Maitsetaimed - sinu talvine maitsevärskus
Maitsetaimed on taime lehine osa, mida kasutatakse toidu tegemisel kas siis värskelt või kuivatatult. Maitsetaimedega saame suurepäraselt nii toitu kui erinevaid jooke maitsestada ilma rasvade, soola ja suhkru lisamata. Lisaks maitsele ja värviküllusele on maitsetaimedel ka palju tervisele hästi mõjuvaid toimeid, mida vajame pimedal talveajal eriti palju.
Maitsetaimede kasutamisel on piiranguks ainult Sinu enda kujutlusvõime. Lisa maitsetaimi hautistele ja vormiroogadele, suppidesse, leivale, sinepisse, marinaadidesse, või ja kastmete sisse, äädikasse ja vinegrettidesse, jogurtitesse, vanillikastmesse ja magustoitudesse ning jookidesse.
Lase loomingul ja maitsemeeltel lennata!
Kas valida värsked või kuivatatud maitsetaimed?
Maitsetaimed on antioksüdantide poolest väga rikkalikud, eriti nelk, kaneel, salvei, pune ja tüümian, aidates vähendada madala tihedusega lipoproteiine, mida nimetatakse ka "halvaks kolesterooliks". Värsked maitsetaimed koosnevad rohkematest antioksüdantidest ning just sellepärast on soovitatav kasutada võimalikult tihti just värskeid maitsetaimi. Kui kasvatad kodus poti sees maitsetaimi, siis saad neid ka vajadusel ja soovil kuivatada. Nii saad kasutada toitudel enda kasvatatud maitsetaimi nii värskena kui ka kuivatatult.
Kuna maitsetaimedel on väga delikaatne maitse, siis lisa need toidule alles hetk enne serveerimist. Rosmariinil ja petersellil on vastupidavam maitse, need saad juba toidutegemise alguses valmivale toidule lisada.
Kuivatatud maitsetaimed on tugevama maitsega, kui värsked. Üldreegel, mida on hea meeles pidada: üks teelusikatäis kuivatatud võrdub 4 teelusikatäit värsket maitsetaime, et saaksid toidule sama tugeva maitse. Kui kasutad regulaarselt ürte, võiksid teha näiteks ürdikotid, sidudes tükeldatud ja segatud ürdid väikestesse musliinikottidesse – neid saab toidule maitse andmiseks lisada ning enne serveerimist eemaldada.
Kuivatatud maitsetaimede maitse kaob ajapikku, seega vaheta iga 12 kuu tagant ürdid välja. Maitsetaimedel, mida on kuivatatud koos varrega, on tugevam maitse, kui nendel, millel on enne kuivatamist vars eemaldatud.
Tervislikud vitamiinid sinu aknalaual ehk milliseid maitsetaimi kasvatada?
Maitsetaimede valik on suur ja lai ning vahepeal on raske isegi nende vahel valida. Toome välja 12 maitsetaime, mis võiksid kasvada igas kodus.
- Basiilik
- Tüümian
- Salvei
- Lavendel
- Till
- Pune ja majoraan
- Münt
- Rosmariin
- Sidrunhein
- Petersell
- Estragon
- Murulauk
Kuidas kasvatada maitsetaimi toas?
Maitsetaimede kasvatamiseks ei ole vaja aeda, vaid saad lemmikuid maitsetaimi kasvatada ka aknalaual, terrasil või rõdul.
Abivahendid maitsetaimede kasvatamiseks toas
Taimelambid sobivad ideaalselt taimesõpradele, kes soovivad oma tubastele lemmikutele anda talvel vajalik lisavalgus. Taimelambid on toodetud spetsiaalselt taimedele sobiva valguskiirte värvispektriga, mis tugevdab taimevarsi ja kiirendab fotosünteesi taimedes. Fotosüntees toimub kõige paremini punase 660NM ja sinise 450NM valgusega, kuid taimed vajavad ka teisi valgustoone. Valge LED taimelamp imiteerib neist kõige paremini päikesevalgust. Ainult punase lambi all kasvanud taim on roheluse poolest lopsakam, kuid ta sisaldab vähem klorofülli, polüfenooli ja antioksüdante. Taimed vajavad kasvuperioodil sinist ning jõulise kasvu ja viljakuse saavutamiseks punast valgust.
Soovituslik on taimelamp sisse lülitada hämaras või pimedas, et taimed saaksid 12-14 tundi piisavat valgust. Valguse vajadus võib erineda olenevalt taimest, loe kindlasti enda taime vajaduste kohta enne lambi kasutamist.
