Toataimed sinu kodus - kasulik ja kaunis!
Toataimede eeliseid on palju, just sellepärast on nad populaarsed nii kodu- kui ka kontorikeskkonda. Tervislikus ja rahulikus keskkonnas elamine on kasulik sinu üldisele heaolule. Taimede eest hoolitsemine vähendab stressi ja parandab õhukvaliteeti. Järgnevalt toome välja mõned toataimede kasvatamise eelised.
Parem õhukvaliteet
Toataimed aitavad õhku puhastada, vähendavad süsihappegaasi ja vabastavad fotosünteesi käigus hapnikku. Samuti eemaldavad nad õhust toksiine ja saasteaineid, muutes õhu värskemaks ja tervislikumaks. Kaasaegne sisustus, sünteetilised ehitusmaterjalid ja isegi sinu enda vaip võivad sisaldada kemikaale, mis võivad moodustada kuni 90 protsenti siseõhu saastatusest.
Kodused kemikaalid on sellistes esemetes ja materjalidest nagu:
- vaibad
- liimid
- ahjud
- koristusvahendid
- sünteetilised materjalid, nagu näiteks plastik, erinevad kiud ja kumm.
Looduslik niiskuse reguleerimine
Paljud toataimed eraldavad niiskust protsessi kaudu, mida nimetatakse transpiratsiooniks ehk taimaurumiseks. Aurumine võib aidata säilitada optimaalset siseruumide niiskustaset. See on eriti kasulik kuivas sisekeskkonnas või talvekuudel, kui küttesüsteemid võivad õhku kuivatada. See võib olla eriti kasulik naha kuivuse ja hingamisteede probleemide ennetamiseks.
Paranenud meeleolu ja üldine heaolu
Toataimede läheduses viibimine mõjub vaimsele tervisele positiivselt. Uuringud on näidanud, et taimed vähendavad stressi, ärevust ja depressiooni, soodustades samal ajal rahu- ja lõõgastustunnet.
Produktiivsuse tõus
Toataimed parandavad keskendumisvõimet ja keskendumist, mis suurendab tootlikkust töö- ja õppekeskkonnas. Taimed loovad meeldivama ja visuaalselt atraktiivsema õhkkonna, mis tõstab motivatsiooni. Tundide kaupa kontoris või mõnes teises väikeses ruumis viibimine võib tunduda kohati rusuv. Uuringud on leidnud, et rahutunde saavutamiseks läheb aega vähem kui 20 minutit. Tee töö ja õppimise vahel pause ning naudi taimede rahustavat ilu.
Silmailu
Toataimed parandavad iga ruumi välimust. Taimi on erineva kuju, suuruse ja värviga, mis võimaldab oma kodu või kontorit sisustada viisil, mis sobib sinu isikliku stiiliga. Väga avarasse ruumi sobivad näiteks suured roheliste lehtedega dekoratiivtaimed, väiksesse ruumi sobivad kõige paremini aga näiteks nõelköid, filodendron või luuderohi, kelle saab asetada kapi äärele ning imetleda nende allapoole kasvavaid varsi.
Müra vähendamine
Mõned toataimed, eriti suure ja tiheda lehestikuga taimed, aitavad heli summutada, vähendades siseruumide mürataset.
Tervislikkus
Uuringud on näidanud, et toataimed aitavad alandada vererõhku ning vähendada peavalude ja muude terviseprobleemide esinemissagedust. Roheluse olemasolu parandab üldist heaolu. NASA 1989. aastal tehtud uuringu kohaselt aitavad toataimed parandada õhukvaliteeti, eemaldades õhust vähki põhjustavad kemikaalid, nagu formaldehüüd ja benseen. NASA soovitab iga 9 ruutmeetri kohta paigutada kaks kuni kolm taime. 2015. aasta uuring näitas, et toataimede eest hoolitsemine vähendas noortel täiskasvanutel psühholoogilist ja füsioloogilist stressi. Uuringus osalejad täheldasid, et võrreldes arvuti taga töötamisega, kasvas just toataimedega tegelemisel heaolu ja rahutunne.
Parem unekvaliteet
Teatud toataimed, nagu lavendel ja jasmiin, eraldavad lõhnaaineid, mis on tuntud oma rahustavate ja und tekitavate omaduste poolest. Nende taimede paigutamine magamistuppa võib aidata parandada unekvaliteeti.
Kontakt loodusega
Toataimed võimaldavad inimestel luua ühenduse loodusega ja tuua oma siseruumidesse tükike rohelust. Sellel ühendusel loodusmaailmaga võib olla rahustav ja maandav toime.
Eneseharimine
Toataimede eest hoolitsemine on üldiselt lõbus ja hariv kogemus, eriti lastele. See õpetab vastutustunnet ja väärtustab keskkonda. Kuigi toataimed pakuvad palju eeliseid, vajavad nad õitsemiseks korralikku hoolt ja tähelepanu. Erinevatel taimedel on erinevad hooldusnõuded, seega on oluline valida taimed, mis sobivad sinu konkreetse keskkonnaga.
12 kõige populaarsemat toataime
Toataimede valik varieerub sõltuvalt isiklikest eelistustest ja sisekeskkonna spetsiifilistest tingimustest, nagu ruumis olev valgus ja niiskustase. Oluline on meeles pidada, et mida väiksem on taime pott, seda tihedamini tahab taim kastmist (v.a kaktused ja sukulendid). Mõned toataimed on aga kõige levinumad ja sobivad hästi paljudesse sisetingimustesse. Toome välja 12 kõige levinumat toataime:
- Havisaba (Sansevieria)
- Tups-rohtliilia (Chlorophytum comosum)
- Nõelköis (Epipremnum aureum)
- Tõlvlehik (Spathiphyllum)
- Sulgvõhk (Zamioculcas zamiifolia)
- Kummi-viigipuu (Ficus elastica)
- Aaloe Vera (Aloe vera)
- Lüüra-viigipuu (Ficus lyrata)
- Aglaoneema (Aglaonema)
- Sõnajalg (Nephrolepis exaltata)
- Portulak-turdleht (Crassula ovata)
- Filodendron (Philodendron)
Järgnevalt saad iga taime omaduste, vajaduste ja hoolduse kohta täpsemalt lugeda. Vali toataimed, mis sobivad sinu kodu või kontori keskkonnaga.
