Video: ”Hortese aiakool” - Kuidas lõigata viljapuid?
Kui viljapuu on noorena kujundamata, siis võib tüvel tekkida vale okste harunemine ning oksad võivad keskelt väga kergelt pooleks murduda.
Kõrgus
Väikeses koduaias koguvad populaarsust just väikesed õunapuud. Kui soovid õunu puu otsast käega võtta, siis lõika puu julgelt madalamaks.
Kõigepealt lõika ära liiga all olevad oksad, et viljad ei ulatuks kasvades vastu maapinda.
Laius
Seejärel jälgi, et võra ei oleks liiga laiali. Viljaoksad ei tohiks olla liiga pikad, sest rasked viljad võivad sellisel juhul painutada oksad maani või need hoopis murda. Lõika oksad ristlõikega järgmise kasvuni julgelt lühemaks.
Korralikult lõigatud puu annab ka rohkelt suuremaid vilju.
Tihedus
Selleks, et võra ei oleks liiga tihe, lõika ära suuremad oksad. Heaks abivahendiks on näiteks käsimootorsaag või aku oksalõikur. Kui suuremad oksad on lõigatud, siis lõika julgelt maha ka väiksemaid oksi.
Viljapuud oleks hea lõigata igal aasta. Kui sul jääb aasta vahele, siis ülejärgmine aasta on vaja puud rohkem tagasi lõigata, et saaksid jätkuvalt lopsakalt vilju.
Siit saad vaadata, kuidas lõigata ja kuidas mitte lõigata?
Lõigates või saagides ära murra ega painuta oksa, sedasi võid puule liiga teha ning lõigatud koht ei kasva õigesti kinni.
Lõike/ sae oksad alati sirgelt ristlõikes, sellega tagad lõikekoha õige kinnivasvamise.
Haavahooldusvahendid
Haavahooldusvahendid on praktilised puu lõikehaavade ja külmakahjustuste sulgemisvahendid kiireks ja ohutuks raviks. Enne tuule- ja metsloomade kahjustuste ravimist puhasta puuhaav põhjalikult: eemalda lahtised koore tükid ja silu haava servad ühtlaseks. Kui puuhaav on viljapuu vähiga nakatunud, siis puhasta põhjalikult terve puiduni välja. Haavahooldusvahendid kaitsevad haava niiskuse sissetungimise eest ning loovad haavakohale soodsa mikrokliima, kiirendades seeläbi haavade paranemist.
Kui kasutad haavapritsi, siis pritsi haavu ca 20 cm kauguselt. Peen pihustusjuga loob elastse kile. Kasuta pritsi kuiva ilmaga, sobib kasutamiseks ka pakasega.
Kui kasutad puuvaha, siis segada see enne kasutamist korralikult läbi. Toatemperatuuril muutub see kreemjaks, nagu mesi. Mitte hoida puuvaha üle +40°C temperatuuril. Vahetult pärast pookimist katta pookekoht puuvahaga ja pookealuse lõikepind. Kui haava on tekitanud seenpatogeenid, siis lõigata haav terve puiduni välja ja seejärel katta haavavahaga. Kanda ühtlaselt puuhaavadele. Kasutada ainult kuiva ilmaga ja temperatuuril mitte alla -5°C.
Kõik taimekaitse ja -hooldus vahendid leiad siit.