Karin Rask: "Igaüks meist saab maailma rohelisemaks muuta"

Moelooja ja näitleja Karin Rask lähtub pea igal sammul rohelisest eluviisist. Sellised teadlikud valikud said suuresti alguse 14 aastat tagasi, kui kolmelapselisse perre sündis esimene laps. Kes meist siis ei sooviks pakkuda oma lastele helgemat ja puhtamat maailma? Sõna otseses mõttes rohelusega armastab Karin ümbritseda aga ka oma kodu, sest seegi on osa rohelisest mõtteviisist.

Sa oled koos oma perega väga suureks eeskujuks kuidas toimetada keskkonnast hoolivalt, nii et oma tegevusest jätta siia planeedile võimalikult väike jalajälg. Mismoodi need rohelised teemad Sinu ellu on tulnud?

Ühelt poolt on meil abikaasa Rasmusega väga sarnased väärtused, teisalt on meid väga palju mõjutanud lapsevanemaks saamine. Meie ettevõtmised on sündinud ühel ja samal teel olles. Vastutustundlike teemade juurde on meid paljuski suunanud just lapsed ja see on olnud seotud neile parema maailma loomise ja pärandamisega.

Mõni ettevõtmine on välja kasvanud ka sellest, et meil on endal olnud vajadus millegi järele, näiteks ökojäätise loomine (kodus jäätise maitsete proovimine on väga tore!) või nüüd tagastatava toidukarbi lahenduse väljamõtlemine.

Aga ka minu enda rõivabränd – kui ma ei oleks seda saanud teha vastutustundlikult ega oleks suutnud välja töötada taaskasutuse mudelit koostöös Uuskasutuskeskusega, siis mu brändi ei olekski sündinud.

Sa tulid omanimelise brändiga välja möödunud sügisel väga erilisel ajal, mil noorim laps väike ning maailm viirusest segaduses. Kuidas Karin Raskil läinud on?

Ma mõtlesin pikalt sellele ajastusele ja tulin siiski sügisel välja naistemoe brändiga Karin Rask, mis kasvas välja Kalamaja Printsessist. Printsess lastele on samas alles, aga hetkel ootel, sest mõlemaga ei jõua praegu tegeleda. Me teeme eritellimusi lastele, lihtsalt eraldi kollektsiooni ei ole, kuid ka sinna loodan ühel hetkel jõuda.

Karin Raski vastuvõtt on olnud ülimalt positiivne. Ma olen väga rõõmus, et selle sammu astusin. Mul oli valik, kas edasi lükata või ütelda, jah, mul on naistebränd! Valisin selle teise tee.

Tegelikult hakkasin naistele mõeldud brändiga tegelema juba neli aastat tagasi, aga siis sündis Stig. Nüüd on juba väljas kevadkollektsioon ja ka selle vastu on suurt huvi tuntud. Olin omas rütmis toimetanud ja lähtusin otsustes sellest. Mulle sobibki niimoodi samm-sammult edasi liikuda, seda kõiges - nii elus, kui ka oma asjadega.

Jõudsimegi jutuga kevadesse! Mil moel Sa päriselt oma ellu rohelust tood? Kas on kusagil oma peenramaa või harrastad potipõllumajandust linnas?

Kahjuks sellist toredat suvemaja ei ole, kus me väga palju kasvataksime. Me oleme linnakorteri rõdu potipõllumajanduse esindajad. Proovime jõudumööda kasvatada nii toas kui ka rõdul maitsetaimi nagu till, rosmariin, basiilik ja murulauk. Murulauk ja ka till, muide, kasvavad väga hästi! Algajale kasvatajale on see väga sobilik – annab eduelamuse. Oleme püüdnud ka kurki kasvatada, aga alati pole see õnnestunud, ehk see aasta? Murulauk annab julgust!

Lastele meeldivad väga marjad ja nii oleme Hortesest viimased kümme aastat mais toonud koju maasikaid ja pannud rõdule pottidesse. Ja see on superluks, kui tulevad need esimesed maasikad su oma rõdul! Neid marju saab igaüks üks või kaks, aga rõõm on suur.

Sel aastal kavatseme ära proovida ka kuumaasikad, mis pidid pikalt sügiseni vilja kandma. Lisaks olen mõelnud, et ehk saaks sarnaselt kasvatada rõdul ka selliseid marjapõõsaid nagu mustsõstar. See oleks väga huvitav!

Kas ka lilled mahuvad rõdu kaunistama?

Jaa, lilledel on igal kevadel rõdul oma koht ja neidki toome Hortesest. Viimati tõime väikeste heleroosade õitega lilli, mida on terve rõdu praegu täis. Ka hortensia meeldib mulle väga, aga hortensia on natuke nõudlikum lill. Temaga läheb mul kord nii ja kord naa. On esinenud juhtumeid, kui mul läheb temaga hästi, aga ka teistsuguseid kogemusi. Hortensia nõuab jäägitut tähelepanu.