Havisaba (Sansevieria)
Havisaba on populaarne toataim, kellel on mitmeid märkimisväärseid omadusi ja eeliseid:
- Kerge hooldada: Havisabad on tuntud oma vähese hooldusvajaduse poolest. Nad andestavad ebaregulaarse kastmise ja taluvad hooletusse jätmise perioode. Ülekastmine on tavaline viga, seega on parem lasta mullal kastmiste vahepeal täielikult ära kuivada.
- Talub hämarat kasvukeskkonda: havisabad kasvavad erinevates valgustingimustes, sealhulgas vähese valgusega kohas. Nad taluvad ka eredat, kaudset päikesevalgust. See kohandatavus muudab need sobilikuks erinevate siseruumide jaoks.
- Puhastab õhku: Havisabad on suurepärased õhupuhastajad. Nad on tuntud oma võime poolest eemaldada õhust toksiine, nagu formaldehüüd ja benseen, muutes siseõhu puhtamaks ja tervislikumaks.
- Atraktiivne välimus: Havisabadel on silmatorkavad püstised lehed, mis on erinevates rohelistes toonides. Mõned levinumad sordid on klassikaline roheline havisaba ja kollaste või valgete triipudega kirju havisaba.
- Sisekujundus: Havisabade arhitektuurne kuju ja atraktiivne lehestik muudavad need sisekujunduses populaarseks valikuks. Nad lisavad igasse ruumi rohelust ja stiili.
- NASA puhta õhu uuring: Havisabad olid osa NASA puhta õhu uuringust, mille eesmärk oli leida taimi, mis võiksid aidata parandada kosmosejaamade siseõhu kvaliteeti. Selles uuringus leiti, et havisabad eemaldasid tõhusalt siseõhu saasteaineid.
- Vastupidavus: Havisabad on vastupidavad taimed, kes taluvad temperatuuri ja niiskuse kõikumisi. Nad on kahjuritele ja haigustele vähem vastuvõtlikud, kui mõned teised toataimed.
- Paljundamine: Havisabasid saab hõlpsasti paljundada jagamise või lehtede pistikute kaudu. See muudab uute taimede loomise olemasolevast taimest lihtsaks.
Havisaba hooldus:
- Valgus: Havisaba talub madalat kuni eredat kaudset valgust. Otsene päikesevalgus võib lehti kõrvetada.
- Kastmine: Lase mullal kastmiste vahel kuivada. Ülekastmine võib põhjustada juuremädaniku teket. Kasta kasvuperioodil (kevadel ja suvel) mõõdukalt ning puhkeperioodil (sügisel ja talvel) vähenda kastmist.
- Temperatuur: nad eelistavad temperatuure vahemikus 21–32 °C, kuid taluvad madalamaid temperatuure seni, kuni nad ei puutu kokku külmaga.
- Muld: hästi vett läbilaskev potisegu on ülekastmise vältimiseks hädavajalik.
- Väetamine: väeta havisaba kasvuperioodil mõõdukalt, tavaliselt kord kuus tasakaalustatud vedelväetisega.
Havisabad ei ole mitte ainult visuaalselt atraktiivsed, vaid aitavad kaasa ka tervislikuma sisekeskkonna loomisele, muutes need populaarseks valikuks nii algajate kui ka kogenud toataimehuviliste hulgas.
Eemaldab õhust: CO2, benseeni, formaldehüüdi, ksüleeni ja tolueeni.
Havisaba inimestele ja loomadele mürgine.
Leia oma havisaba siit.
Tups-rohtliilia (Chlorophytum comosum)
Tups-rohtliilia on populaarne toataim, kes on tuntud oma iseloomuliku kaarekujulise lehestiku ja õhku puhastavate omaduste poolest. Siin on mõned tups-rohtliilia peamised omadused:
- Õhu puhastamine: Tups-rohtliiliad on suurepärased õhupuhastajad. Nad aitavad eemaldada siseõhust saasteaineid, nagu formaldehüüd ja ksüleen, muutes nad suurepäraseks valikuks siseõhu kvaliteedi parandamiseks nii kodus kui kontoris.
- Iseloomulik lehestik: Tups-rohtliilia on pikad kaarduvad lehed, mis on tavaliselt rohelised valgete triipudega. Lehestik kasvab rosettmustriga ja mõned sordid toodavad väikseid valgeid lilli, millele järgnevad pikkade varte otsas väikesed tupsud (võrsed).
- Kohanemisvõimelised: Tups-rohtliiliad on suutelised kohanema erinevate sisetingimustega. Nad taluvad mitmesuguseid valgustasemeid, alates eredast, kaudsest valgusest kuni nõrgema valgustuseni. Nad kasvavad kõige paremini mõõduka kuni ereda kaudse valguse käes.
- Kerge hooldada: Tups-rohtliiliad on suhteliselt vähe hooldust vajavad ja taluvad aeg-ajalt hooletusse jätmist. Nad on andestavad, kui unustad neid aeg-ajalt kasta.
- Lihtne paljundada: Tups-rohtliiliaid on lihtne paljundada. Pikkadele vartele moodustuvad tupsud saab ära lõigata ja eraldi potti panna.
Tups-rohtliilia hooldus:
- Valgus: Tups-rohtliiliad kohanevad erinevate valgustingimustega, kuid eelistavad eredat kaudset päikesevalgust. Väldi otsest päikesevalgust, kuna see võib lehti kõrvetada. Nad taluvad ka kehvemaid valgustingimusi, kuid ei pruugi sellisel juhul toota nii palju võsusid ega õisi.
- Kastmine: Lase mulla pealmisel osal kastmiste vahel kuivada. Tups-rohtliiliad on ülekastmise suhtes väga tundlikud. Vähenda kastmist seisvatel talvekuudel.
- Temperatuur: Tups-rohtliiliad eelistavad temperatuure vahemikus 18–24 °C, kuid taluvad ka veidi jahedamaid temperatuure. Tups-rohtliiliad ei talu tuuletõmbust ega äärmuslikke temperatuuri kõikumisi.
- Muld: Kasuta hästi vett läbilaskvat mulda, et vältida ülekastmisest tuleneva juuremädaniku teket. Tups-rohtliiliad ei ole mullatüübi suhtes liiga valivad, kuid eelistavad toataimede jaoks mõeldud mulda.
