Toataimede kevadine hooldus ja ümberistutamine Eneli Kägeriga
Laagri Horteses toimunud parktilisel toataimede kevadise hoolduse koolitusel näitas tunnustatud aiandusekspert Eneli Käger kuidas erinevaid toataimi ümber istutada.
Allpool toome välja olulisemad teadmised, mida toataimede kasvatamisel meeles peaks pidadama.
Istutamine
Tihtipeale istutatakse õnnetuna paistvad taimed ümber suuremasse kasvupotti ilma põhjuseid uurimata. Võib juhtuda, et taim vajab hoopis väiksemat potti. Selleks on oluline teada iga taime kasvuvajadusi.
Populaarsemad toataimed ja nende hooldus
Orhidee
🌱 Istuta orhideed alati plastikpotti. Savipotid ja keraamilised potid lasevad mullal kiiremini kuivada. Jäta need ümbrispottideks.
🌱 Taime kastes või pritsides veendu, et vedelikku ei ole valgunud lehtede vahele! Orhideede lehed hakkavad vastasel juhul mädanema.
🌱 Kui õied on maha langenud, siis lõika vars esimese tugeva pungani tagasi ning kuivata lõigatud oksaots ära. Kodustest vahenditest võid kasutada näiteks kaneeli või söetabletti.
🌱 Kõige parem substraat orhideede kasvatamiseks on männikoore ja turbasambla segu. Selline kooslus tagab nii substraadi õhulisuse kui ka niiskuse.
🌱 Tsümbiidium (pildil) on looduses maapinnal kasvav orhideede sort, kellele sobib kasvuks pigem mullasem substraat, mis on segatud kookosbriketiga niiskuse hoidmiseks. Matorgardi orhideede muld on spetsiaalselt selleks loodud.
🌱 Kuukinga saad kasvatada edukalt ka ainult kergkruusas.
Tiigerlehik
Kõik tiigerlehikud leiad siit.
🌱 Tiigerlehikule sobib kõige paremini sõnajalamuld, kuid sobiva kasvukeskkonna saavutamiseks võib tavalisele toamullale lisada ka kookoskiudu või kergkruusa.
🌱 Noorenda tiigerlehik igal kevadel. Selleks võta taim ettevaatlikult potist välja ning juhul, kui taimel on mitu risoomi, eralda need üksteisest, vastasel juhul võib hakata niiskus risoomide vahele tekkima.
🌱 Kui istutad taime samasse potti tagasi, siis enne taime uuesti istutamist pese vana pott korralikult puhtaks.
🌱 Jälgi, et tiigerlehik ei kasvaks liiga sügaval. Lisa poti põhja kergkruusa, lisa sellele mulda ning alles siis paiguta taim potti ning lisa vajalik kogus mulda. Iga peotäie mulla lisamise järel koputa potti, ära kunagi suru mulda taime ümber. Jäta mullapind poti äärest 1-1.5 cm madalamale.
🌱 Pärast taime ümber istutamist jäta ta nädalaks-paariks ereda valguse kätte toibuma.
🌱 Tiigerlehik vajab eksootilise taimena tihti vett.
🌱 Tiigerlehikule nagu ka varjukannikesele ei saa lisada nende karvaste lehtede tõttu leheläiget!
Tups-Rohtliilia
🌱 Kannatab mõnda aega üksinda jätmist.
🌱 Taime ümber istutades puhasta juured alati vanast mullast!
🌱 Mullas olev vesi tuleb pinnale ning moodustab mullale soojas keskkonnas valge kihi. See on taimedele vajalike ainete ja vees oleva lubja aurustumisel tekkinud kiht, mille võid taime mullale jätta.
🌱 Ühest tups-rohtliilia taimest saab jagamise teel kaks taime.
🌱 Tups-rohtliiliale sobib toataimede muld.
🌱 Taime juured peaksid saama aasta jooksul hõivata potis oleva mulla, sellepärast on oluline taimed istutada ainult suuruselt järgmisesse potti.
🌱 Mulda lisades koputa potti, et muld liiguks juurte vahele. Ära suru mulda, see võib kahjustada taime juuri. Kasta taime ning seejärel lisa potti mulda juurde.