Kui lilled rõdul loovad ennekõike silmailu, siis toataimedel on ka praktiline ülesanne – aidata taastoota õhku ja olla abiks parema elukvaliteedi tagamisel. Palju teil toas rohelust on?

Meil on toas palju erinevaid taimi ja pean tunnistama, et kõigi nimesid peast ei teagi. Enamikul on aga sildid kenasti juures, mis on ka hooldamise puhul heaks spikriks. Suurematest taimedest mainiks draakonipuuliste hulka kuuluvat pudelpuud, kõrget lehtliiliat ja aglaoneemat, mis on kõik üsna leplikud ja kergesti hooldatavad. Meil on, muide, ka sidrunipuu, mis kannab vahel vilja.

Sidrunipuud on vist põnev ka eksperimendina jälgida?

Jaa, me oleme isegi neid vilju maitsnud. Seal võis olla juures kiri, et ärge igaks juhuks sööge, aga me natuke ikka proovisime ja väga maitsvad sidrunid olid. Ei juhtunud meiega midagi! Tütar lisas, et me tegelikult enne maitsmist igaks juhuks guugeldasime ja neid võis maitsta küll.

Lastel on teie tegemistes väga suur roll. Milliseid harjumisi ise püüate neile õpetada, et maailm oleks parem paik?

Me püüame perena olla enam-vähem keskmised. Me ei lähe äärmustesse, sest muidu läheb teatud põhimõtetest kinnipidamine väga keeruliseks ja siis ei tule üldse midagi välja. Ennekõike soovin kaasa anda suhtumise, et me kõik saame midagi muuta, kas või natuke, sammhaaval.

Sarnaselt meiega peavad ka lapsed asjade ringlust vägagi normaalseks. Tütrele tundub igati okei minna esimese asjana teise ringi kauplusse, mitte kiirmoeketi poodi. Ta hakkab jõudma sellisesse ikka, kus ka minu riidekapist on tore leida asju – selline pereringlus.

Ja ma loodan, et ma ei liialda, kui ütlen, et mul on 80 protsenti rõivastest pärit teiselt ringilt ja ülejäänud on keskmiselt kallimad riided, näiteks joped, üleriided ja ka mu enda brändi rõivad või mõne teise disaineri väärtkaup, mille puhul ma arvan, et need jäävad mulle aastateks. Vanemal pojal on lihtsalt vähe asju, mida ta hoiab väga hästi. Seegi on väga vastutustundlik.

Toitude osas on kindlasti igaühel omad maitse-eelistused, kuid baasteadmisena on lastel arusaam, et toit võiks olla ise kodus tehtud ja normaalsetest toorainetest – võimalusel Eesti päritolu ja mahe. Samas on täiesti okei mõnikord pitsa tellida.

Väga meeldivad meie perele marjad, mida suvisel ajal varume palju sügavkülma. Marjad on väga kasulikud, aga mis peamine, kõigile õudselt maitsevad ja süüakse tõtt öelda otse sügavkülmast! Keegi ei luba midagi üles sulatada. Isegi üheaastane krõbistab neid. Samuti käib meil igapäevane smuutitegu. Tütar on täielik smuutiekspert, kes teeb iga päev tervele perele smuutisid.

Marjad teevad toidulaua väga värvikaks!

Seda kindlasti. Marjad sisaldavad nii palju kasulikke vitamiine ja aitavad loodetavasti ka haigustele vastu panna. Ja tuleb tunnistada, et oleme ka sel hirmsal ajal tervena püsinud. Muidugi tulevad ka kätepesu, maski kandmine ja kodus püsimine kasuks. Aga võib-olla marjad ka aitavad!    

karin rask

         

Video: Teod. Meie aedade vaenlased. Kuidas neist vabaneda?

Aiandusekspert Eneli Käger selgitab miks just teod on meie aedades niivõrd kahjulikud ja milliseid Loe edasi

Video: Liimivööd ja püünised. Puude kaitse kahjurite eest.

Aiandusekspert Eneli Käger selgitab kuidas erinevad liimivööd ja püünised aitavad puid kaitsta kahj Loe edasi

Video: Kuidas vabaneda marjapõõsaid ohustavatest kahjuritest?

Aiandusekspert Eneli Käger räägib kuidas vabaneda kahjuritest, mis ohustavad meie marjapõõsaid ja k Loe edasi

Video: Mille järgi valida väetist? Looduslik või keemiline?

Aiandusekspert Eneli Käger annab nõu mille järgi valida oma taimedele sobiv väetis. Loe edasi

Valge sõstar 'Versailleri valge' C3 20-40cm

Ribes rubrum

  • 1-1,5m
  • V

6.50 €

  • Laos
Lisa soovikorvi