- Väetamine: Väeta tups-rohtliiliat tasakaalustatud vedelväetisega, kasvuperioodil (kevadel ja suvel) lahjenda vedelik pakendil märgitust poole lahjemaks. Vähenda või lõpeta väetamine puhkeperioodil (sügisel ja talvel).
- Taime lõikus: Eemalda taimelt kõik pruunid või kollakad lehed, et säilitada taime välimus ja tervis.
- Paljundamine: Tups-rohtliiliate paljundamiseks lõika tupsud ära, kui need on piisavalt suured, ja istuta need teise potti.
Tups-rohtliiliad ei ole mitte ainult atraktiivsed ja kergesti hooldatavad, vaid parandavad ka õhu kvaliteeti. Nad on populaarsed nii algajate kui ka kogenud siseaednike hulgas.
Eemaldab: formaldehüüdi, ksüleeni.
Tups-rohtliilia ei ole lastele ja loomadele mürgine.
Leia oma tups-rohtliilia siit.
Nõelköis (Epipremnum aureum)
Nõelköis on populaarne ja kergesti hooldatav toataim. Siin on mõned nõelköie peamised omadused ja hooldusnõuanded:
- Atraktiivne välimus: Nõelköiel on südamekujulised lehed, mis on tavaliselt roheliste, kollaste või valgete varjunditega. Mustrid erinevad olenevalt sordist.
- Puhastab õhku: Nagu paljud toataimed, on ka nõelköis tuntud oma õhku puhastavate omaduste poolest. Ta aitab eemaldada siseruumides leiduvaid saasteaineid, muutes sinu kodu õhu puhtamaks ja tervislikumaks.
- Mitmekülgne ja kohanemisvõimeline: Nõelköis on väga kohanemisvõimeline ja suudab kasvada erinevates sisetingimustes. Ta talub vähest kuni eredat kaudset valgust ja sobib nii kodudesse kui ka kontoritesse.
- Kerge hooldada: Nõelköis on üks lihtsamini hooldatavaid toataimi, mistõttu on ta suurepärane valik algajatele. Ta talub mõningast tähelepanuta jätmist ega vaja sagedast kastmist.
- Rippuv kasv: Nõelköied kasvavad allapoole, mistõttu sobivad nad suurepäraselt riiulite või rippuvate lillepottide sees kasvatamiseks.
Nõelköie hooldus:
- Valgus: Nõelköis talub mitmesuguseid valgustingimusi, kuid ta õitseb eredas kaudses valguses kasvades. Ta elab ka vähese valgusega tingimustes, kuid sellisel juhul tema kasv aeglustub ning lehtede värvus võib muutuda tuhmiks.
- Kastmine: Enne kastmist lase mulla ülemisel osal ära kuivada. Nõelköis on ülekastmise suhtes tundlik, seega parem on teda kasta vähem. Vähenda kastmist talvekuudel.
- Temperatuur: Nõelköis eelistab temperatuure vahemikus 18–24 °C. Kaitse taime tuuletõmbuse ja äärmuslike temperatuurikõikumiste eest.
- Muld: Kasuta vett hästi läbilaskvat mulda, sobib näiteks tavaline toataimede muld. Veendu, et potil on põhjas äravooluavad, et vältida vee kogunemist.
- Väetamine: Kasvuperioodil (kevadel ja suvel) väeta nõelköit tasakaalustatud vedelväetisega iga 2–4 nädala järel. Lahjenda väetiselahus pakendil märgitust poole lahjemaks. Vähenda või lõpeta väetamist puhkeperioodil (sügisel ja talvel).
- Taime lõikus: kärbi vastavalt vajadusele, et kontrollida selle suurust ja kuju. Kärpimine soodustab ka tihedama kasvu.
- Paljundamine: Nõelköis saab hõlpsasti paljundada varrepistikute võtmisega. Lõika varrest osa, millel on vähemalt üks sõlm (väike muhk), aseta see vette. Pärast juurte tekkimist istuta taim mulda.
- Toestamine: kui soovid, et sinu nõelköis kasvaks püsti, lisa potti näiteks kookoskiust taimetugi, mis aitab taime niisutada. Selleks piserda taimega koos ka posti.
Nõelköis on mitmekülgne ja efektne toataim, kes vajab minimaalset hoolt. Ta on suurepärane valik siseruumidesse roheluse lisamiseks.
Eemaldab õhust: formaldehüüdi, ksüleeni, tolueeni, benseeni, süsinikmonooksiidi ja palju muud.
Nõelköis on loomadele mürgine.
Leia oma nõelköis siit.
Tõlvlehik (Spathiphyllum)
Tõlvlehik ehk rahuliilia, on populaarne ja elegantne toataim, kes on tuntud oma kaunite valgete lillede ja õhku puhastavate omaduste poolest. Siin on mõned tõlvlehiku omadused ja hooldusnõuanded:
- Graatsiline välimus: Tõlvlehikuid imetletakse nende graatsiliste valgete lusikakujuliste õite pärast, mis kõrguvad läikivate tumeroheliste lehtede kohal. Neid õisi peetakse sageli ekslikult kroonlehtedeks, kuid need on tegelikult valged lehed. Tõlvelehiku päris õisi on tema lehestiku sees raske märgata.
- Puhastab õhku: Tõlvlehikud on suurepärased õhupuhastajad. Nad aitavad eemaldada siseruumides levinud saasteaineid, nagu formaldehüüd, benseen ja ammoniaak, muutes õhu hingamiseks tervislikumaks.
- Kerge hooldada: kuigi nad võivad tunduda õrnad, on tõlvlehikuid suhteliselt lihtne hooldada ja nad taluvad mõningast tähelepanuta jätmist. Nad on hea valik neile, kes pole siseruumides aiandusega tegelenud.
- Kohanemisvõime: Tõlvlehikud kasvavad erinevates valgustingimustes, alates vähesest kuni ereda kaudse valguseni. Heledamas valguses hakkab taim rikkalikumalt õitsema.
Tõlvlehiku hooldus:
- Valgus: Rahuliiliad võivad kohaneda erinevate valgustingimustega, kuid kipuvad kõige paremini hakkama eredas kaudses valguses. Nad taluvad vähest valgust, kuid nende kasv võib aeglustuda ja sellistes tingimustes võivad nad toota vähem õisi.
