Enn Tobrelutsu 15 grillinippi
1.Parima tulemuse saame grillides keraamilisel söegrillil. Eluaegse garantiiga Kamado Joe grillidega on võimalik toitu grillida nii otsesel (grillimine) kui kaudsel (BBQ) kuumusel, suitsutada, praadida, vokkida, küpsetada keerleval vardal (JoeTisserie) ja spetsiaalses ainulaadses pitsaahjus (DoJoe). Keraamiline grill hoiab väga hästi kuumust ja söekulu on väiksem. Tänu keraamilisele küpsetuskoldele ja kuumus-deflektoritele jääb grillides liha palju mahlasem ja maitsvam!
2. Lase lihal enne grillimist umbes kaks tundi toasoojas seista, nii ei toimu järsku temperatuuri muutust.
3. Grillsöe süütamiseks kasuta ökoloogilisi narmendavaid süütepulkasid või -süütegeeli. Eriti mugav on süüdata grillsütt gaasipõletiga st leeklambiga või ka elektrilise süütajaga ehk Looftlighter’iga. Korralik suuretükiline grillsüsi GRILLEP süttib vaid 5-10 minutiga väga lihtsalt ka toiduõli ja paberituustiga, asetades grillsöed püramiidikujuliselt grillahju söerestile, kui süsi on hõõguma hakanud sega seda ja jaota ühtlaselt grillil – nii saavutad kiiremini ühtlaselt hõõguva grillsöe. Aeglaseks küpsetamiseks ära süüta kõike sütt korraga.
4. Aseta liha grillile alles siis kui grillrest on terasharjaga puhastatud ja majapidamispaberiga puhtaks nühitud. Juhul kui kasutad malmresti siis määri see kergelt toiduõliga! Kui soovid liha pruunistada siis peab olema grillrest liha peale panemise hetkel kuum. Kui aga teed aeglast küpsetust siis võid grillrestid peale puhastamist lauale tõsta, lihad peale asetada ja seejärel tõsta koos restiga grillile — see on hea nipp aeglase küpsetuse jaoks, siis ei lähe grill kaane lahtihoidmisega liigselt kuumaks (lihade asetamise ajal), ei kaota puidutükist tulevat ilusat suitsu ja lihad saavad alustada aeglast küpsetamist rahulikumalt mitte-kuumal restil. Eriti hästi toimib see väiksemate lihade aeglase bbq-stiilis küpsetamise puhul (nt pardifilee jne).
5. Kiire grillimise puhul pruunista liha alguses kõrgemal kuumusel ühelt küljelt ja siis teiselt küljelt — nii saad isuäratava triibulise välimuse. Võid keerata liha vajadusel ka mitu korda, oluline, et liha ära ei kõrbeks.
6. Peale liha pruunistamist tõsta liha grilli vähem kuumemale alale või kõrgemal asetsevale restile järelküpsema, sulge grillikaas. Ideaalse grillihõngu ja mahlasuse säilitamiseks ära kuhja liha üksteise peale ega ära pane grill-liha poti sisse nn tõmbama. Kuid kui vaja liha tõesti veel lisaks pehmendada, siis võid paariks kuni mõneks minutiks liha mähkida paksu fooliumi sisse.
7. Suuremat steiki võid küpsetada ka tagurpidi (reverse) meetodil, st algul madalal kuumusel ja siis viimases lõpus kõrgel kuumusel — nii saad eriti ilusa grillresti mustri, ühtlasemalt küpsenud ja pehmema liha.
8. Grill-liha küpsust saab kontrollida hinnates liha pinna pruunistusastet (kergitades kergelt lihalõigu ühte äärt). Samuti näpuga liha katsudes, kuid selleks on vaja õiget tunnetust, mis tekib kogemustega. Lihtsaim on kasutada liha sisetermomeetrit Thermapen. Grill-ribid on valmis kui ribikondiotsad on veidikene liha küljest lahti tulnud ja ribikontide vaheline liha on näpuga katsudes pehme.
9. Liha pööramiseks kasuta mugavaid grilltange, mitte kahvlit.
10. Peenikeses lambasooles toorvorstid aseta grillile nii, et need oleksid ühte pidi kaardus – siis on hea lapikute mitte-sakiliste tangidega ühekorraga mitu vorsti ringi keerata ja ei pea neid ühe kaupa liigutama.
11. Kui kuumus läheb liiga suureks ja lihast eralduv rasv on sütel põlema läinud, saab leeki summutada grillile kaane peale asetamisega ja ventilatsiooniavade sulgemisega.
12. Maitsesuitsu saamiseks saab kasutada puutükikesi, laaste, maitsetaimi jms. Kuid tihtilugu ei olegi mõtet lisasuitsu tekitada, sest liha enda grillimisest tekib juba piisavalt loomulikku suitsu, mis annab lihale mõnusa grilliaroomi ja ilusa välimuse. Liige suits ei ole ka tervisele kasulik.
13. Toiduohutuse tagamiseks tuleks saavutada liha sisetemperatuuriks 70-71°C (küps ehk welldone), kuid veise- ja lambaliha (sh pardifilee) soovitame küpsetada poolküpsena (medium st 60-64°C) ja/või pooltoorena (rare st 50-55°C).
14. Enne söömist võiks lasta valmisküpsenud lihal 5–10 minutit toatemperatuuril tõmmata, et lihamahlade liikumine peatuks ja maitse oleks parem ning liha pehmem ja mahlasem. Samas ärge sel laske liigselt jahtuda, vaid sööge kuumalt.
15. Parimad grillahjud, grillitarvikud ja grillinipid leiad Enn Tobrelutsu e-poest www.bbqentertainment.com ja ära unusta, et grillimine on aastaringne mõnus seltskondlik tegevus! Grillimine tekitab tugevat sõltuvust! Nii nagu Enn alati ütleb, et „BBQ is a great lifestyle, not just for fun!“
Autor: Enn Tobreluts (www.bbqentertainment.com)