Kuidas taimi õigesti kasta ja millised tarvikud valida?
Kuumade ilmadega on oluline kasta taimi nii lillekastides ja amplites kui ka peenras. Oluline on jälgida, et eriti lillekastides ja amplites ei kuivaks muld läbi, sedasi tagad taimede kasvu ja õitsemise terveks suveks.
Selleks, et taimed õitseksid lopsakalt terve suve, kasta anumad ja peenar läbi ning seejärel kasta neid kord nädalas nõrga väetiselahusega.
Vali väetised siit.
Kasta põhjalikult
Kas oled märganud, et pärast lühiajalist vihma on ainult pealmine mullakiht märg? Kui kastad tihti, aga vähe, siis ei valgu vesi piisavalt palju taime juurteni ning taim ei kasvata juuri sügavusse. Juurestiku pealmises pinnakihis olek muudab taimed külma- ja põuakartlikuks. Kastes taimi iga 2-3 päeva möödudes, soodustab see juurestiku sügavamat kasvu. Õige kastmissageduse saad määrata mullapinna järgi: torka mulda umbes 5 cm sügavusele näiteks kuiv pulk ning kui selle külge on välja võttes jäänud niiske muld, oota kastmisega veel üks päev. Õige kastmisaeg on siis, kui mullapind on tahke ning läbi kuivanud. See soodustab juurte jõulisemat ja sügavamat kasvu.
Potitaimede kastmisel võta pott kätte enne ja pärast kastmist, sedasi saad ajapikku potti tõstes aru kas peaksid taime kastma. Potitaimedele piisab, kui neid kasta nii kaua, kuni vesi hakkab potipõhjast välja tilkuma.
Kastmise kuldreeglid
- Kasta pigem harvem, aga põhjalikult, sedasi tagad juurte sügavama kavu. Hea on meeles pidada 1=10 kastmisreeglit: 1 m kõrgust puud kasta korraga 10 l veega ning 1 m2 peenar saab umbes 10 cm sügavuselt niisutatud 10 l veega. See reegel kehtib muru, suvelillede ja madalakasvuliste püsilillede kohta. Suuremad taimed ja põõsad vajavad rohkem vett.
Üldiselt piisab, kui kastad põhjalikult paar korda nädalas, siis ei ole ka põuaperioodil vaja iga päev kasta. - Kasta alati ainult varahommikul või õhtupoolikul pärast päikese loojumist. Päikesepaistelise ja kuuma ilmaga aurustub vesi kiiresti ning ei jõua taime juurteni. Kastes päikesepaistelise ilmaga võib maapinnalt aurustuda 1/3 veest, niiskeks saanud lehed võivad päikese tõttu kahju saada ning haigestuda.
- Kastmisel suuna vesi lehestiku alla juurte lähedale, see aitab veel mullapinda valguda, vähendab aurustumist ning lehestiku ja õite kahjustada saamist.
Vali õiged kastmistarvikud
Pihustid
Käsitsi kastmisel on abiks kastmispüstolid või pihustid, mis aitavad veejuga reguleerida ja pääseda raskesti ulatuvatesse kohtadesse, näiteks amplid.
Käsipritsid
Käsipritsid on mõeldud suuremate alade piserdamiseks ning nõudlikumate tööde jaoks nagu väetamine, haiguste-, umbrohu- või kahjuritõrjevahendite kasutamiseks.
Vihmutid
Vihmutid sobivad eelkõige suurte alade mugavaks kastmiseks, näiteks muru.
Voolikud
Vali voolik, mis on mitmekihiline ja kärgmustriga, see vähendab vooliku sõlme keerdumist. Kastmise lihtsustamiseks saad aiavoolikule juurde osta voolikukäru või seinale kinnituva voolikupooli komplekti.
Automaatsed kastmissüsteemid
Suurtel peenardel on tihtipeale keeruline kasta igat taime eraldi. Tilkkastmissüsteemid on kõige mugavam viis hoida kõik taimed niisutatud. Paigalda kas maapealsed või maa-alused tilkkastmissüsteemid ning saad olla kindel, et vesi jõuab taime juurteni.
Kastmissüsteemid sovibad nii rõdule, aeda kui ka kasvuhoonesse.
Vali kastmistarvikud siit.