Külvamise ABC

Külvamise ABC

Köögiviljade ja maitsetaimede kasvatamine on muutunud väga põnevaks ja üha populaarsemaks tegevuseks.

Võimaluse selleks loob ka mitmekülgne seemnete valik ning pakutavad kasvusubstraadid, taimekassetid, külvikastid, taimepotid ja muu selline, mis muudavad ettekasvatuse üha lihtsamaks ja nauditavaks tegevuseks.

Neil, kes pole siiani veel külvamist proovinud, soovitame seda kindlasti teha! Õpetame, kuidas see käib.

külvamine

1.

Varu värsket mulda ning puhtaid potte või külvikassette või -kaste. Külvamiseks soovitame kasutada spetsiaalseid külvi- ja pikeerimismuldasid. Need on kerge struktuuriga ja õhulised ning soodustavad istikute edenemist.

2.

Loe hoolikalt läbi info seemnepakendil ja vaata, millal on õige külviaeg. Lisaks külviajale on enamasti kirjas ka kasvuaeg ehk mitu päeva kulub külvamisest kuni viljade valmimiseni.

Näiteks kuna paprika-, tomati-, baklažaani-, porrulaugu- ja selleritaimede ettekasvatamiseks kulub umbes 50-60 päeva, on nende seemnete külvamiseks õige aeg juba märtsis. Samas külvatakse kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad, alles mais.

Ettekülviga liiga vara alustada ei ole hea, kuna siis on istutamise ajaks taimed liialt väljaveninud ja jõuetud.

Vaata ka idanemisperioodi – on taimi, mis tärkavad juba 3-4 päevaga, aga selleks võib kuluda ka 20 päeva või lausa terve kuu.

Õpetuse, kuidas lugeda seemnepakil olevat infot, leiad SIIT.

3.

Sega muld läbi, et selles ei oleks tükke ning niisuta toasooja veega. Täida külvikast või -kassett mullaga ning tasanda ja tihenda pind. Võid seda teha käega kergelt vajutades või kasutades taimepoti põhja.

Külva seemned. Tee see võimalikult ühtlaselt. Mida väiksem on seeme, seda hõredamalt seda ka külva, sest seda väiksemad on ka tärkavad taimed. Hõredam külv säästab sind ka hilisemast pikeerimisest ning vähendab tõusmepõletiku ohtu.

Suuremad seemned ning ümberistutamist või pikeerimist mittetaluvate taimede seemned aga külva turbatabletti (tee enne pliiatsi või pikeerpulgaga auk ette) või väikestesse pottidesse.

4.

Kata külv õhukese mullakihiga. Hea nipp on selleks kasutada sõela. Külve võib katta mulla asemel ka peene liiva, vermikuliidi või perliidiga. Külvisügavus on kirjas pakil.

Valgusidanevaid seemneid ei kaeta, nende külvi ära kata – vajuta seemned lihtsalt kontakti mullapinnaga! Niisuta muld ettevaatlikult veepritsiga.

5.

Kata võimalusel külvinõu nii, et moodustuks tilluke kasvuhoone – hästi sobib ka toidukile, klaas või ajaleht. Seemned idanemiseks valgust ei vaja, küll aga sooja kohta! Vihje - heaks idanemiskohaks on põrandaküttega põrand.

6.

Hoia istutusnõud vähemalt 20-kraadisel toatemperatuuril (20-24 kraadi), pihusta külvi toasooja veega. Jälgi, et külv läbi ei kuivaks, aga väldi ka ülekastmist – liiga märjas mullas võivad seemned mädanema minna ning mullapind hallitama. Õhuta külve ning eemalda kate iga päev.

7.

Niipea, kui esimesed idud ninad välja pistavad, eemalda kate ning tõsta taimed võimalikult valgusküllasesse paika. Samuti alanda ka temperatuuri – päeval võiks see olla 12-18 kraadi, öösel veelgi vähem.

8.

Mida tihedam on külv ning suurem tärkavate tõusmete hulk, seda kiiremini tuleb taimekesed ümber istutada ehk pikeerida.

Vahekultuurid - kingitus mullale!

Ostes 2 pakki Baltic Agro tomatiseemneid, saad TASUTA kaasa roheväetise seemned ja kasutamisjuhised Loe edasi

Lille- ja köögiviljaseemnete külvikalender

Kõik lille- ja köögiviljaseemned leiad siit. Nädal 8 alatiõitsev begoonia daalia gas Loe edasi

Idandamine - vitamiinirohke kevade energiaallikas. Kuidas seda õigesti teha?

17. veebruaril kell 12-15 Laagri Horteses A.vogeli idandamise asjatundjad jagavad praktilisi näp Loe edasi

Esimesed ettekülvid: köögiviljad ja suvelilled

Aedviljade ettekülv Veebruari lõpp ja märtsi algus on aeg, mil alustada pikka kasvuperioodi vaj Loe edasi