Märtsi tööd aias ja kodus

Käes on valguse ja linnulaulu aeg. Päevad lähevad järjest päikeselisemaks ning aed ja taimed hakkavad ärkama. Aia soojemates kohtades piiluvad lume alt juba ka esimesed lumikellukesed ning lumekupud.

Kuigi tulla võib veel nii lund kui külma, on hinges kindlalt juba kevad ning aiatööde nimekiri – nagu päevadki – pikenemas!

Toas

Algab ettekasvatuse aeg

Märts ja aprill on kuud, mil panna ette kasvama esimesed köögiviljad ja suvelilled, kellel on pikem kasvuperiood.

Märtsis külvatakse köögiviljadest baklažaan, juurseller, vürtspaprika (e tšilli), paprika, füüsal, tomat, porrulauk ja kapsa varajased sordid. Suvelilledest aga begooniad, heliotroop, sinilobeelia, pronks-lutiklill, mehhiko vanikkuljus, tume purpurvanik, hübriidpetuunia ja pelargoonid.

Jälgi tärganud taimede arengut ja heaolu hoolega. Kui külvikasti või -karpi külvatud seemnetest tärganud taimed on jõudnud idulehtede faasi, siis võta ette nende pikeerimine ehk ümberistutamine. Kui kasutad külvamiseks turbatablette või külvikassetti, jääb pikeerimise kohustus ära. 

Märtsist alates on aianduskeskustes saada ka suvelillede noortaimi, kellest saad luua uhkeid lilleampleid või –kaste. Noortaimede kasvatamisest kirjutasime pikemalt SIIN.

Samuti on müügile jõudnud suur valik erinevaid suvel-sügisel õitsevate soojalembeste lillede või püsikute sibulaid, mugulaid ja juurikaid. Osad neist vajavad samuti ettekasvatamist, teised saad ilma soojendes otse nende kasvukohale panna. Nende kasvatamise kohta leiad infot SIIT.

Turguta ja istuta ümber toataimed

Toataimed on lõpetamas oma puhkeperioodi. Seda võid märgata uutest kasvudest. Vaata kõik toataimed üle – ega neil ei ole talvega mõni kahjur või haigus kallale tulnud ning vajadusel tee tõrjet.

Puhasta lehed tolmust ning tee kindlaks, kes neist vajavad ümberistutamist või piisab ka värske mulla lisamisest. Ümberistutamisel vali uueks potiks näpu või kahe paksuse jagu suurem pott. Ümberistutamise kohta loe pikemalt SIIT.

Kui mõni toataim või selle oksad on talvehämaruses pikaks veninud, siis lõika need tagasi.  

Nüüd on ka aeg toataimi taas väetama hakata.

Ärata talvitunud suvelilled

Kui sa hoidsid kuskil jahedas ruumis ületalve näiteks pelargoone, kannasid või mugulbegooniaid, siis nüüd on aeg nad talveunest äratada. Lõika ära kuivanud oksad, istuta taim ümber värskesse mulda, kasta ning tõsta potid toasooja valgesse kohta.

Lisa värve õitsvate hooajataimede ja lõikelilledega 

Potis olevad hooajataimed loovad elamisse mõnusat atmosfääri ja elavdavad seda. Praegu on valik suur, alates priimulatest lõpetades potirooside ja suurelehiste hortensiatega. Neid kõiki saad hiljem ka oma aias või terrassil edasi kasvatada!

Õitsvate taimede kõrval vaata ringi ka uute toataimede järele. Ehk leiad aianduskeskusest mõne põneva lehekuju või -värviga uue lemmiku!

Tõelised kevademeeleolu toojad on ka tulbi- ja nartsissikimbud, mida nüüd igal pool müüakse. Luba omale seda rõõmu ja too nad koju! Õiteilu saab aga tasuta ka aiast. Lõika ajatamiseks tuppa vaasi näiteks forsüütia-, kirsipuu- või toomingaoksi.

Kolm nädalat enne lihavõtteid külva potti või mõnele alusele lihevõtttemuru – nii on sul pühadeks olemas kena roheline muruvaip.

Aias

Väldi taimedel päikesepõletust

Igihaljastel taimedel on nüüd suur oht saada päiksepõletus. Ole eriti hoolas kõigi eelmisel suvel istutatud okaspuudega, igihaljaste rododendronite, kanada kuuse sortidega, ebaküpresside, pukspuude, jugapuude, iileksite ja mahooniaga. Kontrolli, et varjutuskangas oleks neil korralikult peal või kui see töö on tegemata, siis võta see kohe ette!   