- Kastmine: Hoia muld pidevalt niiskena, kuid mitte läbimärjana. Kasta põhjalikult, kui pinnase ülemine osa tundub puudutamisel kuiv. Väldi taime istumist seisvas vees, kuna see võib põhjustada juuremädaniku.
- Temperatuur: Tõlvlehikud eelistavad temperatuure vahemikus 18-27 °C. Nad on tundlikud külma tuuletõmbuse suhtes ja neid tuleks kaitsta äärmuslike temperatuuride eest.
- Niiskus: Need taimed hindavad kõrgemat niiskustaset. Niiskust saad suurendada taime pritsides, asetades taime vee ja kivikestega täidetud niiskuskandikule või kasutades ruumis niisutajat.
- Muld: kasuta hästi vett läbilaskvat mulda, mis säilitab veidi niiskust. Hästi sobib toataimedele mõeldud muld või turbapõhise mulla ja perliidi kombinatsioon.
- Väetamine: Väeta tõlvlehikut tasakaalustatud vedelväetisega iga 6-8 nädala järel, kasvuperioodil (kevadel ja suvel) lahjenda vedelik pakendil märgitust poole lahjemaks. Vähenda või lõpeta väetamine puhkeperioodil (sügisel ja talvel).
- Taime lõikus: taime välimuse ja üldise tervise säilitamiseks lõika ära kõik pruunid või kollakad lehed. Lõika ära pleekinud õied, et soodustada taime edasist õitsemist.
- Ümberistutamine: Tõlvlehikud ei vaja sagedast ümberistutamist, tavaliselt iga 2-3 aasta järel.
- Toksilisus: Pea meeles, et tõlvlehikud on allaneelamisel mürgised lemmikloomadele ja inimestele. Hoia taim lemmikloomadele j a lastele kättesaamatus kohas!
- Paljundamine: Rahuliiliaid saate paljundada, jagades ümberistutamise ajal taime juuretasandil. Igal jaotusel peaksid olema juured ja osa taimest koos lehtedega.
Tõlvlehikud ei ole mitte ainult ilusad, vaid nad parandavad ka siseõhu kvaliteeti. Nende elegantne välimus ja suhteliselt vähene hooldusvajadus muudavad nad populaarseks valikuks kodudesse ja kontoritesse.
Eemaldab õhust: formaldehüüdi, benseeni, trikloroetüleeni, ksüleeni, ammoniaagi ja palju muud.
Tõlvlehik on loomadele ja inimestele mürgine.
Leia oma tõlvlehik siit.
Sulgvõhk (Zamioculcas zamiifolia)
Sulgvõhk on populaarne toataim, kes on tuntud oma atraktiivse läikiva rohelise lehestiku ja vähese valgusevajaduse tõttu. Siin on mõned sulgvõhu omadused ja hooldusnõuanded:
- Atraktiivne lehestik: Sulgvõhul on ainulaadsed, vahajad ja ovaalse kujuga lehed, mis kasvavad pikkadel kaarekujulistel vartel. Lehed on tumerohelised ning läikiva välimusega, andes taimele moodsa välimuse.
- Valgus: Sulgvõhu üks silmapaistvamaid omadusi on nende märkimisväärne võime hakkama saada vähese valgusega tingimustes. Nad taluvad minimaalse loomuliku valgusega piirkondi ja sobivad hästi kontoritesse või piiratud päikesevalgusega ruumidesse.
- Kerge hooldada: Sulgvõhk on uskumatult vähe hooldust vajav taim ning ta on tuntud oma põuataluvuse poolest. Sulgvõhk võib olla pikka aega ilma veeta, muutes ta suurepäraseks valikuks unustavatele või hõivatud taimeomanikele.
- Puhastab õhku: Kuigi sulgvõhk ei ole nii populaarne õhupuhastuse poolest, kui mõned teised taimed, vaitab ta parandada siseõhu kvaliteeti, filtreerides välja teatud toksiine.
Sulgvõhu hooldus:
- Valgus: Sulgvõhud taluvad madalat kaudset valgust, muutes nad mitmekülgseks valikuks erinevatesse siseruumidesse. Kõige paremini saavad nad hakkama eredas kaudses valguses.
- Kastmine: Lase mullal kastmiste vahel täielikult kuivada. Sulgvõhud on ülekastmise korral vastuvõtlikud juuremädaniku tekkele. Kasta talvekuudel veelgi harvemini.
- Temperatuur: Sulgvõhud eelistavad temperatuure vahemikus 18–24 °C. Nad taluvad ka veidi jahedamaid temperatuure, kuid neid tuleks kaitsta tuuletõmbuse ja külma eest.
- Muld: Istuta sulgvõhk vett hästi läbilaskvasse mulda, hästi sobib kaktuste muld.
- Väetamine: Väeta sulgvõhku tasakaalustatud vedelväetisega iga 2-3 nädala järel, kasvuperioodil (kevadel ja suvel) lahjenda vedelik pakendil märgitust poole lahjemaks. Vähenda või lõpeta väetamine puhkeperioodil (sügisel ja talvel). Väldi üleväetamist, kuna see võib põhjustada mineraalide kogunemist pinnasesse.
- Taime lõikus: Taime välimuse ja üldise tervise säilitamiseks lõika ära kõik kollased või surnud lehed.
- Ümberistutamine: Sulgvõhud kasvavad aeglaselt ja nad ei vaja tihti ümberistutamist. Istuta sulgvõhk järgmise suurusega potti iga 2-3 aasta tagant, kui eelmine pott hakkab kuju muutma.
- Toksilisus: Sulgvõhk on lemmikloomade ja inimeste allaneelamisel mürgine. Ole ettevaatlik ja hoia sulgvõhud lastele ja lemmikloomadele kättesaamatus kohas.
- Paljundamine: Sulgvõhku saab paljundada lehtede või varre pistikute kaudu. Lase pistikutel päev või kaks kuivada, enne vett hästi läbilaskvasse mulda istutamist.
Sulgvõhk on suurepärane valik neile, kes soovivad minimaalset hoolt ja vähese valgusega leppivat rohelist toataime. Just see muudab sulgvõhud populaarseks valikuks nii algajatele kui ka kogenud siseaednikele.
Eemaldab õhust: ksüleeni, tolueeni ja benseeni.
Sulgvõhk on inimestele ja loomadele mürgine.
Leia oma sulgvõhk siit.
