Mari Ojasaar: "Lapsed ja taimed kasvagu koos!"

Taimed on suurepärased selleks, et tutvustada lastele hoolitsemise kunsti. Kes meist poleks kuulnud, kuidas laps mangub, et ta saaks koju endale mõne lemmiku, olgu selleks siis kassipoeg või hamster? Aga kui alustaks hoopis taimedest!

Seeläbi kogeb laps, kuidas igapäevane hoolitsemine pakub palju rõõmu ja samas, kui mitu päeva pole taime eest hoolt kantud, võib see viia selleni, et hoolealune hakkab närbuma. See on üks viise, kuidas lapsed saavad luua hoolitseva suhte kellegagi, kes on elus. Taimed on selles suhtes väga leplikud, sest nad annavad kenasti märku, kui neil meie tähelepanu on vaja.

Nii ma julgustangi lapsi lillepoes ise endale lemmikut valima. Luban neil ise valida erilise kuju või naljaka välimusega taime, sest siis tekib neil hoolealusega tugevam side. Näiteks, kui saan lastele näidata, et sellest taimest hakkavad ühel päeval banaanid kasvama või kuidas väikene ananass juba kasvab taime küljes, on neil edaspidi väga põnev taime arengut jälgida.

Meie suureks suvehitiks said taimed, kes toituvad putukatest. Lapsed korjasid surnud kärbseid ja proovisid taimele eine ette serveerida. Peaasi, et lastel põnev oleks!

Kuidas ma valin taimi laste tuppa?

Üks minu jaoks oluline põhjus, miks soovin kindlasti väikeste tuppa taimi, on see, et need puhastavad laste toas õhku. Üks oluline põhjus, miks soovin kindlasti väikeste tuppa taimi, on see, et need puhastavad toas õhku. See on neil üks ülimalt tänuväärne omadus. Valin lastetuppa ka selliseid taimi, mille eest on lastel kerge hoolitseda. Lastele edutunde võimaldamine on oluline – siis nad näevad, et nad on selleks suutelised. Lapse suhe taimega võiks olla võimalikult positiivne, ent samas eluline.

Valin sellised taimed, mis ei torgi ega ole mürgised. Ehkki kaktused on üldjuhul laste lemmikud, siis selliseid taimi ma lastetuppa pigem ei paiguta. Iial ei tea, milliseks müramiseks toas läheb ja kes kuhu komistab. Oh seda nuttu ja mure, kui kaktus peaks kellegagi kokkupõrkes osaline olema!

Ka mürgised taimed jätan välja. Kes oskab ennustada, millal sellest taimest plaanitakse mänguhoos päris salat valmistada… Kui tõesti on selline taim, kelle puhul ma ei tea, kas too on lapsele ohtlik või mitte, asetan ta pigem kõrgemale, käeulatusest välja.

Varustan lapsi taimede eest hoolitsemiseks kõige vajaminevaga ja olen neile ka ise toeks. Tuletan meelde, millal neid võiks kasta ja vajadusel teeme seda koos. Jätan taimede juurde juba täidetud pritsimise anuma, sest siis on tore seda tegevust mänguga siduda.

Lapsed saavad ise valida, kuidas oma taimi kaunistavad, olgu selleks näiteks vahvad taimepotid. Meie lapsed armastavad taimede mulda torgata sulgi ning kaunistada seda kivide ja merekarpidega.

Lastele õpetan ka seda, kuidas taimi ümber istutada. Mulla ja veega mängida on ju iga lapse unistus! Valin neile sellise koha, kus lapsed tõesti saavad vabalt toimetada. Ideaalne on muru, kus taimemuld ja vesi võivad vabalt maha minna. Ka toas olles lasen neil mõnuga sodida, aga pärast koristame kõik koos ära. Püüan hoiduda liigsetest raamidest, aga samas näitan, et taimed on õrnad ja nendega tuleb ettevaatlikult ringi käia.

Hästi tore on lastega taimi juurde kasvatada. Mõned taimed kasvavad nii kiiresti, et neid lõigates saab uued peale juurdumist maha istutada. Ka see on põnev jälgimine ja tegevus nii väikestele kui suurtele.

Lapsed saavad ka ise valida tarvikud, mida on taimede eest hoolitsemiseks vaja – lõbusad kastekannud ja lapse käele sobivad pihustid. Lasen neil kehastuda taimetarkadeks ja luban ennastki natuke harida selles, kuidas see ettevõtmine just neile kõige toredam võiks olla.

Seda kõike arvestades, palusin Hortesel ka Hiiumaa vabakooli ja lasteaeda rohelust. Minu suureks rõõmuks, oli Hortes valmis toetama väikese maakooli ja lasteaia avamist. Lapsed said juba 1. septembril nautida rohelust ja kodust tunnet, kuna see on üks esimesi viise, mil moel taimed meid toetavad. Ka kooli õpetajad suunavad lapsi hoolitsema meile kingitud taimede eest. Oli väga hea tunne ka koolipere rõõmu tunda, mida taimed sinna majja tõid. Tõesti taimed on meie lemmikud!