Varjuta ka noori puutüvesid. Kõige lihtsam on seda teha valgendamise ehk lupjamisega. See aitab ära hoida suuri temperatuurikõikumisi, kuna hele koor ei soojene päikese käes nii tugevasti. Temperatuurikõikumine öö ja päeva vahel soodustab tüvel külmalõhede tekkimist.

Lõikamise tippaeg

Käes on puude ja põõsaste lõikamise ning kujundamise tippaeg. Eriti oluline on viljapuude ja marjapõõsaste lõikus, et nad annaksid korraliku ja maitsva saagi.

Parim aeg selleks on siis kui suuremad külmakraadid möödas, kuid ei ole veel nii pikalt soe olnud, et puudel mahlad jooksma hakkaksid. Kindlasti ei tohiks lõigata juba pungades puid. Okste lõikamisel ei tohi jätta oksatüükaid!

Tee noorenduslõikus vanale ja väsinud lehtpuuhekile. Eemalda vanad haiged tüükad otse maapinnalt, samuti lõika välja ka vanemad jämedad oksad. Elujõulisi noori võrseid aga kärbi nii, et alles jäävad 15–20 cm kõrgused kännutüükad – nii saad alt tiheda uue hekimüüri.

Ilupõõsaste lõikamise aeg sõltub taime õitsemise ajast. Esimese grupi moodustavad sama aasta võrsetel õitsevad põõsad, mida lõigatakse varakevadel ehk märtsis-aprillis. Sõltuvalt põõsa vanusest seda kas kärbitakse ja harvendatakse (vanemad põõsad) või ainult kärbitakse (nooremad põõsad). 

Varakevadel kärbitakse eelmise aasta kasve ja vajadusel harvendatakse: must aroonia, davidi budleja, jaapani enelas, kaselehine enelas, hambuline enelas, aedhortensia, puishortensia, kurdlehine kibuvits, näärelehine kibuvits, kikkapuu, kukerpuu, leeder, liguster, paju, põisenelas, põõsasmaran, harilik sarapuu, ungari sirel, sõstar, läikiv tuhkpuu, viirpuu.

Teise ilupõõsaste grupi moodustavad eelmise aasta okstele moodustunud õiepungadest õitsevad põõsad, mida lõigatakse pärast õitsemist. Neid ära praegu veel lõika, vaid oota nende õitsemise lõpuni. Siia kuuluvad kevadel õitsevad deutsia, taraenelas, tuhkurenelas, kolmehõlmaline enelas, forsüütia, jaapani kerria, kolkvitsia, kuslapuu, kolkvitsia, kuldvihm, harilik lumimari, mandlipuu, võnk-pärgenelas, sõstar, toompihlakas, veigela.

Pärast lõikustöid ning ka nende vahel puhasta lõikeriistad desinfitseerimisvahendiga, et eemaldada võimalikud haigustekitajad.

Vaata üle talvekahjud

Kontrolli maasikate, maitsetaimede ja lillede talvitumist. Vajuta külmakergitatud istikud maasse tagasi.

Samuti vaata üle viljapuude ja -põõsaste talvekahjud, näiteks ega jänesed võinärilised pole käinud noorte viljapuude kallal. Väiksema kahju korral proovi puud päästa – lõika ära narmendavad kooreosad ja kata haavad aiavahaga.

Vaata üle vaarikad ja aseta neile toed. Lõika ära vanad vaarikavarred.

Kontrolli talvekatteid rooside ja elulõngade peal, kuid ära neid veel eemalda. Kohenda ja kontrolli, et taimedel ei teki taimel õhupuudust.

Kontrolli kasvuhoonet ja tee sinna esimesed külvid  

Kilekasvuhoonete puhul peaks kile välja vahetama umbes iga viie aasta tagant. Plastplaatidest valmistatud kasvuhoone puhul on sobilik plaadid välja vahetada siis, kui need ei lase enam piisavalt valgust läbi.

Kui sügisel jäi hoone desinfitseerimata või muld värskendamata, siis tasub seda teha märtsis.

Kui külmkasvuhoones (ehk siis tavalises,ilma kütteta kasvuhoones) on pinnas juba piisavalt soojenenud, saad sinna külvata salateid, rukolat, spinatit, tilli ja redist. Kata külvid kattelooriga.

Vaata ka neid lugusid