Sulgvõhk ja havisaba
🌱 Istuta sulgvõhk ja havisaba alati plastikpotti, sest nad võivad savipoti kasvades katki suruda.
Tõlvlehik
Kõik tõlvlehikud leiad siit.
🌱 Kiire kasvuga taim, kes sobib hästi algajale taimekasvatajale, sest teda on lihtne kasvatada.
🌱 Kevadel võiks vaadata kas taim vajab ümberistutamist.
🌱 Tõlvlehikut saab jagamise teel paljundada.
🌱 Uus õis on valget värvi, vana muutub roheliseks.
🌱 Tõlvlehik on kastmise suhtes üsna tundlik ja vajub longu kui saab nii liiga vähe kui ka liiga palju vett. Põhjuse taime longu vajumisest saad ainult sõrmedega mulda mõne cm sügavuselt katsudes. Kui muld on liiga märg, võta taim potist välja ja keera ta ajalehe sisse. See imab liigse niiskuse endasse.
Draakonipuu
🌱 Kui taime potist välja võttes on tema juured põhjas, siis ta vajab ümberistutamist järgmise suurusega potti. Vali ülevalt äärest 2 cm laiem pott. Kui juured ei ulata poti põhja, siis jääb sinna kasutamata ala, mis võib niiskuse tõttu tekitada halba haisu.
🌱 Lehepuhmale proportsiooniks ei ole vaja suurt kasvupotti, vaid selleks kasuta vajaliku suurusega ümbrispotti.
🌱 Draakonipuu kasvab ca 1 m 3-aastaga.
🌱 Taime noorendamiseks lõika kõik 3 haru korraga tagasi. Iga haru peale hakkab kasvama uus lehetutt, kui paned iga haru peale kilekoti mõne auguga. Ainult mõne haru maha lõikamisest ei piisa.
🌱 Maha lõigatud jupid saad istutada eraldi pottidesse.
Flamingolill
🌱 Flamingolilled kasvavad looduslikult puu otsas, nagu orhideed.
🌱 Neile sobib toalillemuld või toalille ja orhidee mulla segu. Hästi sobib ka happeline tsitrustelistele mõeldud muld.
🌱 Pärast istutamist lase taimed kuu aega puhata enne väetise lisamist.
🌱 Saab kasutada õli baasil leheläiget, mis tekitab kaitsekihi, et tolmu ei koguneks. Leheläige ei ummista poore. Kasutada võib ka rasvavaba piimalahust 1/1. Hea on kasutada NeemVital pritsi. Leheläike või lahuse kasutamine aitab ära hoida taime bakterpõletikku, mis levib vee ja lapiga taimi puhastades. Lapi asemel kasuta pigem pritse.
🌱 Kedriklest ja teised taimemahlast toituvad kahjurid eritavad magusat eritist. Selle eemaldamiseks võib lehti pesta nõudepesu vedeliku või rohelise seebiga. Rohelise seebiga pestes pane pott koti sisse, et seep ei rikuks happelist mulda.
Bromeelia
🌱 Bromeelia lehevahesid tohib kasta ainult siis, kui kasvukeskkond on üle +30°C. Looduses elavad bromeelia lehtede vahel konnad.
Kaktus
🌱 Kaktused tuleks istutada hästi liivasegusesse mulda. Selleks lisa toalille mullale liiva. Liivast tänavasoola kättesaamiseks leota liiva keevas vees 3-4 h.
🌱 Kaktused kipuvad välja venima, kui nad ei saa talvel puhata.
Mostera
🌱 Monsterale sobib ka toataimede muld, millele võiksid juurde lisada kookost või kergkruusa.
🌱 Monstera on vihmametsa taim, kes kasvab ebaproportsionaalselt väikeses potis.
🌱 Vähenõudlik taim.
🌱 Õhujuuri tekib palju, kui õhk on kuiv. Sellisel juhul leiab taim üles ruumis olevad niisked kohad, näiteks kohvimasin, külmkapp, veemasin jne.
🌱 Monsterale meeldivad magneeriumirikkad toalille väetised ning vihmaussi sõnnik. Haiget taime ei tohi väetada!
Vesipahhiira
🌱 Mai kuus näeb kas taimel tekivad juurdekasvud.