Vali enda maitsetaimedele ja ka teistele toataimedele taimelambid siit.
Head toidu ja maitsetaimede kombinatsioonid
Maitsetaimi saad lisada oma toidule iseenda maitse järgi. Toome välja traditsioonilised toidu ja maitsetaimede kombinatsioonid, et saaksid oma maitseelamustega alustada. Maitsesta toit enda soovi järgi ning ära kuhja ilma vahepeal maitsetesti tegemata liiga palju korraga toidule, sest tugevamaitselised taimed võivad muidu toidu enda maitse üle võtta. Mõnda maitsetaime kasutatakse ainult toidu tegemise ajal maitsestamiseks, mille peaks enne söömist ära võtma, nagu näiteks loorberilehed.
- Basiilik - pesto, tomatikaste, tomatisupp, tomatimahl, kartulitoidud, krevetid, liha, kana- ja linnuliha, pasta, riis, munaroad, maasikad.
- Loorberilehed - supid, hautised, vormiroad, liha- ja linnulihamarinaadid, puljongid.
- Tšilli - liha, kana ja linnuliha, karbid, tomatitoidud, karrid.
- Murulauk - salatid, kana, supid, juusturoad, munaroad, majonees, vinegretid.
- Koriander – Aasia toidud, friikartulid, karrid, supid, salatid, mereannid, guacamole.
- Till - salatid, kastmed, kala, hapukoor, juust ja kartulitoidud.
- Apteegitill - täidised, kastmed, mereannid, salatid.
- Küüslauk - supid, kastmed, pasta, liha, kana, karbid, pesto, salatikastmed, leib.
- Ingver - koogid, küpsised, Aasia toidud.
- Sidrunhein – Aasia toidud, friikartulid, karrid, mereannid, supid, tee.
- Majoraan - liha-, kala-, munaroad, juusturoad, pitsa.
- Piparmünt - joogid, maiustused, liha, kana, jogurt, magustoidud, kastmed, köögiviljatoidud.
- Pune - juusturoad, munaroad, tomatikaste, pitsa, liha, täidis, leib, pasta.
- Petersell - pesto, munaroad, pasta, riisitoidud, salatid, või, kastmed, mereannid, köögiviljatoidud.
- Rosmariin - kala, linnuliha, liha, leib, kastmed, supid.
- Salvei - täidised, tomatitoidud, juusturoad, kõrvitsatoidud, kanaroad.
- Estragon - salatikaste, munaroad.
- Tüümian - hapukoor, leib, kana- ja linnuliha, supid, puljong, hautised, täidised, või, juust, majonees, sinep, äädikas.
Pea meeles, et tervisele on parem, kui võid ja kreeme söödakse ainult aeg-ajalt, mitte igapäevaselt.
Maitsetaimed, mis sobivad omavahel hästi kokku
Maitsetaimede kokkusobitamine on omaette maitseteadus. Mõnele võib see tulla kergelt, aga üldiselt kardetakse katsetada maitsetaimi ja ürte, mille kokkusobivuses ei olda kindlad. Just sellepärast toomegi omaltpoolt välja maitsetaimede kombinatsioonid, mis sobivad omavahel hästi kokku ja mida võiksid proovida.
- Basiilik - murulauk, tšilli, küüslauk, pune.
- Loorberg - peterselli, tüümiani, küüslaugu, pune, majoraaniga.
- Tšilli - koriandri, küüslaugu, ingveri, sidrunheina, piparmündi, punega.
- Murulauk - basiiliku, küüslaugu, estragoniga.
- Till - murulauk, küüslauk, petersell, estragoniga.
- Küüslauk - basiiliku, rosmariini, salvei, apteegitilli, tšilli, koriandriga.
- Pune - basiiliku, peterselli, murulaugu, tüümiani, loorberi, tšilliga.
- Salvei - rosmariini, küüslaugu, majoraaniga.
- Tüümian - loorberi, peterselli, küüslaugu, rosmariiniga.
Vahvat katsetamist ja mõnusaid maitseelamusi!
Fotod: Gülen Tännav (v.a taimelambid)
Allikad:
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/herbs
https://moodnekodu.delfi.ee/artikkel/86278627/12-kasulikku-maitsetaime-mis-voiksid-koha-leida-igas-aias
https://en.wikipedia.org/wiki/Grow_light