Kummi-viigipuu (Ficus elastica)
Kummi-viigipuu on uhkete, suurte ja läikivate lehtedega populaarne toataim. Siin on mõned kummitaimede peamised omadused ja hooldusnõuanded:
- Suur, läikiv lehestik: Kummi-viigipuul on muljetavaldavad, tumerohelised või kirjud lehed, mis on tavaliselt paksud, läikivad ja elliptilise kujuga.
- Puhastab õhku: Nagu paljudel toataimedel, on ka kummi-viigipuul õhku puhastavad omadused. Nad aitavad eemaldada õhust saasteaineid, muutes selle hingamiseks tervislikumaks.
- Valgus: Kummi-viigipuud taluvad mitmesuguseid valgustingimusi, alates mõõdukast kuni ereda kaudse valguseni. Nad suudavad kohaneda erinevate sisetingimustega.
- Sisekujundus: Kummi-viigipuu on oma silmatorkava lehestiku ja püstise kasvuga iga ruumi fookuspunkt.
Kummi-viigipuu hooldus:
- Valgus: kummitaimed õitsevad eredas kaudses valguses. Kuigi nad taluvad kehvemat valgust, võivad nad sellistes tingimustes kasvada aeglasemalt ja muutuda jalgadeks. Vältige nende jätmist otsese päikesevalguse kätte, kuna see võib nende lehti kõrvetada.
- Kastmine: Lase mulla ülemisel osal kastmiste vahel kuivada. Kummi-viigipuud on tundlikud ülekastmise suhtes, seega kasta teda pigem vähem. Vähenda kastmist veelgi talvekuudel.
- Temperatuur: Kummi-viigipuud eelistavad temperatuure vahemikus 18–27 °C. Neid tuleks kaitsta tuuletõmbuse ja äärmuslike temperatuurikõikumiste eest.
- Niiskus: kuigi nad suudavad kohaneda keskmise siseruumide niiskustasemega, hindavad kummitaimed kõrgemat õhuniiskust. Niiskust saad suurendada taime pritsides, asetades taime vee ja kivikestega täidetud niiskuskandikule või kasutades ruumis niisutajat.
- Muld: kasuta vett hästi läbilaskvat toataimede mulda. Veendu, et potil oleks äravooluavad, et vältida juuremädaniku teket.
- Väetamine: Väeta kummi-viigipuud tasakaalustatud vedelväetisega iga 2-4 nädala järel, kasvuperioodil (kevadel ja suvel) lahjenda vedelik pakendil märgitust poole lahjemaks. Vähenda või lõpeta väetamine puhkeperioodil (sügisel ja talvel).
- Taime lõikus: Lõika oma kummitaime vastavalt vajadusele, et kontrollida selle suurust ja kuju. Eemalda kollaseks muutunud lehed, et säilitada taime välimus.
- Ümberistutamine: Kummi-viigipuud ei vaja tihti ümberistutamist. Istuta taim ümber järgmise suurusega potti iga 2-3 aasta tagant.
- Toksilisus: Kummi-viigipuud on allaneelamisel lemmikloomadele ja inimestele mürgised. Hoia taim loomadele ja lastele kättesaamatus kohas.
- Paljundamine: kummi-viigipuud saab paljundada varrepistikute kaudu. Võta vähemalt ühe sõlmega pistikud (kus kasvavad lehed ja juured) ja istuta see hästi vett läbilaskvasse mulda.
Kummi-viigipuu on tuntud oma elegantse välimuse ja suhteliselt väheste hooldusvajaduste poolest, mistõttu on need toataimede entusiastide seas populaarsed.
Eemaldab õhust: formaldehüüdi, hallitusseente eosed ja bakterid (kuni 60%).
Kummi-viigipuu on loomadele mürgine.
Leia oma kummi-viigipuu siit.
Aaloe Vera (Aloe Vera)
Aaloe vera on mitmekülgne ja populaarne sukulent, kes on tuntud oma geeliga täidetud lehtede ning paljude meditsiiniliste ja kosmeetiliste kasutuste poolest. Siin on mõned aloe vera taimede peamised omadused ja hooldusnõuanded:
- Mahlakad lehed: Aaloe veral on lihajad lehed, mis on tavaliselt rohelised, kuigi neil võib olla ka kerge sinakas toon. Lehed on täidetud läbipaistva geeliga, mis on tuntud erinevate raviomaduste poolest.
- Meditsiiniline kasutamine: Aaloe vera geeli kasutatakse tavaliselt väiksemate nahaärrituste, põletuste ja päikesepõletuste leevendamiseks. Sellel on põletikuvastased ja tervendavad omadused ning seda leidub paljudes nahahooldus- ja kosmeetikatoodetes.
- Puhastab õhku: Nagu paljud toataimed, aitab aaloe vera parandada õhu kvaliteeti, imades endasse õhus levivaid toksiine, nagu formaldehüüd ja benseen.
- Kerge hooldada: Aaloe vera vajab suhteliselt vähe hooldust, ta on vastupidav ja põuakindel taim.
Aaloe vera hooldus:
- Valgus: Aaloe taimed eelistavad eredat, kaudset päikesevalgust. Nad taluvad ka otsest päikesevalgust, kuid liiga palju otsest päikest võib nende lehti kahjustada.
- Kastmine: Lase mullal kastmiste vahel täielikult kuivada. Aaloe vera on ülekastmise suhtes tundlik ning tal võib tekkida juuremädanik. Kasta talvekuudel harvemini.
- Temperatuur: Aaloe vera eelistab temperatuure vahemikus 15-25 °C. Ta talub ka veidi jahedamaid temperatuure, kuid teda tuleks kaitsta külma eest.
- Muld: Istuta aaloe vera vett hästi läbilaskvasse, sukulentide ja kaktuste jaoks mõeldud mulda. Hea drenaaž on hädavajalik, et vältida juuremädaniku teket.
- Väetamine: Aaloe vera ei vaja sagedast väetamist. Kasvuperioodil (kevadel ja suvel) võib aaloed väetada lahjendatud, tasakaalustatud vedelväetisega iga 2–4 kuu järel. Väldi üleväetamist.
- Taime lõikus: Lõika aaloe verat vastavalt vajadusele. Kahjustunud lehtede eemaldamine aitab säilitada taime välimust ja üldist tervist.
