10 aiatrendi aastaks 2021

10 aiatrendi aastaks 2021

Aiandus väikestel pindadel – rõdud, aknalauad, peenrakastid ning ühte värvi kooslused on mõned aiatrendidest, mis tänavu tooni andma hakkavad.   

Selleks, et teada, mis on trendiks saamas, tuleb pilk pöörata sotsiaalmeedia poole. Selleks viis Inglise veebileht Love The Garden läbi analüüsi, kus nad uurisid Instagrami kõige populaarsemaid teemaviiteid. On ju Instagram paik, kus uued trendid sünnivad ning mis on üheks peamiseks inspiratsiooniallikaks ka ideede otsingul.  

Tulemused on nüüd sinu ees!

1. Rõduaiandus

#balconygardening

Foto: Matchess

Nagu näitab esikohale tulnud teema, ei takista aia puudumine rohenäppudel tegutsemast. Sest kui sul on rõdu, siis sul on ka ideaalne aiaruum, kus end rohelusega ümbritseda.

Kuidas sa selle ruumi täidad, sõltub juba sinu maitsest ja võimalustest - võid jääda minimalistlikuks või luua sinna tõelise rohelise oaasi, kus saavad kokku suve- ja püsililled ning omale toidu kasvatamine! Kõige selle nautimiseks lisa rõdule ka mõnus istumiskoht ja lauake.

2. Looduslähedane aed

#wildgarden

Foto: The New York Times Style Magazin

Järjest enam on aednikke, kes lasevad aial rohkem omasoodu olla. Pidev niitmine, pügamine, kärpimine ja rohimine ei ole enam peamine, kõik ei pea olema viimse detailini viimistletud.

Samas ei tähenda selline metsik aed selle hooletusse jätmist! Looduslähedane, ”taltsutamata” aed ergutab sinna ka vajalikku elusloodust: liblikaid, mesilasi ja teisi tolmeldajaid, pisiloomi, linde.

3. Sise- ja õueruumi ühtlustumine

#insideoutside

Foto: DecorBuddi

“Aed on eluruum vabas looduses”, nii on öelnud aiandusteadlane Aleksander Niine. Üha enam näeme, kuidas on toimumas toa- ja õueruumi piiride hägustumine ning sujuv üleminek ühelt teisele.

Terrass on justkui elutoa pikendus ning aed kodu pikendus. See tähendab, et sise- ja välisruumi kujundus peaksid töötama kooskõlas ning välialasid kujundame nagu siseruume.  

4. Miniaed

#tinygarden

Foto: House & Garden Magazine UK

Kasuta ära maksimaalselt kogu õueruum, mis Sulle on antud. Olgu selleks vaid mõned ruutmeetrid akna all või terrassi kõrval. Nutika haljastusega muudad selle suuremaks ja elavaks.

Lisaks kasuta ära ka seinapinnad ja piirded, et luua eraldatud alasid, mis muudavad aiaruumi pilgule põnevamaks ja suuremaks.

5. Peenrakastidega aed

#raisedbedgarden

Foto: The Spruce

Peenrakastide valik on lai - seda nii disainilt kui ka materjali valikult. Võid osta selle valmiskulul või ise meisterdada. Peenrakastid lisavad aeda huvitavaid ajakujunduselemente ja eripära, samas näeb selline aed välja lihtne ja korrastatud.

Peenrakastidesse saad luua taimedele paremaid tingimusi ning nende eest on lihtsam ka hoolitseda – see nii oma seljale mõeldes kui ka kahjureid ja umbrohtu silmas pidades. Peenrakastis saad kasvatada kõike, mida soovid – nii puu-ja köögivilju kui ilutaimi.

6. Permakultuuri aiad

#permaculturegarden

Foto: Bees and Roses

Jätkusuutlikus peaks kõiki meie valikuid üha enam mõjutama ning see on ka permakultuuri aluseks.

