Sügisväetamise aeg on käes!
Parim aeg sügisväetamiseks on augusti teine ja septembri esimene pool, siis jõuavad vajalikud toitained taimeni enne kasvuperioodi lõppu.
Taimede väetamine on oluline, kuna see taastab mullast taimede kasvuks vajalikke toitaineid, parandades saagikust ja taimede tervist. Regulaarne ja õigeaegne väetamine on oluline tervete ja tugevate taimede kasvatamisel. Sügisväetised on rikkad fosfori ja kaaliumi poolest, mis aitavad taimedel talveks valmistuda ja soodustavad järgmiseks aastaks paremat kasvu.
Makroelemendid nagu lämmastik ja fosfor on vajalikud suuremas koguses, mikroelemendid nagu raud ja tsink väiksemas. Väetiste valikul tuleb arvestada taimede vajadusi ja mulla omadusi. Samuti on oluline, et väetised oleksid puhtad ja ei sisaldaks kahjulikke aineid, nagu raskemetallid või kloor. Raskemetallide ühendid võivad puu- ja juurviljade kaudu inimorganismi sattuda ning kloor mõjutab negatiivselt taime kasvu ja saagikust.
Kastmisväetised on eriti kasulikud sügisel, sest kastes jõuavad vajalikud toitained kiiremini taimeni. Õige sügisväetise valik on väga oluline, et säilitada taimede talvekindlus.
Vajalikud väetised oma aeda leiad siit.
Peamised toitained taimedele
Kaltsium (Ca) on oluline juurte kasvuks. Selle puudus põhjustab võrsetippude kuivamist, noorte ülemiste lehtede heledust ja allakeerdunud servadega lehti, ning nõrka juurestikku. Näiteks tomatitel võib kaltsiumipuudus viia viljatipu mädanikuni.
Magneesium (Mg) ja vask (Cu) on olulinesed toitained taimede assimilatsiooniprotsessis. Selle puudus põhjustab lehtede kirjumust, kus vanemate lehtede sooned jäävad roheliseks, kuid soontevaheline ala muutub kollakaks.
Väävel (S) on oluline saagi kvaliteedi ja maitse kujundamisel, eriti kapsa ja sibula lõhnaainete tekkes. Väävli puudus sarnaneb lämmastiku puudusega, kuid esmalt muutuvad heledaks taime nooremad lehed.
Raud (Fe) on oluline leherohelise (klorofülli) moodustumisel. Puudusel muutuvad noored lehed kollakaks ning leheservad kärbuvad. Ka mangaan (Mn) on oliline klorofülli moodustumisel, kuid selle puudust esineb harva.
Lämmastik (N) on vajalik lehtede ja varte kasvuks. Puuduse korral kipuvad vanad lehed minema kollaseks. Sügisel taimele lämmastikku andes nõrgeneb taimede talvekindlus.
Fosfor (P) on oluline juurte ja võrsete arenemiseks, lämmastiku ainevahetuse parandamiseks ning intensiivistab fotosünteesi. Fosfor aitab parandada ka taimede seisu- ja haiguskindlust.
Terve Baltic Agro artikli leiad siit.
Peamised aianduse põhitõed
- Valgus on taimede arenguks kriitiline.
- Soojus määrab taimede kasvuaja kestuse.
- Vesi on fotosünteesi oluline lähteaine.
- Juurte kasv ja toitainete omastamine sõltuvad hapniku kättesaadavusest.
- Umbrohud vähendavad väetiste tõhusust.
- Muld vajab toitaineid, mis saagiga eemaldatakse.
- Vältida tuleb vee sattumist komposti ja sõnnikusse, et säilitada orgaaniliste väetiste kvaliteet.
- Mineraalväetised on kõige tõhusamad graanulitena või vedelväetisena.
- Happelisi muldi tuleb lubjata, kuid turbaaladele kasutada spetsiaalseid väetisi.
Allikad:
Miks on taimede väetamine vajalik?
Sügisväetis on aiale vajalik.
Sügisene kastmisväetamine.
Sügisväetis – kuidas valida?