Kuidas istutada lillesibulaid - nõuandeid Horteselt

Kuidas istutada lillesibulaid - nõuandeid Horteselt

Sügise algus on just õige aeg hakata mõtlema selliste kevadekuulutajate peale nagu lumikellukesed, nartsissid, tulbid, krookused või püvililled. Need sibullilled on kõik väga dekoratiivsed, üsna vähenõudlikud ja õitsevad ajal, mil muid õisi on veel vähe – nad on kevade esimesed värvirõõmsad laigud.

Enamiku kevadel õitsevate sibullillede istutamise aeg ongi september, oktoobri algus. Siis jõuavad nad enne talve tulekut ära juurduda.

Istutamine ja pinnase ettevalmistus

Suur osa sibullilli eelistab päikesepaistelisi kasvukohti. Poolvarjuga lepivad ka lumikellukesed, puškiiniad, kirgaslilled, kobarhüatsindid, krookused, sillad, koerahambad ja mõned püvililleliigid.

Kõige sobivam kasvupinnas on vett läbilaskev ning kerge huumusmuld. Halvasti mõjuvad sibullilledele seisev vesi ja raske savimuld. Viimasel juhul võiks mulla hulka segada liiva juurde.

Sibullillede seas on nii neid, kes vajavad niiskemat pinnast, kui ka kuivemat kasvukohta eelistavaid. Rohkem niiskust vajavad märtsikellukesed, nartsissid, kirju püvilill, ülane. Kuivem eelistavad laugud, võrkiirised, harilik püvilill ning ka tulbid.

Sibullillepeenar või nende istutuskoht tuleks korralikult läbi kaevata ning kõik umbrohujuured eemaldada. Ettevalmistustööde käigus lisada mulla hulka ka komposti ja spetsiaalset sibullillede istutusväetist. Kata väetis kerge mulla- või liivakihiga, mis väldib väetisegraanulite sattumist otse sibulakestade vastu. Seda aga juhtuda ei tohiks.

Lillesibulad istuta sügavusse, mis vastab nende 3–4-kordsele pikkusele. Näiteks 5 cm pikkused sibulad istutatakse 15 sügavusele. Liivasel pinnasel võib sügavus olla veelgi suurem.

Sibulate vahekaugus vali samuti vastavalt sibula suurusele. Tulpidel võiks sibulate vahekaugus olla 10–15 cm, nartsissidel 15–20 cm, krookustel aga u 5 cm.

Jälgi, et istutamisel jääks sibulakand allapoole (sealt hakkavad arenema juured) ning tipmine osa suunduks üles. Kui kahtled, kus on kand või tipuosa, siis pane sibul külili! Sibulad kata pealt mullaga.

Istutamisel on mugav kasutada istutuskorve, kuhu saad sibulad paiguta sortide kaupa. Nii ei lähe need segi ning sibulaid on mugav üles võtta. Ka erilisemaid ja hinnalisemaid väikesi sibullilli tasub kasvatada korvis.

Istutuskorvid aitavad mingil määral sibulaid kaitsta ka hiirte ja mügride eest, kuid siis peaks korvi peal olema ka kaitsev võrk.

Istutuskorvi kasutades arvesta, et süvend korvi mulda istutamiseks peaks olema pisut sügavam vajalikust sibula istutamise sügavusest. Istutades pane kõigepealt korvi põhja mõni sentimeeter mulda ja alles siis lao sellele sibulad.

Kui sibulate mahapanek jääb hilissügise peale, oktoobri lõppu või isegi novembrisse, siis kata istutatud sibulad kerge multšikihi, freesturba või lehtedega. Multšikihi all ei külmu maa nii ruttu ning sibulad saavad edasi juurduda.

Suuri taimerühmi on mugav istutada nii, et kaevad labidaga soovitud läbimõõdu ja vajaliku sügavusega augu, kobestad põhja, lisad sinna kompostmulda, laod sibulad sobivate vahekaugustega augu põhjale ja lõpuks katad kõik mullaga. Sibulaid ükshaaval istutades kasuta istutuskühvlit või spetsiaalset sibulate istutamise tööriista.

Varusta istutuskorvid ning ka istutuskohad taimesiltidega, et oleks täpselt meeles, mis sordid või liigid kevadel oma nina mulla seest välja pistavad.

sibullilled

Alusta nartsissidest ja lõpeta tulpidega

Alustada lillesibulate mahapanemist nartsissidest ja lumikellukestest, kuna nemad vajavad kõrgemat juurdumistemperatuuri ja seega varasemat istutust. Nende istutamist võid alustada juba augustis. Kui sügisel liiga hilja istutada, hakkab taim kevadel kasvama sibula toitainete arvel ning jääb nõrgaks.

Nartsissi juured kasvavad intensiivselt seni, kuni muld jaheneb 5–6 kraadini. Jahedas mullas kasv aeglustub ning mulla külmudes see lõppeb.

Augusti lõpus, septembris istuta ka lumekupud, püvililled, puškiiniad, ülased, sügislilled. Augustist oktoobrini võib istutada liiliaid, kobarhüatsinte, kirgaslilli ja iiriseid.

Hüatsindile ja tulbile pole aga soe muld soodne. Nende sibulad hakkavad juurduma alles 9–10 soojakraadi saabudes. Tulbi- ja hüatsindijuured kasvavad intensiivselt isegi veel nullkraadi juures.

Viimaste seas istuta veel ka laukusid ja krookuseid.

Kuidas lillesibulaid valida ja hoiustada?

Hoia sibulaid jahedas hästi ventileeritud ruumis. Lillesibulad ei kannata niiskust, sest siis lähevad nad kergesti hallitama. Samuti tuleb sibulat kaitsta läbikuivamise eest, seepärast ära hoia sibulaid päikese käes.

Sibulat ostes veendu, et see on hea kvaliteediga. Kvaliteetsel sibulal:

  • on koor tugev ja terve,
  • sellel ei ole hallituskirmet ega mädanikku,
  • sellel ei ole silmaga nähtavaid vigastusi ega muljumisjälgi.

Kergelt viga saanud sibul võib küll ühe aasta õitseda, kuid siis saab taime elujõud otsa.

Hortese lillesibulate valikuga saad tutvuda SIIN ja vajalike istutustarvikutega SIIN.

Mõnusat istutamist ja nautimist!

sibullilled

Video: lillesibulate istutamine!

Hortese aednik-konsultant Priit Hummel jagab videos praktilisi soovitusi, kuidas ja milliseid lille Loe edasi

Sibullilled aiakujunduses - kus ja kellega

Sibullilli võib kasvatada aias kindla- või vabakujuliste rühmadena kas omavahel sobitatuna või koos Loe edasi

Kevadel müüdavad lillesibulad ja juurikad – mida neist teadma peaksid?

Peagi pärast seda, kui aianduskeskused on täitunud rohkete seemnepakkidega, lisanduvad neile ka mit Loe edasi

Mida teha ajatatud sibullillega pärast õitsemist?

Aasta alguses on aianduskeskustes pakkumisel hulk erinevaid õitsema ajatatud sibullilli: potis nart Loe edasi