Permakultuur ehk jätkuloomine on looduses toimivaid suhteid ja üksteist toetavaid elemente ärakasutav aiapidamise viis. Selle üheks keskseks eesmärgiks on saada suurim tulemus väikseima pingutusega.

Esmajoones kõlab see loodust ekspluateeriva eemärgina, kuid taandub tegelikult elu- ja liigirikkuse hoidmisele, sest see on viis, kuidas loodus toimetab. Inimene ei pea kulutama nii palju aega ja energiat pidevale maaharimisele ning saab küllaldaselt saaki, samal ajal saab looduse ringlus ja tasakaal toimida.

7. Valge aed

#whitegarden

Foto: Laurel Bern Interiors

Valge rahustav toime muudab aia ideaalseks lõõgastumispaigaks. Rohelisel rahulikul taustal on just valge see, mis hästi pilku püüab ning selles on midagi puhast ja klassikalist.

Valge aia loomise võti ongi sobiva tausta loomises: tumedam roheline lehestik oma erinevates kõrgustes, vormides ning lehekujudes, mille vahele on ruumitäiteks lisatud valgeid õisi.

8. Aknalauaaiandus

#windowsillgarden

Foto: Haley Post | Sage & Fable

Aknalauaaiandus on samuti näide sellest kuidas piiratud ruum ei ole takistuseks, kui on soov aiandusega tegeleda – pigem ergutab see loovust. Seni täiesti tühjade aknalaudade täitmine taimedega, eriti just köögis, on praegu väga trendikas.

Eelkõige kasvavad aknalaual hästi erinevad maitsetaimed ning toiduks kohe kasutatavad köögiviljad, nt tšilli, lehtkapsas, hernes, sibul, spinat – nii saad korraga tuua tuppa rohelust ning oma menüüsse vitamiine.

9. Hall aed

#greygarden

Foto: GardenBuilders

Hall on praegu sisekujunduse üks trendivärve (tunnustatud värviinfo pakkuja Pantone valis selle ka 2021. aasta värviks!) ning nüüd on see jõudmas ka aiakujundusse.

Halli saad oma aeda lisada eelkõige oma valikutega, nt terrassipõranda materjali ja tooniga, aiamööbli valikul, piirdeaia värviga, killustiku või teeplaatidega.

Taimede valik peaks halli toetama ning esile tooma, näiteks sobib sellega hästi lilla, nt lavendel.

10. Taluaia stiilis aed

#cottagegarden

Foto: Hurd & Honey

Kellele aiasõpradest ei meeldiks romantilised Inglise stiilis lopsakad ja värvirõõmsad aiad või tunne, mida tekitavad vanaema lillepeenrad. Just taluaias tunnetame õiget maaromantikat ja pelgupaiga tunnet.

Taluaia tunneb ära selle vabajoonelise kujunduse ja traditsiooniliste materjalide kasutamise järgi. Ka taimedest annavad tooni vanad tuttavad: erinevad vastupidavad püsikud, millele on lisatud kõrrelisi, ronitaimi ja roose.  

Meile meeldivad uued aiatrendid igatahes kõik! Mõnusat, värvilist ja õnnestumisrohket uut aiandusaastat!

Hortese kevadkataloog 2023

Aed algab siit! Kevade lõhnad, värvid ja hääled on vallutanud aia. Aedniku meel on rõõmus, keha Loe edasi

Istuta kooli lõpu puhul puu ehk taimede olulisus meie elukvaliteedile

Puud on pakkunud inimkonnale meie arengu algusest varjualust, ravivaid omadusi ja võimalusi arendad Loe edasi

Skulptuurid ja skulptuursed vormid aias

Skulptuurid ja skulptuursed väikevormid on tõusev trend Eestimaa aedades. Skulptuuriks võime nimetad Loe edasi

Tuuli Mathisen inspireerib: pardi-confit ja jõulumaitseline punane kapsas.

Pardikoiva confit PrantsusmaaltPardikoiva confit on ajatu klassik Prantsuse köögist, mida Loe edasi