- Kasvupott: Istuta aaloe äravooluavadega potti, et liigne vesi välja pääseks. Aaloe verat kasvatatakse tema madala juurestiku tõttu sageli madalates konteinerites. Istuta aaloe vera ümber iga 2–3 aasta tagant. Ümberistutamisel vali veidi suurem, hea drenaažiga pott.
- Toksilisus: Kuigi aaloe vera lehtedest pärinev geel on tuntud oma meditsiinilise kasutuse poolest, võib lehtede naha all leiduv kollakas mahl olla allaneelamisel mürgine. Hoia seda lemmikloomadele ja lastele kättesaamatus kohas.
Aaloe vera on mitmekülgne ja atraktiivne toataim, kes mitte ainult ei lisa kodule rohelust, vaid pakub ka looduslikku abi väiksemate nahaärrituste ja põletuste korral. Dekoratiivseid aaloe liike on mitmeid, kuid neil puuduvad raviomadused. Raviks sobib ainult aaloe vera lehtede sees olev geel.
Eemaldab õhust: süsinikdioksiidi, formaldehüüdi ja benseeni.
Aaloe koor ehk tervete lehtede ekstrakt on inimestele ja loomadele mürgine. Ainult taime lehtede sees olev geel ei ole mürgine.
Leia oma aaloe siit.
Lüüra-viigipuu (Ficus lyrata)
Lüüra-viigipuu on populaarne toataim, kes on tuntud oma suurte, muljetavaldavate viiulikujuliste lehtede poolest. Siin on mõned lüüra-viigipuu omadused ja hooldusnõuanded:
- Suured, viiulikujulised lehed: Lüüra-viigipuu lehed annavad taimele elegantse ja troopilise välimuse.
- Sisekujundus: Lüüra-viigipuid kasutatakse tihti oma silmapaistva lehestiku ja muljetavaldava suuruse tõttu sisekujunduses.
- Puhastab õhku: Nagu paljud toataimed, aitab lüüra-viigipuu parandada õhu kvaliteeti, filtreerides õhust välja saasteained ja toksiinid.
- Mõõdukas kasv: Lüüra-viigipuud on mõõduka kasvuga ning õige hoolduse korral võivad need aja jooksul kasvada kõrgeks ja puutaoliseks.
Lüüra-viigipuu hooldus:
- Valgus: Lüüra-viigipuu suurte lehtede kasvatamiseks on ere kaudne valgus vajalik. Väldi taime kokkupuudet otsese päikesevalgusega, mis võib põhjustada lehtedel põletust.
- Kastmine: Lase mullal kastmiskordade vahel kuivada. Taime kastmisel kasta põhjalikult. Ülekastmine võib põhjustada juuremädaniku teket.
- Temperatuur: Lüüra-viigipuud eelistavad temperatuure vahemikus 18–24 °C ja on tundlikud temperatuurikõikumiste ja tuuletõmbuse suhtes. Kaitse taime äärmuslike temperatuurikõikumiste eest.
- Niiskus: Lüüra-viigipuud vajavad kõrgemat niiskustaset. Niiskust saad suurendada taime pritsides, asetades taime vee ja kivikestega täidetud niiskuskandikule või kasutades ruumis niisutajat.
- Muld: kasuta vett hästi läbilaskvat toataimede mulda. Perliidi või orhideekoore lisamine aitab drenaaži parandada.
- Väetamine: Väeta lüüra-viigipuud tasakaalustatud vedelväetisega iga 4-6 nädala järel, kasvuperioodil (kevadel ja suvel) lahjenda vedelik pakendil märgitust poole lahjemaks. Vähenda või lõpeta väetamine puhkeperioodil (sügisel ja talvel)..
- Taime lõikus: Lõika lüüra-viigipuud vastavalt vajadusele, et säilitada selle kuju ja suurus. Kollaseks muutuvate lehtede eemaldamine aitab taimel terve ja elujõulisena välja näha.
- Toestus: Kui taim kasvab kõrgeks, lisa taimele potti sobiv toestus. Vastasel juhul võib taim oma lehtede raskuse tõttu kasvada kaldu.
- Ümberistutamine: Istuta taim ümber iga 2-3 aasta tagant.
- Toksilisus: Lüüra-viigipuud on lemmikloomadele ja inimestele allaneelamisel mürgised. Hoia taim lastele ja loomadele kättesaamatus kohas.
Lüüra-viigipuu on tuntud oma vapustava välimuse poolest ja ta on suurepärane täiendus sinu toataimede kollektsioonile.
Eemaldab õhust: erinevaid toksiine.
Lüüra-viigipuu on inimestele ja loomadele mürgine.
Leia oma lüüra-viigipuu siit.
Aglaoneema (Aglaonema)
Aglaoneemad on tuntud oma uhke lehestiku ja väheste hooldusvajaduste poolest. Siin on mõned aglaoneemade taimede peamised omadused ja hooldusnõuanded:
- Suur valik: Erinevatel aglaoneemadel on ainulaadsed lehestiku mustrid ja värvid. Levinud variatsioonidel on silmapaistev muster ja ergas värvus.
- Puhastab õhku: Nagu paljud toataimed, on ka aglaoneemad tõhusad õhupuhastajad. Nad aitavad eemaldada siseõhu saasteaineid, nagu formaldehüüd ja benseen, muutes õhu kodu puhtamaks.
- Kohanemisvõime: Aglaoneemad on tuntud oma kohanemisvõime poolest erinevate sisetingimustega. Nad taluvad nõrka kuni mõõdukat valgust ja sobivad hästi kodu või kontori erinevatesse ruumidesse.
- Lihtne hooldus: Aglaoneemad vajavad suhteliselt vähe hooldust ja annavad andeks aeg-ajalt hooletusse jätmise. Nad on hea valik algajatele.
Aglaoneemad paistavad silma oma erilise lehemustri ja kirevate värvide poolest. Toome välja mõned erilisemad aglaoneemad:
Aglaoneema hooldus:
- Valgus: Aglaoneemad kohanevad erinevate valgustingimustega, kuid nad eelistavad eredat kaudset valguset. Nad taluvad ka madalamat valgustaset, kuid võivad sellistes tingimustes kasvada aeglasemalt. Mida värvikirevamad on lehed, seda rohkem tahab taim valgust.