🌱 Vesipahhiirale on väga oluline suur õhuniiskus, 75-90%. Eesti kliimas kasvatamiseks vajab taim õhuniisuti juuresolekut.
🌱 Kasvuperioodi pikkus on 10-11 kuud, mis tähendab, et taim vajab valguslampi! Selleks sobib ka tavaline päevavalguslamp.
Bensoe-Viigipuu
🌱 Bensoe-Viigipuul on 2 nö "prahihooaega", millal ta vähendab lehtede arvu. See juhtub siis, kui kasvukeskkond on liiga kuiv või liiga pime.
🌱 Taime noori kasvusid võib kevadel vähendada.
🌱 Sobivad kõik mulla moodi mullad, näiteks roheliste toataimede mullad.
Luuderohi
🌱 Soojad toad ja plastikaknad teevad luuderohu toas kasvatamise raskeks.
🌱 Luuderohule meeldib valge, päikese eest varjatud jahe kasvukoht.
🌱 Kasvukohaks sobib hästi näiteks kinniehitatud rõdu.
🌱 Luuderohtu saab kasvatada suvel õues suvelillena. Taim kannatab kuni +5°C sooja.
🌱 Vajab 65-75% õhuniiskust, kuiva ja soojaga kipub taimele tulema kedriklest.
Mullad
🌱 Lisa kookosbriketti ka nende taimede mullale, kes kardavad ülekuivamist. Selleks on näiteks toasõnajalad ja tiigerlehik.
🌱 Kui istutad taime samasse potti tagasi, siis enne taime uuesti istutamist pese vana pott korralikult puhtaks.
🌱 Istutades koputa iga peotäie mulla lisamise järel potti, ära kunagi suru mulda taime ümber. Mulda liigselt vajutades võivad taime risoom ja juured kahjustada saada. Jäta mullapind poti äärest 1-1.5 cm madalamale.
🌱 Turbamuld muutub pealtpoolt kastes õhutuks. See on suvelillede puhul määrav, sest lilled vajuvad sellisel juhul alla.
🌱 Kergkruus aitab hoida mulda õhulisemana ja hoiab taimele vajalikud toitained õiges kohas.
🌱 Kompostmuldadega tulenevad kärbsed munevad niiske mulla peale. Kui kastame taime altpoolt, siis nad munevad alustaldrikule, mida saame lihtsa vaevaga pesta.
Kastmine
🌱 Puhmas taimi kasta alti altpoolt, sest nad kardavad lehtede vahele valguvat vett.
🌱 Agaral kastjal võib taim plastikpotis ära uppuda. Selle vältimiseks võid kasutada savipotti, millel toimub aurustumine ka poti välisküljelt.
Kõik kastmistarvikud leiad siit.
Väetised
🌱 Looduslikud väetised aitavad taimel vajalikke aineid omastada.
🌱 Orgaanilises väetises ei ole piisavalt mikroelemente, nagu raud, magneesium. Naturaalses väetises on need elemendid olemas.
🌱 Jälgi väetise toimeaine pikkust ning uuenda vajadusel.
🌱 Väetiselahust võib pritsida ka lehtedele veega 50/50 lahustades. Lehe kaudu väetamine on kasulik, kui taime juured on hävinud. Karvaseid taimi (näiteks tiigerlehik ja varjukannike) ei tohi lehe kaudu väetada! Taime pritsides jälgi, et vedelik ei valguks lehtede vahele, sest lehed võivad hakata mädanema. See on eriti oluline orhideede puhul!
🌱 Haiget taime ei tohi väetada!
Kõik toataimede väetised leiad siit.
Kahjurid
🌱 Must muld on töötlemata ning sellega võid tuppa tuua putukaid ja vihmausse.
🌱 Vihmaussi mulla asemel kasuta vihmaussi naturaalseid lahuseid.
🌱 Kedriklest ja teised taimemahlast toituvad kahjurid eritavad magusat eritist. Selle eemaldamiseks võib lehti pesta nõudepesu vedeliku või rohelise seebiga. Rohelise seebiga pestes pane pott koti sisse, et seep ei rikuks mulda.
🌱 Villtäi korral ära pritsi tervet taime korraga! Sedasi võid taime ära rikkuda.
Kõik taimekaitse- ja hooldusvahendid leiad siit.