Vahekultuurid - kingitus mullale!
Mis on vahekultuur?
Vahekultuure kasvatatakse põhikultuuride vahel eesmärgiga parandada mulla viljakust. Nende kasvatamine aitab parandada ja säilitada mullastruktuuri ning -viljakust, parandada mulla niiskusrežiimi ning samuti soodustavad vahekultuurid mullaorganismide elutegevust.
Lühidalt öeldes külva kevadel esimesena valge sinepi seemned. Nende juurtes on sellised ained, mis pärsivad haigusi. Sügisel külva tühjale peenrale kaera ja kesaredise seemneid. Kaer kasvab maa peale ning kesaredis kasvab maa sisse. Mõlemad idanevad kiiresti. Nad ei talvitu, kuid kaer tekitab mullapinnale ilusa helebeeži multši ning kesaredis kõduneb mullas, vähendades kastmisvajadust ja umbrohu tõrjet.
Erinevad vahekultuurid:
Valget ja punast ristikut on kasulik oma aias külvata just sellepärast, et nad talvituvad meie kliimas. Punane ristik on hea vahekultuur. Valge ristik ei ole küll vahekultuur, kuid ta kannatab põuda. See teeb valgest ristikuks hea kaaslase murule, muutes muruplatsi mitmekülgselt roheliseks rohumaaks.
Osale katsetuses!
Ostes 2 pakki Baltic Agro tomatiseemneid, kingime sulle seemned, mida on hooaja jooksul vaja 1 m2 mulla parandamiseks.
Aednikud teavad, et hea muld on taimekasvatuses väga oluline. Selleks pole alati vaja poest väetisi või taimekaitsevahendeid osta, sest saab ka veidi lihtsamalt ning looduslähedasemalt. Saad mulla parandamiseks rohelist väetist ise kasvatada.
Kui sa soovid, et
- saaksid oma kasvuhoonest korralikult saaki,
- sealne muld oleks mõnusalt kobe ega kuivaks nii kiirelt läbi,
- umbrohud ja kahjurid ei tunneks ennast seal enam eriti koduselt,
siis külva sel hooajal aeda vahekultuure.
Pakendist leiad 3 seemnepakki - valge sinepi, kaera ja kesaredise seemned. Need ongi rohelise väetise ehk vahekultuuride seemned.
Tegutsemisjuhend
Kevadel
Umbes 1 kuu enne, kui tomatitaimed kasvuhoonesse istutad, mõõda 1 m2 suurune ala ning külva sellele valge sinepi seemned. Vaata, et külv saaks ühtlane ning kobesta seemned kergelt mulla sisse. Jälgi, et külv läbi ei kuivaks.
Kui saabub aeg tomatitaimede istutamiseks, saad edasi toimetada kahel viisil:
- Rulli sinepitaimed maha nii, et nad enam ei kasva ja neist tekib mullapinnale multšikiht. Nii aitab see mullas niiskuskadu vähendada.
- Kaeva taimik mulla sisse. Lagunevad taimepealsed eraldavad sel moel mulda toitaineid.
Valge sinep idaneb kiirelt. Tal on sügav juurestik, mis seob mulla sügavamates kihtides olevaid toitaineid ning teeb need hiljem kasvuhoonsesse istutatud tomatitaimedele kergemini kättesaadavaks.
Taime pealsed pärsivad aga umbrohustumist ning takistavad mullast niiskuse aurumist. Lisaks sisaldab valge sinep glükosionolaate, mis pärsivad mullas haigusetekitajate ja kahjurite (traatusside) levikut.
Sügisel
Kohe peale saagikoristust, külva sama koha peale ühtlaselt kaera ja kesaredise seemned. Need idanevad samuti kiirelt ja kasvavad kasvuhoones kuni talvekülmade saabumiseni. Siis taimik küll langeb maapinnale, kuid jääb sinna järgmiseks aiahooajaks väärtuslikuks multšiks. Sinna saad kevadel tomatitaimed sisse istutada.
Kaeramultš takistab mullast niiskuse aurustumist ning mullapinna ülekuumenemist. Juurestiku kõdunemisel vabanevad toitained rikastavad mulda.
Kesaredisel on suur, sügavale mulda kasvav peajuur, mis seob sügavates mullakihtides olevaid toitaineid ning talvel kõdunedes kobestab mulda. Sügisel kiirelt arenev lehestik pärsib umbrohtude idanemist ja niiskuse mullast aurustumist. Sarnaselt valgele sinepile vähendab kesaredise kasvamine mullas olevaid haigustekitajaid.
1 m2 jääb väheks?
Kui soovid kasvatada rohelist väetist suuremal pinnal kui 1 m2, vali rohekülvi seemned siit.
Koos on tegusam!
Liitu kogukonnaga, kus saad jagada oma katsetustest fotosid ja kogemust, küsida nõu teadlastelt ja jälgida, kuidas läheb teistel projektis osalejatel.
Kogukonnaga saad liituda siin.
Liitujatele saadame infot e-maili teel ja suhtlemine toimub Kingitus mullale Facebooki grupis.
Kõigi liitujate vahel loositakse välja kodumaiseid seemneid, aiatarvikuid, vahekultuuride seemneid jne.