Video: Mille järgi valida väetist? Looduslik või keemiline?
Aiandusekspert Eneli Käger annab nõu mille järgi valida oma taimedele sobiv väetis.
Kuna väetiste valik on väga suur, siis tasub alati väetise valimisel lugeda tooteinfot või konsulteerida klienditeenindajaga.
Kõige lihtsam on valida oma taimedele pikatoimelised väetised, usinamad taimekasvatajad saavad kasutada ka vana väetamise süsteemi, mis ütleb, et kevadel peaks väetama lämmastikurikka väetisega, suvel lisada samuti juurde lämmastikurikast väetist ning sügisel tuleks lisada fosfori ja kaaliumirikast väetist, et taim elaks talve üle. Tänapäeval on väetiste valik aga väga lihtne, saad valida väetise tootel oleva pildi järgi: tomati pildiga väetist kasuta tomatile, lille pildiga erinevatele lilledele, okaspuu pildiga okaspuudele, roosi pildiga roosidele jne.
Lisaks pikatoimelistele väetistele on olemas ka kuuajased või kolmekuused väetised. Isegi, kui taim on väetatud pikatoimelise väetisega, tuleks teda aeg-ajalt tugutada lisaväetisega. Seda vajavad eriti roosid. Selleks on väga hea kasutada erinevaid kastmisväetisi. Kindlasti peaks valiku tegemisel lugema erinevate väetiste kasutamisjuhendit.
Erinevad looduslikud kastmisväetised on üldiselt pikaajalise toimega. Eelkõige väetab väetis mulda ja alles siis taime. See on vajalik mulla elus hoidmiseks. Mullas elavad mikroorganismid peavad väetise alguses ise ära tarbima ja alles siis saavad nad väetise taimedele edasi anda.
Kuidas valida väetist?
Väetise valimisel on kõige olulisem vaadata toote peal olevat kasutusjuhendit, et vältida taime üleväetamist. Kui juhendis on kirjas, et väetist tuleks lahjendada 1 lusikas 10 liitri vee kohta, siis see kehtibki ainult selle antud väetise puhul. Kuna väetiste valik on suur, siis teistel väetistel võib olla teistsugune koostis ja sellest tulenevalt ka lahjenduskogus.
Mineraalsel kujul graanulväetised tuleb alati segada võimalikult sügavale mulla sisse. Kuna oluline on väetada ikkagi eelkõige sügaval olevaid juuri, siis taime põletuse vältimiseks tuleks graanulid segada vähemalt 5 cm sügavusele mulla sisse. Multši olemasolu mullal raskendab tihtipeale väetise lisamist. Soovitatav on multšikiht mullalt enne väetamist eemaldada, graanulid mulda segada, pind kasta ning alles siis lisada multšikiht uuesti mullale tagasi. Sellistel pindadel on kõige parem kasutada pikatoimelisi väetisi.
Suure valiku erinevaid väetisi leiad siit.