- Kastmine: Lase mulla pealmisel kihil kastmiste vahel kuivada. Aglaoneemad on ülekastmise korral vastuvõtlikud juuremädanikule, seega on oluline mitte lasta neil seisvas vees istuda. Vähenda talvekuudel kastmist.
- Temperatuur: Aglaoneemad eelistavad temperatuure vahemikus 18–27 °C. Neid tuleks kaitsta tuuletõmbuse ja äärmuslike temperatuuride eest.
- Niiskus: Kuigi nad suudavad kohaneda keskmise siseruumide niiskustasemega, vajavad aglaoneemad kõrget õhuniiskust. Niiskust saad suurendada taime pritsides, asetades taime vee ja kivikestega täidetud niiskuskandikule või kasutades ruumis niisutajat.
- Muld: Kasuta vett hästi läbilaskvat toataimede mulda. Hea drenaaž on hädavajalik, et vältida juuremädaniku teket.
- Väetamine: Väeta aglaoneemat tasakaalustatud vedelväetisega iga 4-6 nädala järel, kasvuperioodil (kevadel ja suvel) lahjenda vedelik pakendil märgitust poole lahjemaks. Vähenda või lõpeta väetamine puhkeperioodil (sügisel ja talvel).
- Taime lõikus: Lõika aglaoneemat vastavalt vajadusele, et säilitada selle kuju ja suurus. Tervisliku kasvu soodustamiseks eemalda kõik koltunud lehed.
- Ümberistutamine: Aglaoneemad ei vaja sagedast ümberistutamist. Istuta taim ümber iga 2-3 aasta tagant.
- Toksilisus: Aglaoneemad on lemmikloomade ja inimestele allaneelamisel mürgised. Hoia taim lastele ja loomadele kättesaamatus kohas.
Aglaoneemad on tuntud oma ilu ja kohanemisvõime poolest, mis teeb neist suurepärase valiku siseruumidesse roheluse lisamiseks.
Eemaldab õhust: benseeni, süsinikmonooksiidi, formaldehüüdi, trikloroetüleeni ja palju muud.
Aglaoneemad on loomadele mürgised.
Leia oma aglaoneema siit.
Sõnajalg (Nephrolepis exaltata)
Sõnajalg on klassikaline ja populaarne siseruumides kasvatatav toataim, millel on sulelise välimusega õrnad lehed. Siin on mõned sõnajalgade omadused ja hooldusnõuanded:
- Elegantsed lehed: Sõnajalgu hinnatakse nende lopsakate kaarekujuliste lehtede pärast, mis annavad neile graatsilise välimuse. Suleline lehestik lisab siseruumidele elegantsi.
- Puhastab õhku: Nagu paljud toataimed, aitavad sõnajalad parandada siseõhu kvaliteeti, filtreerides välja saasteained ja lisades õhuniiskust.
- Heleroheline lehestik: Sõnajalgadel on tavaliselt erkrohelised, peeneks jaotatud lehed, mis toovad ruumi toredat tekstuuri ja kontrasti teiste taimede kõrval.
- Mõõdukas kasv: Sõnajalgadel on mõõdukas kasv ja sobivatel tingimustel võivad nad aja jooksul kasvada väga uhkeks.
Sõnajala hooldus:
- Valgus: Sõnajalad eelistavad eredat, kaudset valgust. Nad taluvad hommikust või hajutatud päikesevalgust, kuid neid tuleks kaitsta otsese päikese eest, mis võib nende lehti kõrvetada. Ebapiisav valgustus võib põhjustada hõredat kasvu.
- Kastmine: Hoia muld püsivalt niiske, kuid mitte vettinud. Kastke, kui mulla ülemine toll tundub puudutamisel kuiv. Looge niiske keskkond, udutades lehti regulaarselt või asetades potti niiskusalusele.
- Temperatuur: Bostoni sõnajalad eelistavad temperatuure vahemikus 18–24 ° C. Nad on tundlikud tuuletõmbuse ja temperatuurikõikumiste suhtes, seega vältige nende paigutamist kütte- või jahutusavade lähedusse.
- Niiskus: Sõnajalad vajavad õitsemiseks kõrgemat niiskustaset. Niiskust saad suurendada taime pritsides, asetades taime vee ja kivikestega täidetud niiskuskandikule või kasutades ruumis niisutajat.
- Muld: Kasuta vett hästi läbilaskvat mulda, mis säilitab veidi niiskust. Hästi sobib sõnajalgadele või toataimedele mõeldud muld.
- Väetamine: Väeta sõnajalga tasakaalustatud vedelväetisega iga 4-6 nädala järel, kasvuperioodil (kevadel ja suvel) lahjenda vedelik pakendil märgitust poole lahjemaks. Vähenda või lõpeta väetamine puhkeperioodil (sügisel ja talvel).
- Taime lõikus: Lõika sõnajalga vastavalt vajadusele, eemalda koltunud lehed.
- Ümberistutamine: Sõnajalad ei vaja sagedast ümberistutamist. Istuta taim ümber iga 2-3 aasta tagant.
- Toksilisus: Sõnajalad ei ole inimestele ja lemmikloomadele mürgised.
Sõnajalad on tuntud oma elegantse ja lopsaka lehestiku poolest, muutes need suurepäraseks valikuks siseruumidesse roheluse lisamiseks.
Eemaldab õhust: tolueeni.
Sõnajalad ei ole loomadele mürgised.
Leia oma sõnajalg siit.
Portulak-turdleht (Crassula ovata)
Portulak-turdleht on populaarne sukulent, kes on tuntud oma erilise välimuse ja lihtsa hooldamise poolest. Siin on mõned portulak-turdlehe peamised omadused ja hooldusnõuanded:
- Välimus: Nefriittaimedel on paksud, lihajad läikivad jaderohelised lehed, mis on tavaliselt ovaalsed või ümarad. Need annavad taimele ainulaadse ja atraktiivse välimuse.
- Sisekujundus: Portulak-turdlehti kasutatakse sageli sisekujundusena nende võluva välimuse ja sümboolse väärtuse tõttu. Usutakse, et nad toovad õnne, muutes nad populaarseteks majapidamiskingitusteks.
- Põuataluvus: Need sukulendid on uskumatult põuakindlad ja suudavad oma lehtedes palju vett säilitada. See võimaldab neil taluda hooletusse jätmise ja vähese kastmise perioode.
