim kasvab, kui palju ta valgust vajab ja kas ta on tuule osas tundlik. 

 • Vali enda jaoks sobiv taim. 

Kõige populaarsem on istutada erilise sündmuse puhul sobilik puu, kuid miks mitte valida ka endale mõni sobilikum taim, näiteks ilupõõsas või ronitaim. Puu valimisel tasub peale selle suuruse mõelda ka sellele, mida ta sümboliseerib. Näiteks tammepuud seostatakse kõige rohkem just tugevuse ja vastupidavusega, vahtrapuud esindavad tasakaalukust, pikaealisust ja heatahtlikkust, õunapuud see-eest aga õnne ja eluvaimu. 

 • Vali istutamiseks sobilik aeg. 

Parimad ajad istutamiseks on kevad ja sügis. Paljud sündmused, näiteks kooli algus ja lõpetamine toimuvadki õnneks just nendel aastaaegadel.  

 • Taime ostmine. 

Kui sobilik taimevalik ja istutamise aeg on leitud, siis on aeg osta nii taim kui ka istutamiseks vajalikud vahendid. Hortese õuetaimede valikust leiad kõige kvaliteetsemad taimed ning puudu ei jää ka istutamiseks vajalikest vahenditest: kindad, labidas, reha ja kastekann aitavad Sul perega koos istutamisest täies ulatuses rõõmu tunda.

 • Istutamine ja noore taime hooldus.

Planeeri istutamine taime ostule võimalikult lähedasele ajale. Kaeva auk vähemalt 2 korda juurtest või mullapallist suurem ning käsitle taime ettevaatlikult, sest noore taime kasvu algus mõjutab selle edasist kasvu. Noor taim võib esimesel kahel aastal vajada kaitset tuule vastu, selleks paiguta taime kõrvale piisava pikkusega toestuspulk ja kinnita see taime tüve külge. 

 • Järelhooldus.

Selleks, et taim saaks kasvuks vajalikud ained, on vaja teda aeg-ajalt väetada ning kaitsta kahjurite eest. Enda taimele sobilikud väetised ja taimekaitse vahendid leiad siit

Vahvaid sündmusi ja mälestuste meenutamist!

Lähteallikad:

www.vedantu.com/english/speech-on-importance-of-trees-in-our-lives

info.bmlrt.gv.at/en/topics/forests/forest-and-leisure/in-8-steps-to-your-tree-of-life.html

www.ritualwell.org/ritual/tree-planting-ritual

urnabios.com/oak-tree-symbolism-planting-instructions-bios-urn/

augustinenursery.com/the-symbolic-meanings-of-trees/

Video: Teod. Meie aedade vaenlased. Kuidas neist vabaneda?

Aiandusekspert Eneli Käger selgitab miks just teod on meie aedades niivõrd kahjulikud ja milliseid Loe edasi

Video: Liimivööd ja püünised. Puude kaitse kahjurite eest.

Aiandusekspert Eneli Käger selgitab kuidas erinevad liimivööd ja püünised aitavad puid kaitsta kahj Loe edasi

Video: Kuidas vabaneda marjapõõsaid ohustavatest kahjuritest?

Aiandusekspert Eneli Käger räägib kuidas vabaneda kahjuritest, mis ohustavad meie marjapõõsaid ja k Loe edasi

Video: Mille järgi valida väetist? Looduslik või keemiline?

Aiandusekspert Eneli Käger annab nõu mille järgi valida oma taimedele sobiv väetis. Loe edasi

Harilik pihlakas 'Rosina'

34.90 €

Kliendihind: 24.43 €

Hambuline kirsipuu 'Oshidori' C2 40cm

Prunus incisa

 • 3m
 • IV - V

20.90 €

Kliendihind: 14.63 €
 • Laos
Lisa soovikorvi

Mordeni viirpuu 'Toba' C7 100-150cm

Crataegus x mordenensis

 • 4-6m

49.90 €

Kliendihind: 39.92 €
 • Laos
Lisa soovikorvi

Harilik vaher 'Globosum' C10 150cm

Acer platanoides

 • 2-3m
 • IV - V

139.00 €

Kliendihind: 97.30 €
 • Laos
Lisa soovikorvi