Jõulupuu ehtimine: samm-sammult õpetus

Jõulupuu ehtimine: samm-sammult õpetus

Kaunistatud jõulupuus on midagi maagilist. Kuuse või nulu tuppa toomine ning ehtimine on paljude jaoks iga-aastane rituaal ja väga eriline hetk.

Olenemata kas eelistad lihtsat joont või külluslikku stiili, ehtsat või kunstlikku jõulupuud, panime sinu jaoks kokku sammsammulise õpetuse kuidas puu kaunistamine ette võtta! 

Enne kui alustad...

Külmast toodud puu tahab enne tuppa toomist veidi kohaneda. Seetõttu hoia teda mõned tunnid jahedas ruumis: garaažis, keldris, trepikojas, kuuris, kinnisel rõdul või terrassil. Järsk temperatuurimuutus võib puul põhjustada okaste pudenemise.

Vali jõulupuule koht, kus ta ei ole soojaallikale, radiaatorile või ahjule-kaminale liiga lähedal – siis ta kestab kauem. Enne puu asetamist kuusejalga sae tüve otsast maha vähemalt 2 cm. Seejärel asetada jõulupuu sooja veega täidetud kuusejalga. Jälgi, et tüve ots ulatuks kindlasti vette.

Esimestel päevadel joob jõulupuu vett eriti palju – kontrolli, kas vett ikka on, lausa mitu korda päevas. Võid vette lisada ka nn kuuseliimi või lõikelilledele mõeldud lahust.

Seejärel saad valla päästa oma loomingulise poole! Aga kindlas järjekorras...

Saagu valgus!

Jõulupuu ehtimist alusta alati elektrilise valguse paigaldamisest. Kuna pistik on üldjuhul põranda lähedal alustatakse tulede panemist altpoolt ülespoole, kuid võid tulesid hakata sättima ka tipust allapoole – valik on tegelikult sinu.

Esmalt jaota tuled üsna vabalt kõigile okstele ja liigu ümber puu kuni jõuad tippu (või alla). Vaata esmast tulemust eemalt, kissita silmi ja hinda kuidas tuled on jaotunud. Kui oled paigutusega rahul, siis liiguta tulesid oksal – jäta mõni tuli otsa poole, järgmisel oksal nihuta rohkem keskele ning aeg-ajalt lükka mõned tuled ka n-ö puu sisemusse, tüvele lähemale. Nii tekib loomulik, samas vaba paigutus,  kus tuledega on kaetud ühtlaselt kogu puu.

Vali rohelise kaabliga jõulutuled, need jäävad okste vahel märkamatuks.

Vahel küsitakse, et kui palju peaks puul tulesid olema. See sõltub milliseid tulesid kasutad, aga üldjuhul on selleks väikesed leedid üksteise kõrval ühes reas. Sellist tüüpi tulede puhul on antud soovitus, et kuni ühemeetrisel puul võiks olla 50–150 leedtuld, 1-meetrisel puul 150–250 leedi ning 1,5-meetrisel puul 200–350 leedi.

Ja nüüd kaunistama!

See, kui palju kaunistusi sa oma puule paned, sõltub nii puu suurusest kui sinu maitse-eelistusest. Välja on arvutatud, et eriti uhkelt kaunistatud, meie jaoks n-ö ameerikalike jõulupuude puhul on 1,5-meetrise puu peal 120 kuuseehet ja kahemeetrisel puul lausa 190–200...

Jõulukuulide ostmisel soovitame valida ühe või kaks värvi. Kui valid ühe värvi, saad mängida selle erinevate toonidega. Kui valid kaks tooni, siis võiks üks neist olla neutraalne, näiteks hõbedane või kuldne. Teist värvi saad kasvõi igal aastal muuta – ühel aastal kasuta punase ja kuldse kombinatsiooni, järgmisel näiteks rohelist ja kuldset.

Jõulukuule võiks olla nii väga lihtsaid, kui ka ekstravagantsema välimusega ning nii suuremas kui väiksemas mõõdus.

Jõulukuulidele lisaks on saada ka üha laiem valik erinevaid rippuvaid kaunistusi ja ornamente. Nende ostmisel võid valida kindla teema, näiteks looduse (jääpurikad, käbid, tähed) või hoopis loomad.


Vali põhjapall

Põhjapall on tavaliselt keskmise suurusega või veidi väiksem jõulukuul, mille värvitoon läbib ühtlaselt kogu jõulupuud. Põhjapalliga ehitakse puu liikudes tüvest hargnevate okste tippudeni, täites ära oksa ja tüve vahelised tühimikud.

Läikiv ja matt

Kombineeri vaheldumisi läikivaid ja matte toone, nii tekib kuusele ühtlast mahtu ja tervikutunnetust.

Piklik kuju

Et ümaratele vormidele anda juurde disainerikäega vaheldust, soovitame kasutada julgelt ka pikliku kujuga ehteid. Kaunist tervikut ja pikemat vormi annavad kuusele tilgakujulised ehted, ripatsid, purikad ja muu sarnane.


Diagonaali tehnika

Kui sul on erilisi ehteid, mida tundub olema vähe, siis kasuta diagonaali tehnikat ja jaota need erilised ehted ühtlaselt üle jõulupuu. Sirge diagonaaljoon alt ülespoole tekitab jõulupuule mängulise, järjepideva ja ühtlase mulje.

Staarid

Kõige erilisemad ja kõige julgemad üksikud ehted positsooneeri kui “staarid”. Paiguta staarid lähtuvalt vaate n-ö peatuspaigast – kohast, kus su pilk pidama jääb. Kui ehid puud lastele, siis arvesta nende silmade kõrgusega.

Värvikontrastid

Puu on kaunis, kui kombineerid põhitooni juurde ka kontraste.

Kard

Peenike kard ehk “inglijuuksed” pane kuusele kõige lõpus. Soovitame karda visata vaba käega suunaga alt üles.

Naudi oma ilusat jõuluouud ja pühi!

Elektrikulu jõulutulede kasutamisel 2023

Jõuluootus on maagiline aeg: pimedas õhtus kumavad jõuluvalgustid ootavad pererahvast koju ja erine Loe edasi

Hortese jõulukataloog 2023

Tere tulemast jõulu-võlumaale, mille väravad on avatud ootusele, imedele ja helgele rõõmule. Nii La Loe edasi

Jõulutrend 2023 "Jõuluklassika teatrilaval"

Traditsiooniline jõulukollektsioon viib sind sel aastal justkui teatrilavale, kus igal elemendil on Loe edasi

Jõulutrend 2023 "Karge talvehommik"

Sinakas-valgetes toonides jõulukollektsioon toob esile karge talvehommiku ilu. Kujutle end jalutama Loe edasi