- Aeglane kasv: Portulak-turdlehel on aeglane kasvutempo, kuid õige hoolduse ja kasvutingimuste korral võivad nad vanusega kasvada väikesteks puudeks.
Portulak-turdlehe hooldus:
- Valgus: Portulak-turdlehed eelistavad kasvada eredas, kaudses valguses. Nad taluvad ka otsest päikesevalgust, kuid liigne päikese käes viibimine võib põhjustada päikesepõletust, eriti noorte taimede puhul. Pööra taime aeg-ajalt, et tagada ühtlane kasv.
- Vesi: Lase mulla ülemisel osal kastmiste vahel täielikult kuivada. Kasta mõõdukalt ja põhjalikult ning ole ettevaatlik, et mitte üle kasta, sest sukulendid on vastuvõtlikud juuremädanikule. Vähenda talvekuudel taime kastmist.
- Temperatuur: Portulak-turdlehed eelistavad temperatuure vahemikus 18–24 ° C. Nad taluvad ka veidi jahedamaid temperatuure, kuid neid tuleks kaitsta külma eest.
- Niiskus: Need sukulendid kohanevad keskmise siseruumide niiskustasemega, kuid neile on kasulik veidi kõrgem õhuniiskus. Tavaliselt piisab siiski mõõduka õhuniiskuse säilitamisest.
- Muld: Istuta portulak-turdlehed vett hästi laskvasse kaktustele ja sukulentidele mõeldud mulda. Hea drenaaž on hädavajalik, et vältida juuremädaniku teket.
- Väetamine: Väeta portulak-turdlehte tasakaalustatud vedelväetisega iga 2-3 kuu järel, kasvuperioodil (kevadel ja suvel) lahjenda vedelik pakendil märgitust poole lahjemaks. Väldi üleväetamist.
- Taime lõikus: Lõika portulak-turdlehte vastavalt vajadusele, et säilitada selle kuju ja suurus. Tervisliku kasvu soodustamiseks eemalda taimelt kõik kolletunud lehed.
- Ümberistutamine: portulak-turdlehed ei vaja sagedast ümberistutamist. Istuta taim ümber iga 2–3 aasta tagant.
- Toksilisus: Nefriittaimed on allaneelamisel lemmikloomadele mürgised. Hoia taim nende käpaulatusest eemal.
Portulak-turdlehed ei ole mitte ainult visuaalselt kaunid, vaid ka suhteliselt vähe hooldust vajavad taimed. See teeb nad populaarseteks nii algajate kui ka kogenud toataimehuviliste hulgas.
Eemaldab õhust: lenduvad orgaanilised ühendid.
Portulak-turdleht on loomadele mürgine.
Leia oma portulak-turdleht siit.
Filodendron (Philodendron)
Filodendronid on populaarsed toa- ja välitaimed, kes on tuntud oma lopsaka lehestiku ja lihtsa hooldusvajaduse poolest. Filodendronite perekonnas on palju erinevaid liike ja sorte, kuid neil on mõned ühised hooldusjuhised. Siin on mõned filodendronite omadused ja hooldusnõuanded:
- Kaunis lehestik: Filodendroneid imetletakse nende lopsakate ja sageli südamekujuliste lehtede pärast. Lehestik võib olenevalt konkreetsest sordist erineda värvi, suuruse ja kuju poolest.
- Suur valik: Filodendrone on erineva kuju ja suurusega, igaüks leiab oma sise- ja välisruumi jaoks sobiva.
- Puhastab õhku: Filodendronid puhastavad tõhusalt siseõhku, filtreerides välja toksiine ja saasteaineid, aidates luua tervislikuma sisekeskkonda.
- Lihtne hooldada: Filodendronid vajavad suhteliselt vähe hooldust ja taluvad mõningast hooletusse jätmist. Nad on hea valik algajatele ja neile, kes ei ole rohenäpp.
Filodendroneid on väga palju erinevaid nii oma kasvu kui ka lehestiku välimuse poolest. Toome välja mõned erilisemad:
Filodendroni hooldus:
- Valgus: Filodendronid vajavad eredat, kaudset valgust. Kuigi nad suudavad kohaneda kehvemate valgustingimustega, ei pruugi nad nõrgas valguses sama jõuliselt kasvada ja lehed võivad muutuda tuhmiks. Väldi otsest päikesevalgust, see võib nende lehti kõrvetada. Mida värvikirevamad on lehed, seda rohkem tahab taim valgust.
- Kastmine: Lase kastmiste vahel mulla ülemisel osal kuivada. Filodendroneid eelistavad ühtlaselt niisket mulda. Kasta uinuvatel talvekuudel harvemini.
- Temperatuur: filodendronid eelistavad temperatuure vahemikus 18–27 ° C. Nad taluvad ka veidi jahedamaid temperatuure, kuid neid tuleks kaitsta tuuletõmbuse ja külma eest.
- Niiskus: Need taimed hindavad mõõdukat kuni kõrget niiskustaset. Niiskust saad suurendada taime pritsides, asetades taime vee ja kivikestega täidetud niiskuskandikule või kasutades ruumis niisutajat.
- Muld: kasuta vett hästi läbilaskvat toataimede mulda. Perliidi või orhideekoore lisamine aitab drenaaži parandada.
- Väetamine: Väeta filodendronit tasakaalustatud vedelväetisega iga 4-6 nädala järel, kasvuperioodil (kevadel ja suvel) lahjenda vedelik pakendil märgitust poole lahjemaks. Vähenda või lõpeta väetamine puhkeperioodil (sügisel ja talvel).
- Taime lõikus: Lõika oma filodendronit vastavalt vajadusele, et säilitada selle kuju ja suurus. Kollaseks muutuvate lehtede eemaldamine aitab taimel püsida terve ja elujõuline.
- Ümberistutamine: Filodendronid ei vaja sagedast ümberistutamist. Istuta taim ümber iga 2–3 aasta tagant.
- Toksilisus: Filodendronid on lemmikloomadele ja inimestele allaneelamisel mürgised. Hoia taim neile kättesaamatus kohas.
Filodendronid on mitmekülgsed ja kaunid toataimed, kes toovad oma erinevate lehekujude ja värvustega igasse ruumi lopsakat rohelust, parandades samal ajal siseõhu kvaliteeti.
Eemaldab õhust: formaldehüüdi ja muud kahjulikud kemikaalid.
Filodendron on loomadele mürgine.
Leia oma filodendron siit.